Baltijos kelio diena šiemet paminėta išskirtiniu koncertu ir paroda

Prieš 28 metus, 1989 m. rugpjūčio 23 d. praradusių nepriklausomybę Baltijos šalių sostines Vilnių, Rygą ir Taliną sujungė Baltijos kelias – 2 mln. rankomis susikibusių žmonių grandinė. Pripažįstant jo reikšmę, Baltijos kelias buvo įtrauktas į UNESCO tarptautinį registrą „Pasaulio atmintis“.

Rugpjūčio 23 d. Kovo 11-osios Akto salėje (Seimo I r.) vyko muzikinis renginys, skirtas Baltijos keliui ir Europos dienai stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti.

Artėjant Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui istorinėje Seimo salėje pirmą kartą surengtas unikalus „Baltic Wave“ muzikinis tiltas, sujungęs trijų žemynų kūrėjus. Pasitelkiant šiam tikslui sukurtas technologijas vienu metu muzikavo atlikėjai iš Lietuvos, Latvijos, Australijos, Čikagos ir Kanados. Kaip prieš 28 metus Baltijos kelyje buvome susikibę rankomis, taip šiandien susijungėme internetu, instrumentais ir balsais.

„Šiam projektui įgyvendinti galėjome pasirinkti lengviausią kelią – atlikėjų balsus ir instrumentų garsus įrašyti iš anksto ir vėliau juos sujungti į vieną kūrinį. Mes pasirinkome sudėtingesnį variantą, tam tikrą iššūkį – koncerte atlikėjų ir muzikantų balsai skambės realiu laiku ritmo tempą sinchronizuojant su TAI (International Atomic Time) arba UTC (Coordinated Universal Time) laiku, eliminuojant signalų vėlavimą. Tam sukūrėme unikalią programą“, – apie koncerto išskirtinumą kalbėjo projekto iniciatorius Gediminas Zujus.

Koncerto metu skambėjo trijų Baltijos šalių kompozitorių Broniaus Kutavičiaus, Peterio Vasko (Peteris Vasks) ir Arvo Parto (Arvo Pärt) kūriniai, kuriuos atliko Baltijos orkestras ir Lietuvos kamerinis orkestras, Toronto kvartetas, dainininkai iš Čikagos simfoninio orkestro ir Melburno RMIT universiteto, choras „Aidija“, Jungtinis Baltijos šalių kariuomenių orkestras. Koncerto dirigentai – Modestas Pitrėnas ir Māris Kupčs.

Praėjusiais metais Juodojo kaspino ir Baltijos kelio diena buvo paminėta muzikiniu renginiu „Baltijos sutartinė aplink pasaulį“ („Baltic Song Around The Globe“), suvienijusiu ne tik trijų Baltijos šalių, bet ir tolimų pasaulio miestų – Los Andželo, Čikagos ir Melburno – atlikėjus.

Muzikos prodiuserio Gediminas Zujus diriguojamas virtualus koncertas buvo ypatingas tuo, kad jame pirmą kartą skirtingose pasaulio vietose esantys muzikantai ir dainininkai drauge atliko kūrinius realiu laiku.  Studijoje buvo susirinkę žinomi Lietuvos muzikantai – Veronika Povilionienė, Petras Vyšniauskas, Dominykas Vyšniauskas, Gediminas Laurinavičius ir Kęstutis Lušas. Latvijai atstovavo dainininkė Baiba Skurstenė-Serdiukė, o Estijai – žymioji atlikėja Sofia Rubin. Prie jų prisijungė koncerto dalyviai Los Andžele – K. Daugirdo vadovaujama vyrų vokalinė grupė „Tolimi aidai“, Čikagoje – dainininkė Agnė Giedraitytė ir Melburne – kolektyvas „Pamesta klumpė“.

 

LR Seimo Vitražo galerijoje (Seimo I rūmai) eksponuojama fotografijų paroda „Bunda jau Baltija“, skirta Baltijos kelio 28osioms metinėms paminėti.

Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Parlamentarizmo istorinės atminties skyriaus parengtoje parodoje pristatomos Lietuvos, Latvijos ir Estijos fotografų nuotraukos iš Lietuvos centrinio valstybinio archyvo, Lietuvos fotomenininkų sąjungos, Lietuvos ypatingojo archyvo, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro, Pasvalio rajono Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos rankraštyno, Pasvalio krašto muziejaus archyvo, asmeninių archyvų. Parodoje galima pamatyti dokumentinės medžiagos ir pačių žmonių sukurtų plakatų. Į mus žvelgia Baltijos kelio dalyviai ne tik iš Vilniaus, bet ir iš kitų miestų, rajonų, taip pat Baltijos kelio dalyviai Latvijoje ir Estijoje.

Paroda Vitražo galerijoje bus eksponuojama iki rugsėjo 18 d. Ją apžiūrėti galima penktadieniais atvirų durų valandų metu nuo 11 iki 15 val.

pasauliolietuvis.lt

image_pdfimage_print

Susiję straipsniai