Jubiliejinės „Sraigės“ iškeliavo į keturių lietuvių kalbos puoselėtojų rankas

Vasario 27-ąją Lietuvos mokslų akademijoje (LMA) Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) jau dešimtą kartą įteikė apdovanojimus už lietuvių kalbos puoselėjimą. Skulptūrėle „Sraigė“ (autorius Rokas Dovydėnas) ir diplomu už reikšmingą indėlį kuriant ir puoselėjant gamtos mokslų srities lietuvišką terminiją apdovanotas Gamtos tyrimų centro mokslininkas dr. Valerijus Rašomavičius, Lietuvių kalbos draugijos Kuršėnų skyriaus pirmininkė Vida Ragauskienė VLKK apdovanojimu įvertinta už aktyvų visuomenės kalbinį švietimą, lituanistinės mokyklos Barselonoje steigėja ir vadovė Solveiga Stankevičiūtė „Sraigę“ pelnė už lietuvių kalbos ir kultūros puoselėjimą Ispanijoje, o Kauno technologijos universiteto leidyklos „Technologija“ redaktorei Eglei Dumskytei apdovanojimas įteiktas už puikų mokslinių ir mokomųjų leidinių redagavimą.

Apdovanojimą pelnęs mokslininkas V. Rašomavičius sakė, kad tarp kalbininko, žmogaus, besirūpinančio kalba, ir gamtininko yra glaudus ryšys – ir gamtą, ir kalbą reikia puoselėti, prižiūrėti. Be to, botanikai su kalbininkais turi vieną bendrą nuostabų šaltinį – Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos rankraštį „Taislius augyminis“. Jis teigė, kad sraigės įvaizdis puikiai atitinka kalbininko, kalbos puoselėtojo, terminų kūrėjo darbą – ir vienas, ir kitas turi judėti lėtai, bet užtikrintai. „Ji dirba kruopščiai, neskubėdama, nedarydama klaidų, o tai gerai apibūdina ir jos, ir kalbininko charakterį“, – tvirtino jis.

Iš Barselonos specialiai į apdovanojimų ceremoniją atvykusi laureatė S. Stankevičiūtė sakė, kad dirbdama svetur susiduria su visai kitokiais iššūkiais. Anot jos, ten ne tiek svarbus taisyklingas žodžio linksnis ar kirtis, o svarbiausia – nepaleisti lietuvių kalbos. „Kiekvienas vaiko išmoktas naujas lietuviškas žodis yra aukso vertės“, – sakė ji ir pasidžiaugė, kad pastaraisiais metais jaučiamas didžiulis atgimimas – vis daugiau jaunų tėvų atveda savo vaikus mokytis lietuvių kalbos, sulaukiama daug paramos lituanistiniam švietimui iš Lietuvos.

Jubiliejinius apdovanojimus įteikė VLKK pirmininkė dr. Violeta Meiliūnaitė ir Lietuvių kalbos instituto direktorė, VLKK narė, Laureatų atrankos komisijos pirmininkė dr. Albina Auksoriūtė. Laureatus pasveikino LMA prezidentas prof. habil. dr. Jūras Banys, LR Seimo Pirmininko pavaduotojas, Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos pirmininkas dr. Paulius Saudargas, LR Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas akad. prof. habil. dr. Artūras Žukauskas, LR Kultūros komiteto pirmininkas prof. Vytautas Juozapaitis, LR švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.

Renginį gražiausiomis lietuvių poetų dainomis užbaigė dainuojantys aktoriai Saulius Bareikis ir Olegas Ditkovskis.

VLKK apdovanojimai nuo 2016 m. skiriami už reikšmingus lietuviškos terminijos kūrimo darbus, mokslo kalbos puoselėjimą ir visuomenės kalbinį švietimą. Į juos negali pretenduoti mokslininkai lituanistai už tiesioginę mokslinę veiklą. 2015-aisiais pirmosios „Sraigės“ įteiktos geriausiems aukštųjų mokyklų vadovėlių kalbos redaktoriams.

Apie VLKK apdovanojimus daugiau čia.

Alvydo Umbraso nuotraukos

VLKK pranešimas žiniasklaidai

image_pdfimage_print

Susiję straipsniai