Lietuvių kalbos stovykla – interaktyvus nuotykis užsieniečiams

Dažniausias mokytojams, kurie moko suaugusius lietuvių kalbos, užduodamas klausimas: kodėl kažkas mokosi lietuvių kalbos? Antrą klausimą užduoda dažniausiai mokiniai – kaip jos išmokti? O svarbiausia, kaip pradėti kalbėti? Mes turime pasiūlymą, bet būtina skaityti iki galo.

Pradėkime nuo antrojo klausimo.  Mokytis lietuvių kalbos, ypač, jei anksčiau mokinys niekada nebuvo girdėjęs, nemenkas iššūkis! Žinoma, yra neįtikėtinų sėkmės istorijų, kai ryžtingai nusiteikę ar itin talentingi žmonės, išmoksta lietuvių kalbos per metus ar net greičiau.

Visgi, dažnu atveju tai ilgas procesas mokantis visų veiksmažodžių, daiktavardžių ir būdvardžių galūnių. Tam yra daug priežasčių.

Pirma, iš užsieniečių mokymo patirties galime pasakyti, kad gramatikos baimė yra didelis stabdis kalbėti. Antra, neretai žmonės, gyvenantys ne Lietuvoje, neturi daug progų pakalbėti lietuviškai ir pasipraktikuoti, ką išmoko pamokose. Na, ir trečia, lietuvių kalba beveik į nieką nepanaši. Tai yra nuostabus jos unikalumas, tačiau besimokantiems kalbos, tai – didelis iššūkis, kadangi daug žodžių, struktūrų ir konceptų reikia mokytis iš naujo.

Visa tai matydamos, supratome, kad turime sukurti šiems žmonėms erdvę paspartinti mokymosi procesą ir padaryti jį kuo interaktyvesnį. Taip gimė lietuvių kalbos stovykla suaugusiems „Patirk lietuvių kalbą“. Stovykla skirta tiems, kurie savo galvoje nešiojasi daug gramatikos, daug supranta, tačiau vis dar nedrįsta kalbėti.

Lietuvos gamta, kultūra ir kalba viename

Šios stovyklos tikslas – įveikti kalbėjimo baimę. Dalyviai susitiks gražiuosiuose ir žaliuosiuose Anykščiuose, kur nėra daug progų kalbėti angliškai, todėl pats miestas taps mokytoju. Stovykla paremta smagia praktika, realiomis, neišgalvotomis situacijomis su vietiniais lietuviais, kurie taps šio nuotykio bendrininkais.

Programą kūrėme, stengdamosi atskleisti kuo daugiau skirtingų Lietuvos pusių, tad tai ne tik kalbinis, bet ir kultūrinis patyrimas. Visos savaitės metu keliausime į žygius gamtoje, plauksime baidarėmis, ruošime pikniką, švęsime Jonines.

Vienas svarbiausių stovyklos aspektų – tai bendraminčių palaikymas. Į stovyklą atvyks žmonės iš viso pasaulio: tiek gyvenantys užsienyje, tiek Lietuvoje. Esame tikros, kad stovykloje užmegztos naujos draugystės vėliau taps pagalba lietuvių kalbos mokymosi kelionėje.

Taigi, kodėl žmonės mokosi lietuvių kalbos?

Galime išskirti net tris pagrindines priežastis. Pirma, dažnai lietuvių kalbos mokosi žmonės, kurių tėvai arba seneliai (o kartais ir proseneliai) – emigrantai. Šie žmonės užaugo ne lietuviškoje aplinkoje ir norėdami palaikyti ryšį su savo šeima Lietuvoje, dabar mokosi lietuvių kalbos. Antra, labai dažna priežastis mokytis – tai noras susikalbėti su savo lietuvio partnerio ar lietuvės partnerės šeima, pažinti kultūrą ir tokiu būdu išreikšti meilę. Trečia, žmonės mokosi lietuvių kalbos dėl darbo ar studijų. Turime ne vieną mokinį, kuris atvyko į Lietuvą studijuoti ir čia pasiliko, nes pamilo šalį ir jos kultūrą.

Visi šie pavyzdžiai rodo, kad lietuvių kalbos mokosi labai įvairūs žmonės. Manome, kad visiems jiems svarbiausia yra rasti kur ir su kuo kalbėti lietuviškai. Tikimės, kad stovykla jiems bus puiki vieta tai padaryti. Kviečiame dalintis informacija!

Daugiau apie stovyklą kviečiame skaityti lietuvių, anglų ir vokiečių kalbomis čia: https://www.litauischlernen.de/summercamp-24/

Organizatorės Viktorija Ivanova ir Asta Borusevičiūtė

Pranešimas žiniasklaidai

 

image_pdfimage_print

Susiję straipsniai