Naujojoje Zelandijoje pristatyta litvako menininko Richardo Penno paroda „Veidrodis“ nagrinėjanti tapatybę ir kilmę

Kasmetinis Naujosios Zelandijos lietuvių bendruomenės organizuojamas kultūros festivalis „Lietuvių dienos Aotearoa“ pakvietė apmąstyti tapatybę ir kilmę su litvaku menininku Richardu Pennu, gimusiu ir augusiu Pietų Afrikoje, šiuo metu gyvenančiu ir kuriančiu Naujojoje Zelandijoje. Visą praeitą savaitę festivalio dalyviai galėjo aplankyti jo parodą „Veidrodis“ Oklande, galerijoje „Public Record“, o balandžio 20 d., šeštadienį, įvyko gyvas susitikimas su menininku.

PASAULIOLIETUVIS.LT

Renginio metu Richardas pasidalino, kaip tyrinėdamas savo tėvo gestus ne tik įamžino ryšį su Lietuva ir sukūrė apdovanojimų sulaukusią parodą „Veidrodis“, bet ir kaip nuo šių jo ankstyvųjų meninių ieškojimų prasidėjo jo išskirtinė meno kryptis, dėl kurios jis tapo žinomas Pietų Afrikoje, Naujojoje Zelandijoje ir pasaulyje. „Richardo Penno paroda mums, lietuviams Naujojoje Zelandijoje, svarbi tuo, kad atskleidžia kaip net vėlesnės kartos išlaiko ryšį su Lietuva labai asmeniniais ir unikaliais būdais, per savo tėvus ir senelius, per jų pasakojimus, kaip tas ryšys interpretuojamas ir integruojamas ne tik į tuometinį menininko gyvenimą, bet ir jo kuriamą meną, padiktuojant originalią išraiškos formą“ – sako festivalio kuratorė Eglė Šimkevičiūtė Kulvelis.

„Jau antrus metus organizuojame lietuvių dienas siekiant pasidalinti savo kultūra Naujojoje Zelandijoje. Ši paroda unikali tuo, kad pirmą kartą surengėme litvakų kilmės Pietų Afrikos menininko šiuo metu gyvenančio ir kuriančio Naujojoje Zelandijoje parodą, nagrinėjančią tapatybę ir kilmę, įamžinančią po pasaulį išsibarsčiusių litvakų atmintį ir jų nenutrūkstamą ryšį su Lietuva. Tai praplečia ir praturtina tapatybės sąvoką, kviečia susimąstyti apie labiau globalų, įtraukiantį, apjungiantį ir multikultūriškesnį lietuviškumo suvokimą ir atskleidžia kaip savo kilmės nagrinėjimas gali tapti neišsemiamu įkvėpimo šaltiniu“ – tęsia festivalio organizatorė.

Richardas Pennas niekada nebuvo Lietuvoje – šalyje, iš kurios į Pietų Afriką atvyko jo seneliai žydai, tačiau ryšį jis išlaikė ir užfiksavo ankstyvuose meniniuose tyrinėjimuose. Per asmeninius, buitinius savo tėvo portretus Richardas apmąsto kilmės sąvoką. Jis nagrinėja savo tėvo gestus, kurie jam taip pat primena jo senelio gestus, ir taip per atidų gestų studijavimą jis nusikelia į Onuškį, savo senelio gimtąjį kaimą Lietuvoje. Užfiksuotos akimirkos ir gestai, simbolizuoja būtį tarp dviejų veidrodžių, kur dabartis yra taškas, iš kurio sklinda praeitis ir ateitis: „Tyrinėdamas šias fotografijas, pritraukdamas atskirus jų elementus iš arti, aš supratau, kad užfiksavau ne tik savo praeitį, bet ir ateitį, savo vaikus ir jų vaikus, kad grūdėta filmo juostelė nukėlė mane ne tik į atomų lygmenį, bet ir į pačią Visatą, atskleidžiant kaip viskas yra susiję ir nuolatinėje transformacijos būsenoje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Medžio gabalas, kuris kažkada buvo kėdė ar kartuvės, dabar yra dreifuojančios medienos gabalas, lėtai nusimetantis savo odas, grįžtantis į pradinę jį sudarančių atomų būseną“, – per pristatymą pasakojo Richardas. Visas šias įžvalgas Richardas vėliau panaudojo įvairiuose savo meno kūriniuose, tai padiktavo jo meninės raiškos kitimą iš vaizduojamojo į abstraktyvųjį. „Tikiuosi vieną dieną savo meno darbais pasidalinti ir Lietuvoje, galbūt net ir pačiame miestelyje iš kurio yra kilę mano seneliai“, – savo mintimis dalijasi menininkas. „Veidrodis“ iš pradžių buvo eksponuojamas Everard Read galerijoje Johanesburge, Pietų Afrikoje ir pelnė Everard Read Art Award apdovanojimą.

Ši paroda pakvietė žiūrovus apmąstyti kultūros paveldo tęstinumą, pavaizduotą per Penno tėvo vaizdo portretus, piešinius tušu, pastelinius piešinius ir tapybą. Kaip nepriklausomas menininkas, Pennas susilaukė tarptautinio pripažinimo už savo parodas tokiose prestižinėse vietose kaip galerija AOP, galerija „The Everard Read“ Keiptaune ir Johanesburge, „Blank Projects“ Keiptaune ir „The Origins Center“ muziejuje Witwatersrand universitete. Jo biografija apima įvairias medijas, įskaitant tapybą, piešimą, grafiką, skulptūrą ir keramiką. 2022 metais jis buvo įvertintas svarbiausiu keramikos apdovanojimu Naujojoje Zelandijoje „Portage Ceramics Award“, o 2023 metais atidarė savo pirmąją individualią keramikos ir piešinių parodą Oklande.

Daugiau informacijos rasite Richardo Penno svetainėje arba Instagram paskyroje @richard.penn.art

„Lietuvių dienos Aotearoa” dėkoja Lietuvos kultūros tarybai ir Naujosios Zelandijos lietuvių bendruomenei už paramą organizuojant šią parodą.

Pranešimas spaudai

Eglė Šimkevičiūtė Kulvelis

Nuotraukų autorė Masami Ono

image_pdfimage_print

Susiję straipsniai