Jonas Ignas (Juan Ignacio Fourment) Kalvelis, buvęs Pasaulio Lietuvių Bendruomenės valdybos atstovas Pietų Amerikoje, dalyvaus Argentinos politikos gyvenime. Beriso miesto savivaldybės mero dr. Jorge Nedela siūlymu jis išrinktas Beriso miesto savivaldybės užsienio bendruomenių departamento koordinatoriumi. Pareigų perdavimo ceremonija vyko gegužės 26 dieną Beriso Kultūros rūmuose, joje dalyvavo atstovai iš visų užsienio bendruomenių. Sveikinimo raštus atsiuntė Lietuvos Respublikos premjeras Algirdas Butkevičius, PLB pirmininkė Dalia Henke, PLB Sielovados ir Pietu Amerikos lietuvių reikalų komisijos pirmininkas prelatas Edmundas Putrimas ir kiti.
Šių pareigų tikslas – skatinti, koordinuoti, padėti ir paremti visas užsienio bendruomenes, gyvenančias Berise, dirbti su jaunimu, organizuoti ansamblių koncertus ir kitas veiklas.
Štai ką Jonas Ignas Kalvelis pasakoja apie Beriso miestą, jame veikiančią lietuvių bendruomenę ir kasmetinę „Imigrantų šventę“:
„Berisas – miestas Argentinoje (Pietų Amerika), Buenos Airių provincijoje, La Platos miesto aglomeracijoje (Gran La Plata), jis išsidėstęs 67 km į pietryčius nuo Argentinos sostinės Buenos Airių. Berisas įkurtas 1871 metais ir pavadintas Juano Berisso garbei. Tai administracinis centras, turintis 95, 5 tūkst. gyventojų.
Kiekvienais metais rugsėjo ir spalio mėnesių savaitgaliais Beriso mieste vyksta „Imigrantų šventė“. Į šventę susirenka daugiau nei 90 tūkstančių žmonių iš visos Argentinos. Paskutinės šventės metu Lietuvių Draugija „Nemunas“ surengė didelę parodą, kurioje pristatė Lietuvos kultūrą, tradicijas ir patiekalus.
Berise veikia didelė lietuvių bendruomenė. Iki I-ojo pasaulinio karo čia buvo viena didžiausių Argentinos lietuvių kolonijų, į kurią atvyko apie 3000 lietuvių. Beriso miestas yra oficialiai pripažintas ir paskelbtas Buenos Airių provincijos „imigrantų sostine“. Lietuvių draugija „Nemunas“ yra „Imigrantų sąjungos organizacijos“ narė ir nuo 1977-ųjų kiekvienais metais organizuoja „Imigrantų šventę“. Kaip jau minėta, dabar šią organizaciją sudaro dvidešimt imigrantų bendruomenių.
Per šventę ant scenos koncertavo lietuvių vaikų šokių grupė „Skaidra“, lietuvių jaunimo šokėjų grupė „Nemunas“, lietuvių tautinių šokių senjorų ansamblis „Griaustinis“ ir vyresnio amžiaus žmonių kolektyvas „Pipiras“, kurie sukūrė nepaprastai gražius pasirodymus penkiems tūkstančiams koncertą stebėjusių žiūrovų.
Lietuvių draugija „Nemunas“ taip pat pakvietė koncertuoti lietuvių ansamblius „Mindaugas“ ir „Dobilas“, „Žiburinis“ ir „Gintaras“ iš Susivienijimo lietuvių Argentinoje draugijos.
Mes, lietuvių draugija, šventės metu pristatėme lietuviškus patiekalus, tokius kaip plokštainis (kugelis), kepta kiauliena su kopūstais ir krienais, kepta kiauliena su grybų padažu. Patiekalai visiems labai patiko, todėl juos mielai pirko šventės dalyviai ir svečiai. Mūsų draugija taip pat pristatė ir pardavinėjo alų „Kaunas“, kurį gamina lietuvių imigrantų anūkas iš Mar del Platos miesto. Skanus alus taip pat labai patiko šventės svečiams.
Paskutinę šventės dieną vyko paradas, kuriame dalyvavo daugiau nei šimtas bendruomenės narių. Visi buvo pasipuošę tautiniais rūbais. Dalyviai žygiavo pagrindine Beriso gatve – Avenida Montevideo prospektu, šokdami lietuviškus šokius pagal lietuvišką muziką, jiems plojo tūkstančiai žmonių. „Nemunas“ čia pristatė ir Gedimino pilies bokšto repliką, iš kurios į dangų pakilo šimtai Lietuvos vėliavos spalvų balionų.
Mūsų bendruomenei šventėje atstovavo ir lietuvių vaikų bendruomenės karalienė bei Buenos Airių provincijos lietuvių kolonijos karalienė. Šventės teisėjų komisija iš visų šventės dalyvių, provincijų imigrantų, išrinko ir šventės karalienę.
Per šventę taip pat buvo vaizdžiai parodyta, kaip imigrantai į Argentiną atplaukė laivu. Imigrantų „Išlipimas iš laivo“ – ceremonija, kurioje dalyvavo lietuvių bendruomenės nariai, apsirengę to laikmečio rūbais. Taip pat šventės metu vyko futbolo ir tinklinio turnyrai.
Reikia paminėti, kad 2013 metais pirmą kartą „Imigrantų šventės“ istorijoje koncertavo garbės svečiai iš Lietuvos – senjorų šokių ansamblis „Miestelėnai“ iš Panevėžio (Lietuva). Tai visoje Lietuvoje žinomas šokių ansamblis.
Lietuvių jaunimo tautinių šokių ansamblis „Nemunas“ scenoje koncertavo kartu su ansambliu „Miestelėnai“. Draugija „Nemunas“ specialiai pakvietė „Miestelėnus“ visą valandą kartu koncertuoti tūkstančiams žiūrovų, kurie plojo nesustodami. Scenoje vienu metu sukosi šešiolika ansambliečių porų.
Svarbu paminėti, kad 2012 metų gruodžio 1 dieną garsiai Panevėžio miesto choreografei, vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių ansamblio ,,Grandinėlė“ ir senjorų šokių ansamblio „Miestelėnai“ meno vadovei Zitai Rimkuvienei buvo įteiktas „Pasaulio folkloro Oskaras“. Šį apdovanojimą už liaudiško šokio puoselėjimą ir jo sklaidą panevėžietei skyrė Tarptautinė folkloro asociacijų sąjunga. „Pasaulio folkloro Oskaras“ buvo iškilmingai įteiktas šiemet Europos kultūros sostine tituluotame Portugalijos Gimarainso mieste.
Senjorų šokių ansamblį „Miestelėnai“, 2013 metų spalio mėnesio 12 dieną koncertavusį Berise, miesto savivaldybės meras paskelbė municipaliniu paveldu ir kiekvienam ansamblio dalyviui suteikė garbės svečio vardą.
2013 metais lietuvių draugija „Nemunas“ pirmą kartą „Imigrantų šventės“ istorijoje mielai priėmė ir garbės svečius iš Lietuvos – tautišką kapeliją „Sutaras“ iš Vilniaus. Tautiška kapelija „Sutaras“ yra savarankiška profesionali folkloro grupė. Jos repertuare – visa lietuvių liaudies instrumentinės muzikos panorama. Per šventę „Sutaras“ grojo gyvai, o tuo pačiu metu mūsų lietuvių tautinių šokių kolektyvas „Nemunas“ šoko ant scenos. Su „Sutaro“ liaudiška kapelija ir „Miestelėnų“ kolektyvu gavome paramą iš Beriso miesto savivaldybės.“
www.pasauliolietuvis.lt
Mielai pasidalysime svetainėje ir žurnale skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.