Šis „Pasaulio lietuvis“ mums paskutinis. Mums – kalbos redaktorei Sandrai Sirvidienei, maketuotojui Dariui Markūnui ir man, Deimantei Dokšaitei. Savo mažytei komandai, mano dviem kolegoms – Sandrai ir Dariui – noriu labiausiai padėkoti už kantrybę ir supratimą, kai leidžiant žurnalą mus skirdavo laiko juostos, kai redaktorei dingdavo internetas ar elektra dėl atogrąžų audros, kai būdami toli, visgi rasdavome bendrą kalbą, nors ir nematydami vienas kitoakių.
Dar labai noriu padėkoti visiems per tuos beveik penkerius metus nemokamai į „Pasaulio lietuvį“ rašiusiems bendradarbiams. Jūs buvote mano kolegos, mano po pasaulį pasklidusi nuostabi, laisva, kitoniška, lietuviška redakcija.
Dėkoju ir skaitytojams ir eilinį sykį kartoju – be jūsų, nebūtų ir „Pasaulio lietuvio“.
Per šiuos bemaž penkerius metus man teko dirbti su trimis labai skirtingomis PLB valdybos pirmininkėmis – Regina Narušiene, Danguole Marija Navickiene ir Dalia Henke. Visos vertos pagarbos kaip itin stiprios ir veiklios moterys. Man teko dirbti su trimis seniau Spaudos, dabar Viešųjų reikalų komisijos pirmininkėmis (taip, ir vėl moterimis!): Aurelija Noriene, D. Henke ir Dalia Shilas. Ir viena (irgi moterimi!), nepakartojama, išmintinga ir, man rodos, itin teisinga PLB valdybos atstove Lietuvoje Vida Bandis. Dėkoju jums visoms už patarimus, idėjas, pamokas, laisvę dirbti ir palaikymą.
Kitą, liepos numerį, ruoš nauja komanda su vyr. redaktore dr. Daiva Tamošaityte priešakyje. Pora jos parengtų publikacijų jau galite rasti ir šiame „Pasaulio lietuvio“ numeryje.
Be D. Tamošaitytės parengto straipsnio apie naują Daumanto Kirilausko kompaktinę plokštelę (p. 26), muzikos šiame numeryje – ir daugiau. Dalia Cidzikaitė kalbina prof. Danutę Petrauskaitę, išleidusią monografiją „Lietuvių muzikinė kultūra Jungtinėse Amerikos Valstijose 1870–1990. Tautinės tapatybės kontūrai“ (p. 23). O Baltimorės lietuviai visus kviečia į svečius – liepos pradžioje ten vyks 15-oji Šiaurės Amerikos lietuvių tautinių šokių šventė (p. 20).
Jei Amerikos lietuviai kviečia kartu šokti, tai Italijos lietuviai lankantis Romoje kviečia apsistoti lietuviškuose svečių namuose, kurie vyresnei kartai gal labai gerai žinomi, bet jaunimui būtų nuostabus lietuviškos salelės šalia Vatikano atradimas (p. 37).
Dar viena tokia lietuviška salelė Vakarų Europoje – Vokietijoje veikianti Vasario 16-osios gimnazija, kurioje gyvenimas virte verda ir net netelpa pačioje gimnazijoje, veržiasi kaip šniokščianti pavasarinė jaunystės upė visur kur (p. 35).
Ne salelė, o visa salė Argentinos katalikų universitete, beje, viename prestižiškiausių visoje šalyje, pavadinta lietuvio Ernesto Paršelio vardu, kuris, žinoma, aktyvus ir tenykštės lietuvių bendruomenės narys (p. 32).
Kad aktyviems ne tik tarp savų, bet ir krašte, kuriame gyvenama, svarbu būti, jau seniai yra perpratusios ilgaamžės lietuvių bendruomenės, bet tą jau suvokė ir neseniai iš Lietuvos išvykusieji – Norvegijos Rugalando lietuviai, pasipuošę tautiniais kostiumais minėjo Nacionalinę Norvegijos dieną (p. 36), o Meksikos lietuviai Lietuvą jau trečia kartą pristatė kasmetinėje Draugiškų kultūrų mugėje (p. 41).
Apie visa tai bei daugiau ir papasakos šis birželio „Pasaulio lietuvio“ numeris. Paskutinį kartą tariu – įdomaus skaitymo!
Nuoširdžiai
„Pasaulio lietuvio“ redaktorė
DEIMANTĖ DOKŠAITĖ