Jau ketvirtus metus Kaliningrado srityje lietuvių kalbos bei etninės kultūros besimokantys vaikai vasaroja vaikų kūrybos stovykloje „Palikimas“. Lietuvos švietimo ir mokslo ministerijos remiamoje stovykloje moksleiviai ne tik užsiima kūrybine veikla, bet ir artimiau susipažįsta su lietuvių kalba ir kultūra. Kiekvienais metais stovyklos rengėjai pasirenka skirtingą temą. 2014 m. surengta pirmoji stovykla buvo skirta K. Donelaičiui. Stovykloje „Palikimas 2“ buvo paminėtos M. K. Čiurlionio 140-osios gimimo metinės, o praėjusiais metais stovyklos dalyviai pagerbė Liudviko Rėzos 240-ųjų metinių sukaktį. Apie šių metų stovyklą „Palikimas-4“, skirtą Maironiui, pasakoja stovyklos projekto vadovas Aleksas Bartnikas.
Šventojoje baigė darbą vaikų kūrybinė stovykla „Palikimas-4“, kurioje dvi savaites ilsėjosi ir ugdės kūrybiškumą 20 Kaliningrado srities moksleivių, lankančių lietuvių kalbos bei Lietuvos etninės kultūros pamokas.
Vadovaujami patyrusių Lietuvos animacijos meno ir muzikos specialistų kūrybinio projekto dalyviai pagal Maironio baladę „Jūratė ir Kastytis“ ir lietuvių legendas kūrė to paties pavadinimo trumpametražį animacijos filmą.
Pagrindinis stovyklos tikslas: lietuvių kultūros pagrindu skatinti vaikų kūrybiškumą ir iniciatyvumą, minint Maironio 155-ąsias gimimo metines.
Kūrybinių dirbtuvių metu buvo skatinami bendradarbiavimo ir darbo grupėse gebėjimai, plėtojami meniniai įgūdžiai ir ugdomas kūrybiškumas. Projekto dalyviai susipažino su skirtingomis animacijos filmavimo (fotografavimo) technikomis ir giliau pažino animacijos meno gimimo ir raidos istorinius etapus, susipažino su iškiliausių pasaulinės animacijos kūrėjų etapiniais darbais, sužinojo apie skirtingų pasaulio šalių nacionalines animacijos mokyklas ir jų svarbiausias šaknis, įgijo žinių apie lietuvių ir rusų animacijos kūrėjų darbus.
Praktinių užsiėmimų metu vaikai sukūrė savo autorinio filmo konceptą, scenarijų, personažus, aplinką (peizažus ir interjerą), nupiešė animaciją, nufilmavo ir sumontavo savo filmą ir parengė jo garso takelį. O dirbdami komandoje sukūrė visos grupės animacinį filmą „Jūratė ir Kastytis“.
Kas vakarą vaikai lankėsi stovyklos vasaros kino teatre, kuriame stebėjo ir aptarinėjo tarptautinio festivalio „Tindirindis“ geriausius animacijos filmus.
Stovykloje buvo numatytos ir kitos veiklos rūšys: pažintinės ekskursijos į Palangą ir Kretingą, lietuvių kalbos pamokos, sporto pratybos baseine ir atviroje erdvėje, poilsis prie jūros, pramogos. Du kartus vaikai varžėsi su vietos bendraamžių futbolo komanda.
Ypač įspūdinga ir džiaugsminga tapo paskutinė diena. Į kūrybinės stovyklos uždarymo ceremoniją atvyko Lietuvos Respublikos generalinio konsulato generalinis konsulas Olegas Skinderskis, Pasaulio Lietuvių Bendruomenės pirmininkė Dalia Henke, Sveikatos centro „Energetikas“ atstovė Rita Matulevičienė. Gyvą susidomėjimą sukėlė videofilmas apie stovyklautojų kasdienį gyvenimą, kurio autorė – tėvų visuomenės atstovė Jelena Vasiljeva iš Kaliningrado. (Videofilmo nuoroda internete: https://youtu.be/3R1_OY56BjY)
Karštais plojimais buvo sutiktas parodomasis vaikų sukurtas animacijos filmas „Jūratė ir Kastytis“, kuris ir apibendrino jų kūrybinę veiklą. Filmas turi dvi versijas: lietuvišką ir rusišką.
Savo ruoštu vaikai šiltai dėkojo projekto kūrybinės komandos nariams: animatoriui Valentui Aškiniui ir Jūratei Leikaitei-Aškinienei (Vilnius), muzikantui Gediminui Zujui (Vilnius), taip pat stovyklos vadovei Tatjanai Pavlovai (Sovetskas), fizinės kultūros vadovei Ingai Jončienei (Vilnius), stovyklos auklėtojai Vladislavai Šachovai (Sovetskas). Padėkos žodžių sulaukė ir Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos studentai: Audrius Kliševičius, Aušra Venckutė ir Rokas Žemkauskas.
Sukūrus filmą, kiekvienas dalyvis gavo sertifikatą, liudijantį jo dalyvavimą kūrybiniame procese, o taip pat ir filmo kopiją, įrašytą į DVD diską.
Po oficialaus stovyklos uždarymo dalyvių laukė bendra nuotrauka, saldus stalas ir šiltas bendravimas prie projekto dalyvių piešinių parodos. Stovyklos pabaigą vainikavo Žemaičių alko kalno papėdėje sukurtas laužas. Dar ilgai skambėjo dainos ir nenutilo šventinis šurmulys. Pagal baltų pagonių apeigą kiekvienas turėjo galimybę mesdamas į ugnį gintaro dulkes sugalvoti savo norus bei troškimus. O ryškūs liepsnos pliūpsniai patvirtino, kad visi sumanymai bus sėkmingi.
Kūrybinės stovyklos „Palikimas-4“ projekto pagrindinis organizatorius ir vykdytojas: Kaliningrado regioninė lietuvių kalbos mokytojų asociacija.
Projekto partneriais tapo Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija, Vilanimos filmų studija, Sveikatos centras „Energetikas“ Šventojoje. Be galo esame dėkingi šiems pagalbininkams ir padėjėjams.
Ypač dėkojame pagrindiniam kūrybinės stovyklos projekto rėmėjui – Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijai. Taip pat esame dėkingi Mažosios Lietuvos lietuvių draugijai, finansavusiai vaikų pavėžėjimą į stovyklą ir atgal.
Stovyklos organizatorių nuotraukos.
pasauliolietuvis.lt