Unikalus renginys „Draugystės tiltas“ atkeliavo į Vailę!

Juventa Mudėnienė

Jau keturioliktą kartą lietuviai, išsibarstę skirtingose Europos šalyse, tačiau neabejingi savo kalbai, kultūrai, bendrystei, susitiks ant simbolinio „Draugystės tilto“ – užsienio lituanistinių mokyklų sąskrydyje, kuris šiemet įvyks Danijoje, Vailės (Vejle) mieste.

Birželio 1-3 dienomis daugiau nei du šimtai lietuvių (tiek paprastai susirenka kasmet) šurmuliuos šiame unikaliame renginyje. Prasidėjęs Stokholme, jis kasmet keliauja į kitą šalį, kitą lietuvių bendruomenę ir per 14 savo gyvavimo metų pabuvojo Airijoje, Norvegijoje, Ispanijoje, Islandijoje, Vokietijoje, Italijoje, Jungtinėje Karalystėje.

LR ambasadorė Danijoje ir Islandijai Gintė Damušytė, dalyvausianti sąskrydyje, pabrėžia jo svarbą:  „Labai naudinga, kad skirtingos bendruomenės ir šalys turi galimybę rūpintis šio renginio organizavimu. Tai proga ne tik save parodyti, bet įnešti savo bendruomenės kvapą ir skonį į programos turinį, pristatyti savo gyvenamąją šalį, dalintis savo gerosiomis praktikomis ir lūkesčiais. Ir ne mažiau reikšminga, kad kasmet atsiranda bendruomenių, kurios nebijo prisiimti šios didelės atsakomybės. Didžiuojamės jaunąja Vailės Lietuvių Bendruomene, kuri drąsiai ėmėsi surengti „Draugystės Tiltą“ ir būti šio renginio 2018 m. šeimininke. Vailės komanda aktyviai siekia įgyvendinti renginio kilnią praktinę misiją.“

Šiųmetės šventės vadovė Neringa Jablonskytė Kelting neabejoja, kad svarbiausias dalykas šiame sąskrydyje yra lietuvių kalba: „Tai yra labai svarbu, ypač mūsų vaikams. Čia jie susiranda lietuviškai kalbančių draugų, drauge žaidžia, patiria nuotykių, dirba ir kuria komandose, drauge koncertuoja ir mokosi. Pajunta, kad, gyvendami skirtingose šalyse, esame ir būsime lietuviais.“

Šio „Draugystės tilto“ tema – „Lietuviai pasaulyje: 100 istorijos kaladėlių“. Tautiečiai kviečiami apsidairyti, geriau įsižiūrėti ir atrasti lietuvius, gyvenančius įvairiose pasaulio šalyse – ryškius menininkus ar tylius mokslininkus, tyrėjus, diplomatus, sodininkus ar drąsius didvyrius. Tuos, kurių gyvenimas ir darbai mus įkvepia.

Pasaulio Lietuvių Bendruomenės pirmininkė Dalia Henke, kuri pati buvo net dviejų „Draugystės tiltų“ organizatorė Vokietijoje ir dalyvaus sąskrydyje, viliasi kad bus tęsiama ši išskirtinė tradicija: „Tegu ir ateityje būna tiesiami draugystės ir bendrystės „tiltai“ tarp užsienyje gyvenančių lietuvių, ypač jaunimo. Pasirinktas puikus formatas. Sveikintinas gražus šio renginio akcentas: atsigręžti į žymius tautiečius bei jų indėlį garsinant Lietuvos vardą pasaulyje. Linkiu mums visiems išsaugoti šią gražią Europos lituanistinių savaitgalinių mokyklų, vaikų, tėvų, mokytojų ir lietuvių bendruomenių aktyvistų tradiciją. Tai buria ir vienija lietuvius užsienyje, sutvirtina lietuviškumo dvasią.“

Atskiros paskaitų ir užsiėmimų programos sudaromos mokytojams, tėvams, bendruomenių vadovams. Paskaitą skaitys ir praktines dirbtuves apie mokymo sistemą „Bebras“ lituanistinių mokyklų mokytojams ves Gabrielė Stupurienė.

Vienas perspektyviausių bei studentų mylimiausių VU dėstytojų dr. Norbertas Černiauskas skaitys paskaitą „Šimtmečio skrydis su Lietuvos istorija“.

Istorikė ir knygų vaikams kūrėja Juventa Mudėnienė atskleis lėlių bei istorinių siluetų panaudojimo mokymo procese įvairovę pamokoje „Lėlių pasaulis: nuo žaidimų iki terapijos. 10 kelių link drąsos, draugystės ir magijos“.

Vyks kūrybinės dirbtuvės „Pasipuošk šimtmečio istorija“, kurias ves Ieva Ševiakovaitė ir Jolanta Rimkutė su LT Identity komanda, o Odensės lituanistinės mokyklos mokytoja Brigita Bložė kvies užsukti į kūrybinę stotelę „Likučių namelis“, kur galėsite išskleisti savo kūrybinius sparnus žaisdami su skirtingų dydžių, formų ir spalvų… atliekomis! Prieš išmesdamas pagalvok!

Kasmet laukiami Lietuvos ministerijų atstovai, specialistai, supažindinantys su lituanistinio švietimo aktualijomis.

Šįkart sąskrydžio dalyviams koncertuos grupė „Biplan“ ir Laura Remeikienė, surengsianti muzikines dirbtuves mažiems ir dideliems.

Pasak N. Jablonskytės Kelting, „Draugystės tiltas“ – graži ir prasminga tradicija, įkvepianti, suburianti, auginanti naujas idėjas: „laukiame jo su nerimu ir jauduliu, norime, kad kiekvienas svečias jaustųsi gerai ir jaukiai. Labai norime supažindinti su juo ir gausią mūsų Jylland&Fyn lietuvių bendruomenę, įtraukti lietuvių šeimas į šventinį sūkurį. Kiekvienas susitikimas sukuria gyvus ryšius, kurių negali atstoti internetinis bendravimas, elektroniniai laiškai. Tikiuosi trijų dienų linksmo šurmulio, gero oro ir… daniškos HYGGE. Tai žodis, reiškiantis ypatingą, visaapimantį jaukumą. Tokio jausmo ir tikiuosi.“

Bendrystę sustiprins, lietuvišką šurmulį tęs „Draugystės tilto“ gegužinė su vietinių lietuvių dirbinių muge, žaidimais, konkursais, sporto varžybomis.

Sąskrydžio pabaigoje paaiškės, į kurią šalį „Draugystės tilto“ vėliava keliaus kitąmet.

 

pasauliolietuvis.lt

 

 

 

image_pdfimage_print

Susiję straipsniai