LIETUVIŠKŲ MOKSLO METŲ PRADŽIA ROGALENDE

Paskutinį vasaros šeštadienį, rugpjūčio 29 dieną, vaikai kartu su tėveliais rinkosi Maudlando mokykloje, Hommersåke. Visus susirinkusius pasitiko tėvų komiteto pirmininkė Kristina Maurušaitienė su rašikliu rankose, registruodama būsimus mokinius.

IMG_3931

Dvyliktą valandą dekoracijomis papuoštoje salėje, pasipuošus tautiniais rūbais, šventinę programą pradėjo Laimutė Skiudulė. Mokslo metų programą pristatė mokytoja Modesta Zigmantaitė.

Vaikų laisvalaikio centro “Draugystė” auklėtinės deklamavo eilėraščius apie mokslą ir mokyklą.  Laimutė, ne taip seniai dalyvavusi Nidoje pasaulio lituanistinių mokylų mokytojų sąskrydyje, pasidalino su tėveliais įspūdžiais apie lietuvių kalbos mokymą bei kultūrinį ugdymą, diasporoje. Išdalino lankstinukus, kuriuose buvo surašyta pusės metų mokymo pragrama, o antraštė taip kalbėjo:

Per visą vasarą tylėję,

Prakiuro debesys raidžių.

Ir linijų tuščiais takeliais

Išsibėgiojo… Tai gražu.

Pristatė mokytojas ir kokius jos užsiėmimus ves. Labai džiugią žinią išgirdom, kad viena mokytoja yra nauja: folkloro specialistė – Ieva Rakauskaitė. Tad šiais metais vaikų užsiėmimai praturtės folkloro pamokomis. Dabar “Draugystė” turės  dvi mokytojas Ievas.

Mokytojos sumanė paįvairinti mokslo metų šventę ir patikrinti tėvelių žinias, nes šeima yra pirmoji mokykla. Jos atnešė pilną pintinę popierinių lapelių, ant kurių buvo surašyti klausimai apie Lietuvos istoriją, geografiją, kalbą, kultūrą. Taip pat parašyti keturi atsakymai, kurių vienas – teisingas, o tą teisingą atsakymą reikėjo parašyti arba nupiešti ant didelio lapo, kuriame pavaizduotas Lietuvos žemėlapio kontūras. Kad vaikučiams nebūtų nuobodu ir kad tėveliai neapturėtų gėdos, vaikai išėjo su mokytojomis į atskirą patalpą užsiėmimams.

IMG_3882

Mokytojos buvo labai įžvalgios, kad visgi gėdos gali ir būti, nes klausimai tikrai buvo labai rimti. Kaip pirmą mokslo metų dieną suteikė išimtį tėveliams – leido naudotis Google paslaugomis ir pakabintu Lietuvos žemėlapiu. Taip Lietuvos žemėlapio kontūrai pilnėjo ir pildėsi atsakymais. Kai baigėsi šis tėvelių egzaminas, sugrįžo vaikai ir toliau tęsėsi šventinė programa. Naujoji mokytoja iškart parodė savo sugebėjimus, suburdama vaikus žaisti lietuvių liaudies žaidimus ir sukti ratelius. Kai vaikams vieniems žaisti pabodo, įtraukė į žaidimus ir tėvelius. Lietuviškai kapelų muzikai skambant, tėveliai patenkinti daužėsi pėdomis, stukseno pečiais, lietėsi šonais, bei dainavo “Oira, oira, kitą, kitą…”

Apšilus lietuviškoje kultūrinėje aplinkoje, dar laukė viena naujiena. Laimutė rankose laikė šūsnį pirmoko pasų, kuriais pasirūpino Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerija.  Perskaičius prezidentės Dalios Grybauskaitės linkėjimus, kurie surašyti pase, pakvietė  bendruomenės pirmininką SauliųTrepekūną įteikti kiekvienam moksleiviui.

Kad liktų gražūs šventės prisiminimai ir vaikai noriai eitų mokytis, šventę užbaigė pasaka. Salės pakraštyje stovėjo didžiulė išminties ropė. Pradžioje ją rovė mokytoja, bet nesėkmingai. Ropė judėjo, krypo, nepasidavė, tik lapą atidavė. Ant lapo buvo parašytas išmintingas žodis – tautiškumas. Toliau rovė kita mokytoja ir dar kita, ir vis sekėsi nurauti tik po išmintingą lapą. Mokytojos į pagalbą pasikvietė vaikus, bet ir tai nepadėjo. Galiausiai vaikai pasikvietė tėvelius. Ir ką jūs manot – išrovė! Bet kaip visi nustebo, kad ropės nereikėjo virti.

IMG_3960

 

 

Pasirodo, ji ne tik išmintinga, bet ir stebuklinga. Joje buvo Viktorijos Jagminienės iškeptas didelis tortas su užrašu  “Mokyklėle, labas”. Su kokiu entuziazmu vaikai stvėrė tortą! Mažų rankučių miškas pakėlė ir nunešė į valgomąjį. Besivaišinant kiek buvo kalbų ir kalbelių, mat tai -pirmas susitikimas po atostogų. Visi pilni parsivežtų įspūdžių, nuotykių, naujų patirčių. Taip buvom vieni kitų pasiilgę…

Zenonas Mačiulaitis

Rogolando lietuvių bendrijos nuotraukos

 

 

image_pdfimage_print

Susiję straipsniai

Parašykite atsiliepimą