Justina MIKELIŪNAITĖ
Keletas žiemos mėnesių amžino pavasario saloje virto visos šeimos emigracija. Tarp Lietuvos ir Tenerifės Agnė ir Mindaugas Pociai gyvena jau šeštus metus. Juodu ir toliau aktyviai dalyvauja Lietuvoje pradėtų verslų veikloje, o praėjusį lapkritį į Tenerifę atsiskraidino ir juokais antruoju savo vaiku vadinamą šeimos verslą „Strakaliukas“, kurį pora drauge įkūrė prieš 10 metų.
Agnės ir Mindaugo Pocių emigracijos istorija prasidėjo spontaniškai. Dukrai sulaukus mokyklinio amžiaus, moteris vis pasvarstydavo apie geresnes mokymosi galimybes užsienyje. Tačiau jie jau buvo pradėję šeimos verslą Kaune, įsikūrę jaukiuose namuose gamtos apsupty, patenkinti gyvenimu Lietuvoje ir išvykti neketino.
Vis dėlto kartą apsilankę Tenerifėje trumpoms atostogoms nutarė kitąmet ten žiemoti. Taip ir padarė. Pirmagimė Austėja tuo metu buvo ketvirtokė ir mokslus Lietuvoje tą žiemą tęsė nuotoliniu būdu. Naujoje šalyje Agnė greitai suprato, kad dukra visai nemoka anglų kalbos. Norėdama pasinaudoti galimybe viešnagės metu patobulinti užsienio kalbą, ėmė ieškoti mergaitei tarptautinės mokyklos. Greitai atsiradusi laisva vieta britų mokykloje Tenerifėje paskatino per savaitę priimti sprendimą ir žiemos atostogas pratęsti.
Mindaugas grįžo į darbus Lietuvoje, o Agnė su dukra liko saloje ir verslui toliau vadovavo per atstumą. Tuomet šeima dar nenutuokė, kiek laiko užsitęs tas „žiemojimas“. Tiesiog norėjo, kad vaikas leistų laiką tarptautinėje aplinkoje ir išmoktų anglų kalbą. Tad, išskridę ilgoms atostogoms su rankiniu bagažu, jiedvi liko gyventi Tenerifėje.
Dirbti per atstumą išmoko dar prieš pandemiją
Keli mėnesiai svetur Agnei padėjo atsikratyti baimės, jog įmonės valdymas per atstumą neįmanomas ir kasdien nebūnant darbe fiziškai viskas sugrius. Nors viliojo galimybė pakeisti aplinką ir išbandyti gyvenimą kitame krašte, šeimos verslą, iš vienos treniruočių salės į didžiausią Lietuvoje vaikų sporto centrą išaugusį „Strakaliuką“, kurį juodu su vyru sukūrė nuo nulio, buvo baugu palikti, lyg atsiskirtų nuo savo kūdikio.
Išmokti dirbti nuotoliniu būdu šeimai teko greičiau, nei planavo. Asmuo, kurį ketino palikti atsakingą už veiklą Lietuvoje tuos keletą mėnesių, kol bus išvykę, išėjo iš darbo prieš pat kelionę. Derinti susitikimus, treniruotes, sutartis ir atlikti kitas užduotis per atstumą vienai iš įkūrėjų, plėtros vadovei Agnei teko nuo pirmųjų dienų Tenerifėje. Ji greitai suprato, kad norint išlaikyti ir auginti verslą nebūtina fiziškai būti Lietuvoje.
Žiema Tenerifėje tik patvirtino, kad nuotolinis darbas yra įmanomas, o atstumas netgi padeda įvertinti situaciją, pamatyti naujas galimybes ir koncentruotis ne į kasdienius darbus, bet į plėtros strategiją. Vykdant naujus projektus, visada galima sėsti į lėktuvą ir trumpam grįžti.
Tad po pavasario semestro kauniečių šeima nutarė, kad dukra mokysis Tenerifėje ir kitąmet, vėliau planas prasitęsė dar metams. Pirmuosius metus vyras tęsė fizinio rengimo trenerio veiklą Lietuvoje ir padėjo ruoštis varžyboms bei atsistatyti po jų mūsų šalies lenktynininkams. O vėliau, gavęs darbo pasiūlymą Teniso akademijoje Tenerifėje, nutarė pasinaudoti proga ir likti su šeima.
Tenerifėje lietuviškų treniruočių nori ir vaikai, ir suaugusieji
Naujas darbas tapo puikiu savarankiškos veiklos startu. Profesionalaus, kelių dešimtmečių patirtį sukaupusio trenerio paslaugomis susidomėjo ne tik aukščiausių rezultatų siekiantys sportininkai, kuriuos vyras konsultuoja per atstumą ir kuriems rengia stovyklas Tenerifėje šaltuoju metų laiku, bet ir saloje įsikūrę ar ilgoms atostogoms atvykę lietuviai, norintys atsigauti po įvairių traumų ar atsikratyti dėl sėdimo darbo atsiradusių nugaros skausmų. Telefonas netyla ir savaitgaliais. Mindaugas tapo tarp tautiečių populiariu treneriu-gelbėtoju.
O pernai lapkritį, minėdami savo „Strakaliuko“ 10 metų veiklos jubiliejų, juodu pradėjo treniruotes vaikams ir Tenerifėje. Vaikų sporto centro filialas saloje gimė bendradarbiaujant su pirmąja tarptautine lietuvių mokykla Tenerifėje „Baltic international school“. Jiems paprašius pagalbos organizuojant fizinio lavinimo pamokas moksleiviams, Agnė pasiūlė pritaikyti Lietuvoje sėkmingai išbandytą veiklos modelį.
Kaune, be pirmosios judesio studijos, veikia ir filialas Panemunėje, įsteigtas privačios Montessori mokyklos prašymu. „Strakaliuko“ komanda įrengė vaikų poreikius, raidos etapus ir saugumo reikalavimus nepriekaištingai atitinkančią salę, veda kūno kultūros pamokas moksleiviams, o vakarais – treniruotes mažiesiems centro lankytojams. Kauno padaliniui vadovauja ilgus metus „Strakaliuko“ komandoje dirbanti Simona, netrukus duris atvers ir filialas Vilniuje, o Agnė šiuo metu ne tik galvoja naujas idėjas ir plėtros strategijas, bet ir, grįžusi prie veiklos šaknų, pati vėl veda treniruotes mažiesiems strakaliukams Tenerifėje.
Savo patirtį ji pritaiko vesdama pamokas lietuviškos mokyklos mokiniams bei subūrė kelias grupes saloje viešinčių lietuvių atžaloms. Informacija ir rekomendacijos sklinda iš lūpų į lūpas, o susidomėjimas sporto treniruotėmis vaikams didesnis, nei šiuo metu naujasis padalinys mokyklos terasoje gali aprėpti.
„Baltic international school“ vadovei savo galimybes, inventorių ir visą per daug metų sukurtą bazę „Strakaliuko“ įkūrėjai parodė Kaune. Sutarta tokiu pat principu bendradarbiauti ir Ispanijos saloje. Mokyklai nereikėjo rūpintis inventoriumi, salės po atviru dangumi įrengimu ir ieškoti mokytojų, o Agnė džiaugiasi, kad vaikai sportuoja lauke, o ji vėl turi galimybę pati tiesiogiai dirbti su mažaisiais.
Emigrantai domisi ne tik galimybe sportuoti Tenerifėje, bet ir vasaros stovyklomis Lietuvoje
Lietuvių pamėgtoje atostogų vietoje organizuojamos sporto treniruotės vaikams suteikia puikią progą turiningai praleisti laiką, susipažinti su bendraamžiais tautiečiais ar tęsti gimtinėje pradėtą veiklą. Į „Strakaliuko“ treniruotes dažnai užsuka mažieji lietuviai, jau lankę centrą Kaune. Neretai pasitaiko ir atvirkštinis variantas, kai saloje sportą išbandę vaikai, grįžę po ilgų atostogų, tęsia treniruotes Kauno padaliniuose ar užsirašo į eilę ir laukia jų atidarymo Vilniuje.
Filialą Tenerifėje Agnė su Mindaugu atidarė kaip eksperimentinį projektą, siekdami išbandyti savo jėgas kitoje šalyje ir prisidėti prie salos vaikų fizinių gebėjimų stiprinimo ir aktyvaus gyvenimo skatinimo. Pirmasis pusmetis parodė, kad sumanymas pasiteisino. Tad dabar judviejų mintys vėl sukasi apie plėtrą, didesnę komandą ir daugiau treniruočių.
„Strakaliuko“ komandos tikslas – sudaryti galimybę saloje gyvenantiems ar laikinai atvykstantiems lietuvių ir kitų tautybių vaikams sportuoti pagal unikalią metodiką, tinkamai lavinti savo fizinius gebėjimus prižiūrint specialistams. Į treniruotes integruojami ir vaikai, turintys specialiųjų poreikių, pavyzdžiui, autizmo spektro sutrikimų. Agnė džiaugiasi, kad fizinis aktyvumas leidžia ne tik sustiprinti raumenis, gerinti koordinaciją, smulkiąją ir stambiąją motoriką, bet ir skatina vaiką pamažu įsitraukti, lavina bendravimo, socializacijos įgūdžius, didina savarankiškumą, dėmesio koncentraciją.
Taip pat vaikai turi galimybę lankyti treniruotes lietuvių kalba, susitikti su bendraamžiais, palaikyti lietuvišką dvasią. Agnė tikisi, kad ateity augs ir tėvų bendruomenė. Treniruotes jau spėjo įvertinti ne tik Tenerifę pamilę lietuviai, bet ir gyvenantys kitose šalyse. Emigrantai ne pirmus metus aktyviai registruoja savo atžalas į „Strakaliuko“ vasaros stovyklas Lietuvoje, užklausų komanda gauna dar ankstyvą pavasarį. Taip pat kai kurie renkasi ir asmenines konsultacijas.
„Dirbdama su vaikais, matydama jų tobulėjimą, nesijaučiu verslininke. Man labai svarbu padėti vaikams, jų šeimoms skatinti fizinio aktyvumo įpročius, stiprėti, tobulėti. Tai suteikia prasmės jausmą ir motyvuoja eiti toliau“, – pabrėžia Agnė. Ir džiaugiasi, kad gali suteikti kokybiškas paslaugas pagal europietišką standartą, o ne ispanišku manjana ritmu.
Didžiausia motyvacija – vaikų pažanga, žibančios akys ir tėvų padėkos
Tenerifę lietuviai dažnai renkasi ne tik vykdami trumpų atostogų, bet ir siekdami keliems mėnesiams pabėgti nuo įprastos rutinos. Per tiek laiko sportuojant jau galima ne tik smagiai leisti laiką, bet ir pastebėti pažangą. Pavyzdžiui, viena šeima atėjo su dviem mažyliais. Jaunėlis dar tik mokėsi vaikščioti, o stebėdamas sportuojančius vaikus per mėnesį ne tik užtikrintai ėmė žengti pirmuosius žingsnius, bet ir kartu daryti įvairius pratimus. Net tėvai stebėjosi tokia sparčia pažanga.
Grupinėse treniruotėse vienu metu sportuoja iki 8 vaikų, mažiausiųjų grupėse – iki 6, tad kiekvienas gauna ir individualaus dėmesio, taip pat trenerė apžvelgia pažangą, poreikius, aptaria vaiko pasiekimus ir negaili patarimų tėvams. Ateityje planuojama į salą atsiskraidinti ir kineziterapeutą, organizuoti asmenines konsultacijas ir treniruotes.
„Labai smagu, kad vėl grįžau vesti treniruočių pati, kaip dariau prieš 8 metus. Pasisemiu idėjų, turiu daugiau patarimų ir rekomendacijų mūsų komandoje Lietuvoje dirbantiems treneriams, pasidalinu gerąja patirtimi. Kol kas matau tik pliusus, kad ryžomės „Strakaliuką“ atsivežti ir čia“, – sako Agnė ir tikisi, kad ateity vyks daugiau treniruočių ir galės priimti daugiau vaikų.
Agnė sulaukia tėvų prašymų vesti treniruotes dažniau, net ir savaitgaliais, tačiau šiuo metu moteris negali priimti daugiau grupių. Todėl planuojama plėsti komandą ir „Strakaliuką“ Tenerifėje auginti. Šiuo metu treniruotes lanko vaikučiai nuo 2,5 metų. Moteris džiaugiasi, kad dauguma vaikų ateina išgirdę gerus kitų vaikų ir tėvų atsiliepimus. Vieniems išvažiavus, atvyksta kiti – laisvos vietos užsipildo akimirksniu. Sportuoti ateina jau ne tik lietuvių vaikai, žinia pasklido ir tarp kitų tautų atstovų.
Šeimos verslas gimė namų svetainėje, neradus tinkamo būrelio savo dukrai
Prieš dešimtmetį, neradę patinkančio, visapusiškai vaiką lavinančio būrelio savo trimetei dukrai, juodu nutarė, kad jų svetainėje prasidėję tėčio trenerio pratimai su mažąja gali būti naudingi ir kitiems. Tuomet Agnė ir Mindaugas nė nenutuokė, kad tas noras dalintis virs tarptautine veikla. Vyras, pasinaudodamas savo žiniomis ir patirtimi, sukūrė unikalią metodiką, o Agnė į darbą su vaikais pasinėrė iš akademinės srities. Tuo metu moteris studijavo fizikos mokslus doktorantūroje.
Juodu pradėjo nuo vienos nedidelės salės, kurią įsirengė savo rankomis, pasikeisdami vesdavo treniruotes. Per keletą metų išaugo ne tik vaikų skaičius, bet ir patalpos, komandą papildė profesionalūs treneriai ir kineziterapeutai, daug dėmesio buvo skiriama tėvų, pedagogų, trenerių edukacijai. „Strakaliuko“ kolektyvas prisidėjo prie daugybės visuomeninių iniciatyvų, vedė mankštą ikimokyklinio lavinimo įstaigose ir visomis išgalėmis siekė, kad kuo daugiau vaikų galėtų sportuoti taisyklingai, ugdyti savo fizinius gebėjimus laiku, daryti tai smagiai, per žaidimą ir stiprinti ne tik kūną, bet ir komandinę dvasią, lankstumą, savarankiškumą, pasitikėjimą savimi.
„Strakaliuko“ mama dažnai pavadinama Agnė tikina, kad jų misija gerokai didesnė nei šeimos verslas. Nors auginant veiklą, atidarant naujus filialus, rūpinantis statybomis, salių įrengimu, renkant, nuolat stiprinant ir palaikant komandą, derinant sutartis kyla nemažai iššūkių, atsiranda nuovargis, o kartais atrodo, kad situacija aklavietėje, dirbant tiesiogiai su vaikais, pamačius jų spindinčias akis, stebint pažangą, laimingus vaikus ir tėvus, visi sunkumai pasimiršta. Tada norisi stengtis dar labiau, kad dar daugiau vaikų turėtų galimybę judėti, tobulėti ir būti laimingi. Didžiausia paskata ne finansiniai rezultatai, o laimingi vaikai ir tėvų padėkos.
Projektas „Pasaulio Lietuva.“
Jei norėtumėte publikuoti straipsnį prašome nekeisti straipsnio pavadinimo, nurodyti informacijos šaltinį, autorių ir projekto pavadinimą.
www.pasauliolietuvis.lt