Taivano lietuvių bendruomenė netrukus minės pirmąjį gimtadienį

Deimantė ŽUKAUSKIENĖ

Taivanas (oficialiai Kinijos Respublika) – beveik du kartus mažesnis už Lietuvą, įsikūręs rytų Azijoje, pilnas įstabių gamtos kampelių. Didžioji dalis salos – kalnai, miškai, džiunglės, nacionaliniai parkai, įvairiaspalviai paplūdimiai, o vakaruose plyti Ramusis vandenynas. Taivane susijungia skirtingos religijos, kultūros, kalbos, kurios visos harmoningai (su)gyvena. Sostinė Taipėjus stebina pasaulį savo gyvybe, šiuolaikiškumu ir pažangiais sprendimais. Visame pasaulyje esančias lietuvių bendruomenes šių metų pradžioje papildė dar viena narė – lietuvių bendruomenė susikūrė Taivane. Po oficialaus PLB valdybos sprendimo Taivano bendruomenė tapo 47-ąja PLB nare. Jos pirmininke išrinkta Taivano sostinėje gyvenanti Aušra Andriuškaitė, kuri papasakojo apie bendruomenės kūrimosi bei veiklos pradžią, tolimesnius siekius ir tikslus bei noriai į pokalbį įtraukė ir daugiau bendruomenės narių, sutikusių pasidalinti savo mintimis, gyvenimo Taivane ypatumais.

Norėtųsi Taivano lietuviams palinkėti ir toliau likti vieningiems, susitelkusiems, siekiantiems didelių, ambicingų tikslų.

Gerbiama Aušra, papasakokite daugiau apie Taivano lietuvius… Kiek jų šalyje gyvena? Kiek laiko? Kuo užsiima?

Mūsų bendruomenė nėra didelė ir lietuvių skaičius yra kintantis. Šiuo metu asmeniškai bendrauju su 10 lietuvių, keletas iš jų gyvena kituose miestuose, dalis, atvažiavo mokytis, stažuotis ar dirbti. Vieni jų, pabuvę pusmetį, metus ar dvejus, grįžta į Lietuvą. Kiti yra sukūrę mišrias šeimas, turi vaikų ir čia gyvena nuolat. Dar kiti dirba įvairius darbus Taivane. Tikslaus skaičiaus negaliu pasakyti, nes sužinome apie lietuvius, kai jie patys kreipiasi į bendruomenę. Esu visiškai tikra, kad mūsų yra ir daugiau. Ilgiausiai Taivane gyvenantys lietuviai, kuriuos pažįstu, čia yra nuo 2004 metų.

Nors lietuvių bendruomenė Taivane dar visai „jauna“, bet gal galite plačiau papasakoti, kokia bendruomeninė veikla vystoma? Kokie tradiciniai renginiai numatomi?

Kadangi mūsų nėra daug ir visi gyvename skirtinguose miestuose, bei rajonuose, susitikimai nėra tokie dažni, kaip kitų bendruomenių. Visgi tradiciškai susirenkame per šv. Kalėdas ir Velykas.

Vasario mėnesį paminėsime kartu ir lietuvių bendruomenės pirmąjį gimtadienį. Sausio pabaiga ir vasario mėnuo yra tas laikas, kai „išpuola“ kinų Naujieji metai ir visi žmonės atostogauja, tautiečiai, kurie turi mišrias šeimas, grįžta pas savo gimines švęsti, todėl būtent vasario 16 dieną sudėtinga susitikti, nes daugumos tiesiog nėra. Taip pat susitinkame per įvairias palaikymo akcijas, pavyzdžiui, „Laisvės kelias Baltarusijai“, ar tiesiog gražią dieną pasivažinėjame dviračiais palei upę.

Kalėdos Taivane

Lietuviai Taivane susitinka švesti Velykų.

2020 m. akcija „Laisvės kelias Baltarusijai“

Kada ir kodėl atvykote į Taivaną, koks buvo Jūsų pirmasis įspūdis apie šalį? Kokia veikla čia užsiimate?

 Aušra Andriuškaitė: Taivane gyvenu jau 5 metus, su taivaniečiu vyru susipažinome Japonijoje, vėliau atvykau į Taivaną ir čia pasilikau. Dabar auginame 3 metų dukrą Gabiją. Esu Taivano lietuvių bendruomenės pirmininkė, organizuoju bendruomenės renginius.

Andrius su žmona Giedre: Mes į Taivaną atvykome 2019 metų gale. Čia dirbame prekybos srityje. Prieš tai keletą metų esame gyvenę Malaizijoje, todėl su Azijos kultūra truputį buvome susipažinę, sprendimą persikelti gyventi į Taivaną paskatino naujos darbo galimybės ir smalsumas sužinoti daugiau apie Taivaną, todėl ilgai nedvejojome, susikrovėme lagaminus ir išvykome. Pirmasis įspūdis  – kad susikalbėti angliškai bus sunku, nes ši kalba nėra populiari, kaip kitose Azijos šalyse. Tai pat stebino, kad Taivanas švari šalis, gatvėse retai pamatysi šiukšlių: plastiko maišelių, šiaudelių. Tiesiog nėra šiukšlių dėžių ir žmonės visas savo šiukšles nešasi namo, nemėto, kur papuola. Mes esame aktyvaus laisvalaikio mėgėjai. Taivanas mums dar yra nauja ir neištyrinėta šalis, savaitgalius leidžiame lankydami muziejus, mindami dviračiu per milžiniškus parkus, apžiūrėdami šventyklas, zoologijos sodą, kopdami į kalnuose esančias apžvalgos aikšteles. O kartais dieną galima praleisti ir vaikštant Taipėjaus miesto centre, geriant burbulinę arbatą.

Gaosiòngas (Kaohsiung)

Mangirdas Riešuta: Atvykau į šią šalį prieš pusantrų metų pasipiršti savo merginai (dabar jau žmonai), taip ir pasilikau. Pasipiršau nuostabaus grožio saloje Lanju (Lanyu) ir po  6 mėnesių susituokėme! Gruodžio 10 diena – mūsų vestuvių metinės.  Pirmas įspūdis – čia labai graži gamta, skanus maistas, o jau kiek motorolerių, tai vaje! Čia esu freelanceris žaidimų dizaineris. Dirbu užsienio rinkai, nes kol kas dar nelabai moku mandarinų kalbą.

 Kokie, Jūsų nuomone, didžiausi privalumai gyvenant Taivane? Kuo lietuvius ši šalis gali patraukti?

Aušra: Visų pirma tai patogus gyvenimas –  kur pavalgyti galima rasti visą parą, toli nereikia ieškoti, kainos čia taip pat labai prieinamos (drįstu teigti, kad didžioji dalis taivaniečių namuose net nevalgo), daugybė savitarnos parduotuvių (convenience store), kurios dirba ištisą parą. Susisiekimas – aiškus, patogus ir nebrangus, didžiuosiuose miestuose gerai išvystyta susisiekimo sistema, taip pat galima pigiai važinėtis dviračiais, pirmas pusvalandis kainuoja tik 5 NTD (0.15 EUR). Saugumas –  jei tektų naktį grįžti namo, gali būti ramus, kad niekas tavęs „neužkabins“. Taip pat restorane ant stalo gali palikti telefoną ir grįžęs iš tualeto jį rasi vietoje. Vyras daug kartų buvo pamiršęs savo mobilųjį telefoną ar piniginę taksi, traukinyje, tai tik vieną kartą telefonas pas jį nebesugrįžo. Dar vienas iš privalumų – tai žmonių draugiškumas, paprastumas. Nepastebėjau, kad taivaniečiai pyktųsi viešai, keiktųsi, nematau ir muštynių ar girtų žmonių, kurie drumstų ramybę kitiems. Prireikus pagalbos, taivaniečiai visada paaiškins, padės, o atėjus į parduotuvę ar kavinę su mažu vaiku nieks „akių nevartys“, kad vaikai laksto aplink, dargi kartu pažais ar bent jau pakalbins.

Taivano LB pirmininkė Aušra Andriuškaitė su šeima

Andrius ir Giedrė: Privalumai būtų ekonominiai: ženkliai didesnis atlyginimas, geresnės verslo vystymo galimybės, lengvatos verslo pradžiai, geras sveikatos draudimas. Taivanas geriausiai tvarkosi su COVID-19 pandemija.

Taivano gamta labai įvairi, nuo smėlio paplūdimių, nuostabių salų, kur galima užsiimti nardymu, iki auksinių kalnų. Taip pat metų kaita ir oras primena lietuvišką klimatą: rudenį – lyja ir atšąla, o vasarą čia būna +35 °C šilumos. Gerai išvystyta parkų infrastruktūra. Populiaru laisvalaikį leisti aktyviai – lankytis krepšinio, beisbolo, mini golfo, vaiku žaidimų aikštelėse. Nustebino, kad čia yra RC automodelių ir lėktuvų trasos. Žinoma, Taivano virtuvės negalima nepaminėti –  įvairios sriubos, barbekiu, bandelės, virtinukai, o kai kurių dalykų Lietuvoje tiesiog nerasi. Na ir, aišku, Taivanas yra strategiškai palankioje vietoje, iš jo galima lengvai nuskristi į Kiniją, Pietų Korėją, Filipinus, Vietnamą ir kitur.

Mangirdas: Man Taivanas patrauklus savo klimatu, nuostabia gamta ir egzotišku maistu.

Siao Ulajus (Xiao Wulai)

Kaip manote, ar lengva tautinę tapatybę išsaugoti gyvenant kitoje šalyje? Kiek Jums apskritai yra svarbu ją išsaugoti? Kaip ją puoselėjate?

Aušra: Man svarbu jausti savo tapatybę, o augindama dukrą kitoje šalyje noriu, kad ji žinotų, kokia yra mamos gimtoji kalba, kultūra, papročiai ir istorija. Manau, tai yra labai svarbu, todėl ir yra ši lietuvių bendruomenė, kur galima susitikti ir pabendrauti, kartu paminėti šventes, aptarti įvykius, vykstančius Lietuvoje.

Andrius ir Giedrė: Tautinį tapatumą puoselėjame minėdami lietuviškas šventes, pavyzdžiui, dažome velykinius margučius, puošiame kalėdinę eglutę, ruošiame kūčių stalą. Neapmirštame ir Lietuvos, domimės jos politiniu gyvenimu, tokiais įvykiais kaip Seimo, Prezidento rinkimai Lietuvoje. Sergam už Lietuvos rinktines sporto varžybose – olimpinėse ar pasaulio. Stengiamės palaikyti lietuvių bendruomenę Taivane, dalyvauti jos rengiamuose susitikimuose. Ir esam nusprendę, kad tikrai grįšime gyventi į Lietuvą.

Mangirdas: Ar puoselėju savo tautinį tapatumą? Ir taip, ir ne. Taip, nes aš tikrai myliu Lietuvą, savo gimtąjį miestą Vilnių, tikrai jo pasiilgstu, ir tos žalumos, ir oro švaraus, ir tas Vilnius toks nedidukas palyginus, bet toks jaukus ir mielas širdžiai. Ne, nes nesu didis patriotas. Mūsų šalis, mano nuomone, tikrai nėra patraukli gyventojui. Daug nišų yra užpildytų, sunku susirasti gerą darbą, atlyginimai maži, kainos didelės. Gal todėl tiek gyventoju emigravę.

Bet man smagu, kad esu lietuvių bendruomenės narys. Susitikti visiems lietuviams ir paminėti lietuviškas šventes yra tikrai labai smagu.

Gražią dieną susitinka pasivažinėti dviračiais, 2020 m.

Pabaigai, gerbiama Aušra, papasakokite, kokie lietuvių bendruomenės Taivane ateities planai ir tikslai?

Labai tikiuosi,  kad bendruomenė išaugs, bus draugiška, aktyvi ir vieninga. Sieksime toliau bendradarbiauti su kitomis lietuvių bendruomenėmis. Ateityje norėtume turėti daugiau „draugių bendruomenių“ iš kaimyninių šalių, kiek žinau, dauguma Azijos šalių neturi lietuvių bendruomenių ir kai kuriose šalyse jos dar tik po truputį kuriasi, nors ten gyvenančių lietuvių jau yra. Būtų labai smagu padaryti bendruomenių sąskrydį Taivane ar kurioje kitoje Azijos šalyje.

 

„Pasaulio lietuviai ir Lietuva“ 

Mielai pasidalysime svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

 

 

 

image_pdfimage_print

Susiję straipsniai