Sausio 13-osios atmintis ir patirtis suvienija Lietuvą

Penktadienis, sausio 13 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė drauge su „Laisvės“ gimnazijos moksleiviais Prezidentūros languose Laisvės gynėjams atminti uždegė atminimo žvakutę. Taip šalies vadovė su pilietiškais mokiniais prisijungė prie akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“.

Pasak Prezidentės, kiekvienai šalies kartai Sausio 13-oji yra vis kitokia. Vieniems tai – kovos už laisvę, kitiems – vilties ir Lietuvos ateities diena. Tačiau svarbiausia, kad ji ne tik mus suvienija atmintimi ir patirtimi, bet kartu įrodo, kad Lietuva visada sugebėjo apginti savo laisvę ir niekam neleido savęs trypti. Šalies vadovės teigimu, nors šiandienos moksleiviai jau priklauso naujajai, nepriklausomos Lietuvos kartai, jie lieka tvirtai ištikimi Sausio 13-ąją gintoms vertybėms.

Minint prieš 26-erius metus pasiektą pilietinę pergalę prieš agresorių, sausio 13 d. lygiai 8.00 valandą ryto visoje Lietuvoje languose dešimčiai minučių tradiciškai uždegamos vienybės ir atminties žvakutės. Šiais metais prie akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“ prisijungė rekordinis dalyvių skaičius – daugiau kaip 1500 Lietuvos mokyklų, valstybės institucijų, įstaigų ir organizacijų.

Uždegę žvakutes Prezidentūros languose, „Laisvės“ gimnazijos moksleiviai S. Daukanto aikštėje įsiamžino prie čia pastatyto užrašo #Laisvė. Užrašo aukštis – 1,80 m., ilgis – daugiau kaip 8 metrai. Iš metalo ir balto plastiko pagamintas žodis #Laisvė prie Prezidentūros švies iki Vasario 16-osios.

Šalies vadovė visus vilniečius ir sostinės svečius kviečia nusifotografuoti prie šios šviesos instaliacijos ir naudojant žymą #Laisvė socialiniuose tinkluose pasidalyti, ką kiekvienam piliečiui reiškia laisvė ir nepriklausomybė.

Laisvės gynėjų dieną šalies vadovė dalyvaus iškilmingame Lietuvos Respublikos Seimo posėdyje ir iškilmingoje Valstybės vėliavų pakėlimo ceremonijoje Nepriklausomybės aikštėje. Vėliau Prezidentė Sausio 13-osios aukas pagerbs Antakalnio kapinėse.

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos Respublikos Prezidentė

Laisvės gynėjams atminti – 6 metrų obeliskas

Ketvirtadienis, sausio 12 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė 26-ųjų Sausio 13-osios metinių proga Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) kiemelyje atidengė specialų memorialą, skirtą šalies Laisvės gynėjams pagerbti.

Prezidentė atidengia Laisvės gynėjams pagerbti skirtą memorialą

Pagrindinis išskirtinio memorialo akcentas – 6 metrų obeliskas, įamžinantis Sausio 13-osios aukų atminimą. Obelisko viršuje – varpas, simbolizuojantis pirmąją žiniasklaidos priemonę, kvietusią žmones susirinkti ir pranešusią apie naują žinią, nelaimę ar pergalę.

Pasak Prezidentės, prie vienintelės šalies televizijos ir radijo tomis lemtingomis naktimis buvo prigludę milijonai žmonių, o žinias iš Vilniaus gaudė ir visas pasaulis. Kiekvienas iš čia sklidęs žodis buvo lyg širdies, lyg varpo dūžis. Pasak Prezidentės, mūsų tauta žino, kas yra laisvė ir kokia didelė jos vertė, todėl už ją reikia kovoti kasdien vis primenant, kad ji mūsų iškovota ir neliečiama.

Šalies vadovės teigimu, visi, tą naktį kovoję už Lietuvą ir esantys čia dabar, yra svarbūs kaip oro gurkšnis, kaip varpo garsas, kuris sujungia mus su valstybe, su mūsų laisve ir kiekvieno žmogaus širdimi.

Naujasis memorialinis paminklas pastatytas vietoje, kurioje anksčiau stovėjo 24 mediniai vardiniai kryžiai, skirti žuvusiems Laisvės gynėjams prie televizijos bokšto, LRT pastato, Medininkų pasienio poste atminti.

Šio memorialo, ant kurio galima rasti ir granitstulpį su Marcelijaus Martinaičio žodžiais ir žuvusiųjų vardais, autorius – skulptorius Robertas Kvintas.

Per lemtingus sausio įvykius 1991 metais ginti Lietuvos radijo ir televizijos, Parlamento ir televizijos bokšto buvo susirinkę dešimtys tūkstančių šalies gyventojų. Per taikų neginkluotą pasipriešinimą sostinėje žuvo 14, buvo sužeista daugiau kaip 600 laisvę gynusių žmonių.

Prezidentės spaudos tarnyba

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotraukos. Autorius – Robertas Dačkus

image_pdfimage_print

Susiję straipsniai