Lordo Y. Menuhino šimtmetį minint: po pasaulį vaikščioja muzika

Evelina Kislych. Pasaulis 2016-aisiais pažymi svarbią sukaktį – prieš šimtą metų (1916) gimė smuikininkas ir dirigentas lordas Yehudi Menuhinas. Balandžio 22 dieną Amerikoje pasaulį išvydęs muzikantas per savo 83 gyvenimo metus spėjo kūrybiškai prisiliesti ir prie Lietuvos. Skaičiuojama, jog drauge su Lietuvos kameriniu orkestru jis yra surengęs per 60 koncertų, o 1998 metais Y. Menuhinas buvo inauguruotas Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) garbės daktaru.

Lordo Y. Menuhin 100-mečiui paminėti skirto renginio Hamburge akimirka

Lordo Y. Menuhin 100-mečiui paminėti skirto renginio Hamburge akimirka

Pro memoriam maestro Saulius Sondeckis, kuris neslėpė palaikęs gerus santykius su lordu Y. Menuhinu, pasakojo apie šio žymaus muzikanto kelius bei ryšius su Lietuva. Y. Menuhinas laikomas smuikininku, pakeitusiu pasaulį ir palikusiu ryškų pėdsaką ne tik pasaulio, bet ir Lietuvos kultūroje.

Muzika, atnešanti džiaugsmą

Daugiau nei penkiose pasaulio šalyse (Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Šveicarijoje, Austrijoje ir Nyderlanduose) iki šiol tebeveikia ir vis dar plečiasi lordo Y. Menuhino garbei pavadintas fondas  „Live Music Now“ (Gyva muzika dabar). Itin aktyviai jis veikia gimtojoje Jungtinėje Karalystėje ir net dvidešimtyje Vokietijos miestų. Y. Menuhino vardo fondas veikia remdamasis paties lordo žodžiais: „Muzika gydo, muzika guodžia, muzika atneša džiaugsmą“. Būtent šis muzikantas-legenda kalbėjo apie tai, kad jeigu žmogus dėl tam tikrų priežasčių negali ateiti į klasikinės muzikos koncertus, muzika turi ateiti pas jį. Todėl fondo stipendininkais tapę muzikantai, tarp kurių yra ir lietuvių, koncertus rengia ir senelių globos namuose, neįgaliųjų ir reabilitacijos centruose, gydymo įstaigose ir pan. Ten, kur laikinai arba nuolatos gyvena savarankiškumą praradę žmonės. Kaip teigia patys stipendininkai, abejingų jų atliekamai muzikai nelieka.

Nesuskaičiuojama galybė minčių

Šiandien dar nėra tikslių duomenų apie tai, kiek įvyko, vis dar vyksta ar dar įvyks Y. Menuhino šimtmečio minėjimų. Vien Lietuvoje jų skaičiuojama per dešimt. Vieni labiausiai aprašytų renginių, skirtų Y. Menuhino šimtmečiui paminėti, įvyko Lietuvos nacionalinėje Filharmonijoje („Metų laikai” lordo Y. Menuhin 100-mečiui“), „Pažaislio“ bei “Užutrakio vakarų“ festivalių metu. Kalbinta Y. Menuhino dukra Zamira Benthall-Menuhin pasakojo, kad gimtadienio savaitę ji dalyvavo minėjimo renginiuose Vienoje ir per dešimt renginių Berlyne. Nepaisant to, jai pavyko stebėti jo vardo „Live Music Now“ fondo veiklą Berlyne bei išgirsti jaunųjų atlikėjų, fondo stipendininkų koncertus. Z. Benthall-Menuhin neslėpė džiaugsmo dėl didelio pasisekimo minint tėčio 100-metį ir dėkojo visiems jį prisiminusiems.

Menuhino minėjimo renginiai pasaulyje ir Lietuvoje vyks iki 2016-ųjų metų pabaigos. Kviečiame visus drauge su visu pasauliu prisiminti lordą Y. Menuhiną.

 Autorės nuotr.

pasauliolietuvis.lt

Mielai pasidalysime svetainėje ir žurnale skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

srt

 

image_pdfimage_print

Susiję straipsniai

Parašykite atsiliepimą