Kandidatai į Lietuvos Respublikos Seimą dažnai abstrakčiai rinkėjams žada geresnį gyvenimą. Politikų paprašėme įvardyti tris prioritetus naujai kadencijai Seime, jei jie būtų išrinkti, o taip pat pasidomėjome, kokių konkrečių veiksmų imsis, siekdami pasiekti norimą rezultątą.
Išvardykite TRIS pagrindinius veiklos prioritetus arba uždavinius naujai kadencijai, jei būtumėte išrinkta(s).
Aušrinė Armonaitė
Reikia pagaliau išspręsti pilietybės klausimą. Taip pat noriu sukurti mechanizmą, kad Lietuva aktyviau finansuotų aukštos kvalifikacijos specialistų, mokslininkų, susigrąžinimą į šalį. Nes mums labai trūksta gerų specialistų. Noriu išplėsti sugrįžusių piliečių integravimo galimybes. Vis daugiau žmonių grįžta Lietuvą, todėl jiems reikia ir reikės dar daugiau pagalbos. Labai svarbu, kad visoje Lietuvoje mokyklos būtų pasirengusios priimti iš užsienio grįžtančių šeimų vaikus. Nes būtent baimė dėl vaikų ateities ir integracijos atbaido daugybę žmonių nuo grįžimo. Trečias prioritetas – Lietuvos saugumo didinimas. Žmogus yra laimingas ir jaučiasi gerai, kai yra saugus.
Dalia Asanavičiūtė
Pagrindiniai trys prioritetai:
1) išlaikyti diasporą Lietuvos politikos prioritetu
2) išlaikyti didėjantį finansavimą lituanistinėms mokykloms, bendruomenėms, meno kolektyvams, užsienio lietuvių organizacijoms;
3) išspręsti socialinius klausimus – pensijų nutraukimo, įvykusio į kitą šalį problemos, PSD perskaičiavimai, dvigubi apmokestinimai, JK vairuotojų teisių keitimas grįžus į Lietuvą ir pan.
Gintautas Babravičius
Pirmiausia – pasiekti, kad būtų galimybė bent užsienyje gyvenantiems LR piliečiams balsuoti internetu. Žinau, kad principinė teisinė bazė buvo paruošta dar 2004 m., tuomet, būdamas mano inicijuotos LR Seimo Informacinės visuomenės plėtros komiteto nariu, aktyviai dalyvavau ją ruošiant. Ši sąlyga būtina, norint tikėtis sėkmės naujajame privalomajame referendume dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo, kurio rengime aktyviai dalyvaučiau. Trečiasis, svarbiausias prioritetas – aktyvi valstybės politika gerinant demografinę padėtį, skatinant gimstamumą („mamos pinigai“), pagalba jaunoms šeimoms (būsto nuomos programa jaunimui, galimybė apsirūpinti būstu be banko paskolos).
Andrius Bagdonas
Sieksiu:
- Spręsti pilietybės išsaugojimo klausimą, kad kiekvienas lietuvis, gimimu įgijęs Lietuvos pilietybę, galėtų išsaugoti Lietuvos pilietybę įgijus kitos, draugiškos Lietuvai šalies pilietybę.
- Įteisinti internetinį balsavimą.
- Kurti palankias sąlygas išeiviams, norintiems investuoti ar vystyti savo verslus Lietuvoje, taip kuriant inovacijomis grįstą Lietuvos ekonomiką. Taip pat sudaryti mokestines ir integracines paskatas norintiems grįžti į Lietuvą.
Zita Čepaitė
1.Klausimo dėl dvigubos/daugybinės pilietybės sprendimas siekiant, kad Lietuvos piliečiai išvykę iš Lietuvos po 1990 kovo 11 d. neprarastų savo prigimtinės pilietybės jiems įgijus kitos šalies pilietybę.
2.Lietuvybės išlaikymo išeivijoje skatinimas remiant mokyklėles teikiančias kokybišką lituanistinį lavinimą, tos paramos skaidrumo užtikrinimas bei jos prieinamumas kiekvienam, kas užsiima lituanistiniu švietimu ir laikosi užsienio lietuviams adaptuotos Švietimo ministerijos programos.
3.Grįžimo į Lietuvą skatinimas stiprinant išvykusiųjų pritraukimo, o ne jų atstūmimo, kaip buvo iki šiol, politiką.
Giedrimas Jeglinskas
- Dar platesnis ir gilesnis diasporos įtraukimas į Lietuvos gyvenimą, ekonominę, kultūrinę veiklą
- “Viena Lietuva” mentalitetas turi persismelkti į Lietuvos žmonių, o ypač į biurokratijos sąmonę. Mes viena tauta, todėl pilietybės atėmimas turi būti sustabdytas
- Užtikrinti didesnį finansavimą lietuviškoms mokykloms užsienyje per biudžeto augimą.
Linas Jonauskas
- Internetinis balsavimas užsienyje gyvenantiems Lietuvos piliečiams;
- Lietuviškų mokyklėlių stiprinimas;
- Visų, po pasaulį išsibarsčiusių lietuvių suradimas ir surašymas.
Vytautas Kardelis
– Emigracijos mažinimas ir sąlygų grįžti į Lietuvą gerinimas.
– Pasaulio lietuvių įtraukimas į Lietuvos politinius ir ekonominius procesus.
– Ryšių tarp Lietuvos ir lietuvių diasporų stiprinimas, remiant kultūrines bei švietimo iniciatyvas.
Jelena Masiukė
- Lietuvių diasporos įtraukimas į politinį ir visuomeninį gyvenimą – sieksiu, kad visi užsienyje gyvenantys lietuviai jaustųsi neatsiejama Lietuvos dalimi, aktyviai dalyvautų rinkimuose ir jų balsas būtų girdimas. Inicijuosiu pataisas dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo bei Konstitucijos pakeitimų.
- Grįžtančių lietuvių integracijos stiprinimas – skatinsiu programas, kurios padėtų sugrįžusiems lietuviams lengviau integruotis į darbo rinką ir įveikti biurokratinius iššūkius.
- Lituanistinio švietimo stiprinimas – sieksiu padidinti lituanistinių mokyklų finansavimą užsienyje, skatinsiu tobulinti nuotolines mokymosi programas ir remsiu iniciatyvas, kurios padėtų išlaikyti lietuvių kalbą ir kultūros ryšius su Lietuva.
Mikas Sakalauskas
Atsakymų nepateikė
Einaras Vildė
1. Lietuvos Konstitucijos 13 straipsnio pagrindu, įgyvendinti siekius, kad Užsienio valstybės daugiau nedrįstų atiminėti mūsų vaikus – mažuosius Lietuvos piliečius.
2. Ginti Tautinių mažumų interesus.
3. Atskirti Išeivijos reikalus nuo URM‘o ir sukurti atskirą IŠEIVIJOS REIKALŲ DEPARTAMENTĄ prie LR VYRIAUSYBĖS. DEPARTAMENTE sukurti juridinį mechanizmą, leidžiantį giliau integruoti PASAULIO LIETUVIŲ BENDRUOMENĘ į Lietuvos valdymo struktūrą. DEPARTAMENTO rėmuose pradiniame etape Įsteigti juridinį vienetą su finansiniu išlaikymu ir autonominėmis teisėmis – EUROPOS LIETUVIŲ BENDRUOMENĖ, su padaliniais visoje Europoje. Prie DEPARTAMENTO prijungti LR Turizmo agentūrą, o jos struktūrinį valdymą su pilnu finansiniu ir etatiniu išlaikymu perduoti PASAULIO LIETUVIŲ BENDRUOMENEI.
Kokių konkrečių veiksmų imsitės, kad jas įvykdytumėte?
Aušrinė Armonaitė
Dėl pilietybės turime rasti vieningą sutarimą tarp politikų, teisininkų, užsienio lietuvių bendruomenių, kuriuo keliu eiti. Negalime tiesiog aklai kartoti referendumų, kol jie įvyks. Kol to nepadarysime, turime skelbti nerašytą moratoriumą pasų atiminėjimui iš žmonių, kurie gauna kitos šalies pilietybę ir nori išlikti ir Lietuvos piliečiais. Dėl aktyvesnio specialistų iš užsienio susigrąžinimo ir daugiau dėmesio žmonių integracijai, turime tartis su bendruomenėmis, išanalizuoti sėkmės istorijas bei klaidas, ir pasiūlyti žmonėms patrauklesnes valstybės remiamas programas, kad žmonės būtų labiau motyvuoti sugrįžti. Visose miestuose ir miesteliuose įkursime specialias mokyklų klases, kurių mokytojai bus paruošti dirbti su iš užsienio grįžusiais vaikais.
Dalia Asanavičiūtė
Tiesiog dirbsiu diasporos labui, kaip tai dariau per pastarąją kadenciją. Visuomet laikausi principo, kad dalykai padaromi darymo būdu.
Gintautas Babravičius
Inicijuosiu bei dalyvausiu ruošiant tarppartinius nacionalinius susitarimus dėl demografinės padėties ir Lietuvos valstybės diasporos politikos, įtraukiant svarbiausias visuomenines organizacijas. Taip pat inicijuosiu nepriklausomos, LR Seimui atskaitingos tarpžinybinės komisijos (nevalstybinės valstybines funkcijas vykdančios agentūros, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos pavyzdžiu) įkūrimą, kuri koordinuotų ministerijų bei žinybų veiksmus, vykdant LR diasporos politiką. Tokio koordinavimo būtinybė man yra akivaizdi, Pasaulio (globalios) Lietuvos kūrimo darbų (užsienio lietuvių įsitraukimo ir valstybės paramos diasporai) statusas turi būti aukštesnis, nei yra dabar.
Andrius Bagdonas
Ir toliau glaudžiai bendradarbiaujant su Pasaulio lietuvių bendruomene, bursiu koaliciją Seime tam, kad pilietybės klausimas būtų kuo greičiau išspręstas. Siekiant įteisinti internetinį balsavimą, subursiu koaliciją Seime, kad kiekvienam lietuviui, gyvenančiam bet kuriame pasaulio krašte, būtų patogiau dalyvauti Lietuvos demokratiniuose procesuose. Svarstantiems grįžti į Lietuvą inicijuosiu mokestinius pakeitimus, kurie padės lengviau integruotis Lietuvoje. Vienas iš jų galėtų būti – grįžusiems penkis metus nemokėti 15% Gyventojų pajamų mokesčio.
Zita Čepaitė
1.Esu pasiruošusi teikti kreipimąsi į Konstitucinį teismą, kad persvarstytų 2013 kovo 13 d. nutarimą, kuriame pateiktas išaiškinimas užkirto kelią Lietuvos piliečiams, išvykusiems iš Lietuvos po 1990 m. išlaikyti prigimtinę pilietybę įgavus kitos šalies pilietybę.
2.Veikiančių lituanistinių mokyklėlių poreikių bei įsipareigojimų lituanistiniam švietimui analizė; suteiktos finansinės paramos bei pasiekto pokyčio analizė, ko pasėkoje – parengtas planas, kad parama būtų tikslinga ir duotų pageidaujamą rezultatą.
3.Sugrįžimo paketas, t.y. paskatų paketas, sudarant palankias sąlygas žengiant pirmuosius grįžimo žingsnius. Svarbu vienoje platformoje pateikti pagal sugrįžtančių poreikius adaptuotą informaciją bei aiškų planą dėl finansinės/materialios paramos, ypač jei grįžta šeimos su vaikais.
Giedrimas Jeglinskas
- Skrydžių dažninimas, siekiant, kad Lietuva ištrūktų iš Europos logistinės periferijos. Daugiau tiesioginių skrydžių palengvins keliones diasporai ir atvers naujas galimybes pritraukiant investicijas.
- Ekonominės diplomatijos stiprinimas auginant ir investuojant į personalą, kuris efektyviau ieškotų komercinių galimybių diasporos centruose.
Linas Jonauskas
Internetinio balsavimo pataisos jau registruotos, lieka jas pristatyti ir įtikinti internetinio balsavimo nenorinčius kolegas, jog tai vienintelė išeitis pilietybės prarasti nenorintiems žmonėms.
Kitiems darbams pasiekti bus reikalingos įstatymo pataisos. Jas registruosiu ir tikiuosi, jog kartu su kolegomis jas priimsime Seime.
Vytautas Kardelis
Skatinsiu įstatymų pakeitimus dėl reemigracijos lengvatų, inicijuosiu dialogus su užsienio bendruomenėmis Lietuvos vystymui, organizuosiu bendradarbiavimo projektus, jungiančius verslą ir edukaciją, ir stiprinsiu informacijos sklaidą apie investavimo galimybes Lietuvoje.
Jelena Masiukė
- Lietuvių diasporos įtraukimas – pirmiausia inicijuosiu teisės aktų pakeitimus, kurie leistų diegti elektroninio balsavimo sistemą. Ši sistema užtikrintų didesnį diasporos dalyvavimą rinkimuose ir kituose politiniuose procesuose. Taip pat sieksiu stiprinti bendradarbiavimą tarp diasporos organizacijų ir Lietuvos valstybinių institucijų, skatinsiu bendrus projektus ir renginius, kurie leistų diasporos lyderiams aktyviau įsitraukti į Lietuvos politinį gyvenimą.
- Grįžtančių lietuvių integracija – skatinsiu mentorystės programas, kurios padėtų grįžtantiems lengviau integruotis tiek darbo rinkoje, tiek visuomenėje. Inicijuosiu ir skatinsiu daugiau informacinių renginių Lietuvoje ir užsienyje apie sugrįžimo procesus, pristatant galimybes ir teisinę informaciją.
- Lituanistinis švietimas – sieksiu padidinti finansavimą lituanistinėms mokykloms, kad jos galėtų efektyviau veikti ir prisidėti prie lietuvių kalbos bei kultūros puoselėjimo diasporoje. Skatinsiu modernių nuotolinių mokymo programų tobulinimą, kad būtų užtikrintas kokybiškas mokymas visiems, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos. Inicijuosiu tinklo kūrimą, kuris padėtų lituanistinių mokyklų vadovams lengviau rasti mokytojus darbui, o mokytojams – atrasti galimybes dirbti lituanistinėse mokyklose užsienyje. Taip pat aktyviai skatinsiu Lietuvos studentų savanorystę, organizuojant kalbos mokymo programas diasporoje, kurios reikšmingai prisidėtų prie lietuvių kalbos ir kultūros puoselėjimo užsienyje.
*Pasauliolietuvis.lt pastaba: kandidatė nepaisė prašymo neviršyti 700 spaudos ženklų apribojimo.
Mikas Sakalauskas atsakymo nepateikė
Einaras Vildė
- Prašyti LR KONSTITUCINĮ TEISMĄ išaiškinti 13-tą straipsnį. Susitikti su LR PREZIDENTU ir aptarti šio straipsnio vykdymo poreikius ir strategiją. Organizuoti Užsienio dip. atstovų konferenciją, paruošti tarptautinių teisinių sutarčių paketą ir jas pasirašyti. Sutartyse būtinai numatyti LR mažų piliečių teisę į jų nedelsiamą ekstradiciją į Lietuvą tam laikotarpiui, kol vyksta tėvų teisiniai ginčai. Su šalimis, kurios nesutinka pasirašyti, vesti derybas. Deryboms nepavykus – apriboti diplomatinių misijų veiklą arba jas nutraukti. Valstybių nesutinkančių pasirašyti susitarimus atžvilgiu pradėti smerkiamąją informacinę kompaniją ir tęsti juridinius ginčus bei pretenzijas Jungtinių Tautų organizacijos struktūrų rėmuose. PASTABA. 2 ir 3 tikslo įgyvendinimo aprašymui Jūsų užduotuose rėmuose 700 simbolių – per mažai vietos.
Kandidatų atsakymai pateikiami abėcėlės tvarka. Kalba neredaguota.
Kandidatų nuotraukos paimtos iš Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos svetainės.
Kitas klausimas:
Kodėl esate vertesnė/-is už kitus kandidatus būti išrinkta(s) į Pasaulio lietuvių apygardą?
Projektas „Pasaulio Lietuva.“
Jei norėtumėte publikuoti straipsnį prašome nekeisti straipsnio pavadinimo, nurodyti informacijos šaltinį, autorių ir projekto pavadinimą.