Kandidatai į Pasaulio lietuvių vienmandatę apygardą teigia, kad jiems rūpi užsienio lietuvių problemos ir interesai. O ką jie jau yra padarę išeivijoje gyvenančių lietuvių labui? Kandidatų prašome atsakyti į klausimą:
Ką per pastaruosius metus padarėte dėl pasaulio lietuvių? (LR Seime arba kitoje veikloje)
Aušrinė Armonaitė
Inicijuodama įstatymus ar balsuodama už juos visuomet pagalvoju, kiek tai aktualu mūsų užsienio lietuvių bendruomenėms. Džiaugiuosi, kad pagaliau pavyko pakeisti pilietybės įstatymą, kuris dabar leidžia visiems užsienyje gimusiems vaikams išsaugoti Lietuvos pilietybę. Įteisinome galimybę lietuviams savo vardus ir pavardes rašyti originalo kalba, su visais pagrindiniais lotyniškais rašmenimis. Man pradėjus vadovauti Ekonomikos ir inovacijų ministerijai, bendradarbiavimas su Lietuvių diasporos organizacijomis, bendruomenėmis tapo viena iš prioritetinių sričių. Pradėjome finansiškai remti lietuvių bendruomenių organizacijų veiklą, kuri skatina lietuviškų prekių eksportą, investicijų pritraukimą, Lietuvos ekonomikos augimą. Finansuojame vis daugiau užsienio lietuvių stažuočių Lietuvos įmonėse ir valstybės institucijose. Taip jauniems žmonėms sudarome galimybes susirasti naują darbą ir likti Lietuvoje. Sukūrėme galimybę paklausių profesijų specialistams gauti kelių tūkstančių eurų piniginę kompensaciją už persikėlimą gyventi ir dirbti į Lietuvą. Vilniuje ir Klaipėdoje įkūrėme specialius centrus, kurie padeda čia persikeliantiems žmonėms ir jų šeimų nariams integruotis. Su komanda prisidėjome rengiant naują tiesioginių skrydžių skatinimo modelį, kurio dėka, atsirado daugiau lėktuvų skrydžių į Lietuvą. Greitai startuos diasporai draugiško darbdavio projektas, skirtas paskatinti Lietuvos įmones aktyviau įdarbinti iš užsienio grįžusius žmones.
*Pasauliolietuvis.lt pastaba: kandidatė nepaisė prašymo neviršyti 700 spaudos ženklų apribojimo.
Dalia Asanavičiūtė
Tai keli iš mano igyvendintų įsipareigojimų užsienio lietuviams:
P I L I E T Y B Ė: Buvau pagrindinė Pilietybės referendumo iniciatorė ir agitacinės kampanijos koordinatorė; Nepavykus Referendumu pakeisti Konstitucijos, nenuleidžiu rankų ir registravau siūlymus:
🔹Kad būtų galimybė pilietybę išsaugoti įgijus NATO ir NATO partnerių ES šalių pilietybę;
🔹Kad būtų paskelbtas moratoriumas pilietybės netekimui penkeriems metams
🔹Kad būtų apsunkinta pilietybės netekimo procedūra
Užtikrinta galimybė vaikams, įgijusiems kitos valstybės pilietybę iki pilnametystės, išsaugoti Lietuvos pilietybę iki gyvenimo pabaigos.
Š V I E T I M A S: Nuo 2023 metų lituanistinės mokyklos finansuojamos iš Lietuvos biudžeto lėšų; Nuo 2023 metų vyksta lietuvių kalbos lygio nustatymo testai, suteikiamas ŠMSM kalbos lygio nustatymo sertifikatas, kuris padeda lengviau integruotis grįžus į Lietuvos mokyklas; Lituanistinių mokyklų mokytojai gali kelti kvalifikaciją Lietuvos universitetuose nemokamai; Rugpjūčio 10-oji paskelbta Lituanistinės mokyklos diena.
G R Į Ž T A M O J I M I G R A C I J A: Grįžus vyksta sėkmingas vaikų integravimas Lietuvos mokyklose; Lietuvoje pradėtos pripažinti užsienyje įgytos kvalifikacijos, kas leidžia susirasti darbą pagal įgytą specialybę; Pradėjo veikti vieno langelio principu veikiantis portalas GRĮŽTU.LT, kuriame galima rasti visą informaciją apie grįžimą į Lietuvą; Pradedama Užsienio lietuvių pritraukimo studijuoti Lietuvoje iniciatyva.
K O N S U L I N Ė S P A S L A U G O S: Covid-19 pandemijos metu sudaryta galimybė pakeisti asmens dokumentą nuotoliniu būdu; Nuo 2023 metų paslaugas ir dokumentus galima užsisakyti su asmens tapatybės kortele per mobiliuosius įrenginius; Vis daugiau institucijos teikia paslaugas nuotoliniu būdu; Itin aukštai vertinama Lietuvos konsulinių įstaigų teikiamų paslaugų kokybė: klientų rekomendavimo indeksas +93 (iš 100); Esant sudėtingai situacijai Venesueloje, lietuvių kilmės žmonės perkeliami į Lietuvą. Prasidėjus karui Ukrainoje, perkelti LR piliečiai į Lietuvą ir iš ten.
A T S K I R T I E S T A R P U Ž S I E N Y J E G Y V E N A N Č I Ų L I E T U V I Ų I R L I E T U V O J E G Y V E N A N Č I Ų M A Ž I N I M A S: Per ketverius metus Lietuvos diaspora tapo neatskiriama Lietuvos dalis.
- Vien Vyriausybės programoje pavyko įrašyti net 18 punktų, susijusių su diaspora.
- Finansavimas Užsienio lietuvių organizacijoms išaugo nuo 4,32 mln EUR 2020 metais iki 9,79 mln EUR 2023 metais
- Sprendžiame SODROS ir PSD skaičiavimo klausimus;
- Prasidėjus karui Ukrainoje, suvienijau užsienyje bendruomenės organizacijų lyderius bendrai paramai. Kartu pavyko nuveikti daug teikiant paramą Ukrainai.
- Užsienio lietuviai įtraukti ruošiant bendrą Pilietinio pasipriešinimo strategiją.
*Pasauliolietuvis.lt pastaba: kandidatė nepaisė prašymo neviršyti 700 spaudos ženklų apribojimo.
Gintautas Babravičius
Partija „Laisvė ir teisingumas“, kurios valdybos narys esu dabar, kol kas nėra atstovaujama LR Seime, tad galimybės įtakoti nacionalinę politiką ar pasiruošimą referendumui buvo ribota. Aktyviai dalyvavau formuojant partijos poziciją dėl 2024 m. gegužės 12 d. privalomojo referendumo dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo, turėdami kuklias, jei lyginti su valdančiųjų partijų ir visos valstybės, galimybes ir resursus, agitavome dalyvauti referendume ir pasisakyti už pilietybės išsaugojimą, dalyvavau visuomeninių organizacijų organizuojamuose negausiuose susitikimuose bei forumuose. Tikiuosi, kad gavęs rinkėjų pasitikėjimą, galėsiu nuveikti iš esmės daugiau.
Andrius Bagdonas
Per kadenciją pavyko:
- Surengti referendumą, kuriame net 1 031 941 lietuvis pasisakė už pilietybės išsaugojimą.
- Suburti tvirtą 74 parlamentarų koaliciją ir įregistruoti Pilietybės įstatymo pakeitimus, leidžiančius išsaugoti Lietuvos pilietybę įgijus NATO šalies pilietybę.
- Įteisinta pilietybės išsaugojimo išimtis vaikams, suteikiant galimybę išsaugoti Lietuvos ir kitos šalies pilietybę.
- Sudaryta galimybė Lietuvos piliečiams asmens dokumentuose rašyti savo vardą ir pavardę originaliais lotyniškais rašmenimis.
- Reikšmingai padidintas finansavimas lituanistinėms mokykloms ir švietimo programoms visame pasaulyje.
- Rugpjūčio 10-oji įteisinta kaip Lituanistinės mokyklos diena.
Zita Čepaitė
Nuo 2006 m., kai išvykau į Londoną, iškart įsijungiau į lietuvių bendruomenės gyvenimą; patyriau įsikūrimo sunkumus dirbdama juodais vadinamus darbus, po pusmečio tapau savaitraščio „Infozona“ redaktore ir daug rašiau apie lietuvių organizacijų veiklą, rengiau informaciją apie įvairius gyvenimo JK aspektus ir t.t. Savo bei kitų žmonių patirtį emigracijoje aprašiau knygoje „Emigrantės dienoraštis“. Porą metų buvau Lietuvių bendruomenės JK pirmininke, o pastaraisiais metais dirbdama kaip vertėja padedu problemų turintiems žmonėms susikalbėti su specialistais ir būdama pati susipažinusi su įvairių institucijų veikla neatlygintinai patariu žmonėms, kur kreiptis ir ką daryti dėl vienos ar kitos jiems iškilusios problemos.
Giedrimas Jeglinskas
Išeivijoje visada buvau įsitraukęs į bendruomenių veiklą. Mano profesinė sritis yra nacionalinis saugumas. Kaip krašto apsaugos viceministras mano užduotis buvo padaryti viską, kad sustiprinti Lietuvą, kad Lietuva būtų saugi – nes ir išvykę visada norės grižti ten kur saugu. Dėl to pritraukėm ir JAV batalioną ir užtikrinau Lietuvos gynybos pramonės ir gynybos technologijų sektoriaus atsiradimą ir augimą. Nes ekonominis augimas irgi pritraukia išvykusius sugrįžti. Kaip NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas, mano tikslas buvo kad Aljansas veiktų, nes tik veikiantis NATO sukuria sąlygas Lietuvai toliau progresuoti. O į progresuojančią ir saugią Lietuva visada norisi grįžti.
Linas Jonauskas
Šios kadencijos Seime buvau tarp dešimties aktyviausių parlamentarų, todėl išrinktas į Seimą dėsiu maksimalias pastangas, kad mūsų žmonės valdžiai ir toliau rūpėtų vienodai, nesvarbu ar jie gyvena užsienyje, ar Lietuvoje.
Seime registravau daug įstatymų pataisų, kuriuos gerintų žmonių gyvenus, saugotų jų aplinką ir užtikrintų orią senatvę. Pataisos ne tik prisideda prie emigracijos stabdymo, tačiau ir sudaro palankesnias sąlygas į Lietuvą norintiems grįžti lietuviams.
Prieš metus registravau Lietuvos Respublikos rinkimų kodekso pataisas, kuriomis būtų įtvirtinta galimybė internetu balsuoti pasaulio lietuvių vienmandatėje apygardoje ir referendume. Esu įsitikinęs, jog šios pataisos yra pagrindinė prielaida, kad sekantis referendumas dėl pilietybės išsaugojimo galų gale būtų sėkmingas!
Vytautas Kardelis
Dalyvavau įvairiuose pasaulio lietuvių forumuose, dalinausi asmenine ir profesine patirtimi, skatinau politinius pokalbius dėl grįžimo programų gerinimo, taip pat padėjau organizuoti renginius, kurie stiprina lietuvišką tapatumą užsienyje.
Jelena Masiukė
Nors dar nesu dirbusi LR Seime, pastaraisiais metais tęsiau bendradarbiavimą su užsienyje gyvenančiais lietuviais. Tapusi bendruomenės pirmininke Lietuvoje, padedu tautiečiams palaikyti ryšį su Tėvyne ir integruotis į visuomenę. Didelį dėmesį skiriu jaunimo užimtumui ir lituanistinio švietimo klausimams, organizuoju renginius, teikiu konsultacijas (re)emigracijos klausimais (Sodra, mokesčiai, švietimas) bei padedu sugrįžusiems lietuviams atkurti socialinius ryšius.
Mikas Sakalauskas
Atsakymo nepateikė
Einaras Vildė
Jungtinėje Karalystėje būdamas ir JKLS – JKLB VALDYBOS ir TARYBOS nariu gyniau išeivijos interesus, padėjau organizuoti bendruomeninius renginius padedančius puoselėti Lietuvybę. Esu JKLB Lietuvių Jaunimo Sąjungos atkūrimo iniciatorius ir fundatorius. Buvau visuomeniniais pagrindais įsteigęs BRITANIJOS LIETUVIŲ ŽINIASKLAIDOS TARNYBĄ TINKLAS, kurios misija buvo fiksuoti tiek video, tiek audio, tiek foto formatu svarbiausius Bendruomenės įvykius. Turiu sukūręs nemažą istorinės reikšmės JK Lietuvių Bendruomenės archyvą. Šiuo metu aktyviai keliu klausimus ir diskusijas dėl Vaikų atiminėjimo iš Lietuvos piliečių šeimų SKANDINAVIJOJE bei kitose šalyse.
Kandidatų atsakymai pateikiami abėcėlės tvarka. Kalba neredaguota.
Kandidatų nuotraukos paimtos iš Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos svetainės.
Kitas klausimas:
ir
Kokių konkrečių veiksmų imsitės, kad juos įvykdytumėte?
Projektas „Pasaulio Lietuva.“
Jei norėtumėte publikuoti straipsnį prašome nekeisti straipsnio pavadinimo, nurodyti informacijos šaltinį, autorių ir projekto pavadinimą.