Jubiliejiniame Aukščiausiosios JAV futbolo lygos sezone debiutavo lietuvis Vytas

Laurynas R. Misevičius (specialiai Lietuvai iš Portlando). Praėjusį savaitgalį vidurvasario karščio kamuojamame Portlande laisvai liejosi alutis – pačiame miesto centre vyko 29-asis Oregono aludarių festivalis, kuriame siūlytos net 88 šio salyklo gėrimo rūšys! Prieš tris dešimtmečius užgimusi tradicija davė pradžią beveik 30 milijonų dolerių metinei apyvartai šiame demokratija ir liberaliu gyvenimo būdu garsėjančiame Šiaurės Vakarų mieste. Dabar jau Portlande sėkmingai verčiasi iki 100 vietinio pobūdžio alaus daryklų, o Oregono valstijoje jų priskaičiuojama beveik 250.

To paties devintojo praeito šimtmečio dešimtmečio pabaigoje, papūtus laisvės vėjams, už Atlanto sparnus pakėlė pirmasis NBA rungtyniavęs europietis Šarūnas Marčiulionis, krepšinį profesionaliai žaidęs kaimyninėje Kalifornijoje. Visgi labiausiai amerikiečių geidžiamas Lietuvos Ąžuolas Arvydas Sabonis pajėgiausioje mūsų planetos krepšinio lygoje debiutavo tik 1996-97 m. sezone, būdamas jau 30-ties, tačiau net ir vyresnis amžius geriausiam visų laikų lietuvių krepšininkui nesutrukdė skambiu akordu patekti į NBA istoriją, būti išrinktam į dr. Naismitho Šlovės muziejų. Septynis sezonus „Rožių miesto“ komandos garbę gynusį „centrą“ puikiai prisimena ir dauguma Portlando apylinkių lietuvių, jam oficialiai vertėjavo žymus fotografas Edis Jurčys, ne kartą lankęsis ir Ingridos bei Arvydo Sabonių namuose.

Deja, Saboniui baigus profesionalaus krepšininko karjerą už Atlanto, nuo 2003 m. šios nedidelės, bet neįtikėtinai aktyvios Šiaurės Vakarų lietuvių bendruomenės sporto mėgėjai tik su „baltu“ pavydu stebėjo kitų, didesnių Amerikos ir Kanados miestų komandose žaidžiančių lietuvių pasirodymus, gaudyte gaudė galimybę apsilankyti NBA ar NCAA varžybose Oregone, retkarčiais čia atvykstant Jonui Valančiūnui ar Domantui Saboniui.

Visgi šiemet ir mūsų mieste atėjo šventės metas, ir ne tik dėl tradicinio Oregono alaus festivalio! Vos tuos pačius 30 milijonų dolerių – tiek kasmet alaus pramonė atneša vietinei ekonomikai mūsų valstijoje – tekainavusi MLS (Major League Soccer) futbolo (europietiško, ne amerikietiškojo!!!) komanda „Timbers“, viena iš viso labo dviejų (kita – puikiai sportu besidomintiems lietuviams žinoma NBA „Trail Blazers“) profesionalių ekipų Portlande, daug kam netikėtai kėlė į viršų nugalėtojams skirtą taurę pereitų metų gruodžio mėnesį po pergalės finale prieš Kolumbo (Ohajo valst.) „Crew“ ekipą, o čempionų vertė, žinoma, pakilo mažiausiai 100 mln. „žaliųjų“. Tačiau į „Medkirčius“ (taip iš anglų kalbos galima būtų išversti regiono istorija pagrįstą Portlando futbolo komandos pavadinimą) daug pagarbiau pradėjo žiūrėti ir varžovai: 2016 m. – jubiliejiniame MLS sezone – Oregono valstijos komanda jau nepalyginamai sunkiau skinasi kelią pergalių link…Ypač „braška“ gynybinė linija, nes pajėgiausią kairiojo krašto gynėją prieš pat sezoną perviliojo kur kas stipresnė Meksikos aukščiausiosios lygos ekipa.

Nuo 2013-ųjų „Timbers“ vyriausiuoju treneriu tapusiam Tacomoje, Vašingtono valstijoje, gimusiam Calebui Porteriui teko skubiai ieškoti pastiprinimo, į darbą buvo pasitelkti visi klubui atstovaujantys skautai, pradžioje sudarytas bent 120 amerikiečius dominusių pavardžių sąrašas. Ne paslaptis, kad JAV tikrasis futbolas nėra toks populiarus, kaip Europoje ar Pietų Amerikoje, todėl ir žaidėjų pasirinkimas yra gerokai skurdesnis, juo labiau, jeigu ieškai tradicinio kairiojo gynėjo! Kur kas daugiau tokių aukšto lygio futbolininkų galima rasti Senajame Žemyne… netgi šalyse, kur sporto šaka Nr. 1 yra toli gražu ne futbolas.

Andriuskevicius (1)

Vytautas Andriuškevičius

Alytiškis Vytautas Andriuškevičius, gimęs advokatės ir valstybės tarnautojo šeimoje, kaip ir dauguma į sportą linkusių berniukų, pirmiausia rinkosi krepšinį… juk net jeigu nuo pat vaikystės ir nesi A. Sabonio sudėjimo, kas nenori tapti kitu Šarūnu Marčiulioniu, Rimu Kurtinaičiu ar Mantu Kalniečiu? Tačiau mažajam Vytukui į krepšinio treniruotes važinėti buvo toli, tėvai negalėjo tam skirti tiek laiko, tad teko pasirinkti kitą sporto šaką – arčiau namų vykusias futbolo treniruotes. O toliau jau, kaip liaudyje sakoma, istorija. Nuo vos 15 metų „legionieriaus“ duoną kremtantis Vytas Andriuškevičius pradžioje žaidė Kaune, dalyvavo ambicingame Rūdiškių „Vėtros“ projekte Vilniuje, nuo 18 jau kaimyninėje Lenkijoje, po to Švedijoje ir Olandijoje. 25 metų profesionalus futbolininkas sudomino  Anglijoje viešėjusius Portlando komandos skautus, ieškojusius gynėjų… ir toli gražu ne tarp garsiųjų britų.

Tvirtai sudėtas šviesiaplaukis lietuvis, gynęs Lietuvos rinktinės komandos baudos aikštelę, varė į neviltį pačias žymiausias anglų žvaigždes, vieną po kitos griaudamas jų atakas legendiniame Vemblio stadione atrankinėse Pasaulio čempionato rungtynėse. Nors praeitas sezonas Andriuškevičiaus atstovaujamai olandų SC „Cambuur“ komandai ir nesibaigė taip sėkmingai, kaip buvo svajota jo pradžioje, į gimtinę sugrįžęs Vytas netikėtai sulaukė savo agento švedo skambučio, raginančio kelti sparnus skrydžiui per Atlantą.

Antrasis NBA žaidęs lietuvis Portlandą visiems laikams įrašė į mūsų tautos krepšinio istoriją, o dabar atėjo laikas įrodyti, kad esame ne vien įžymių krepšininkų kalvė. Dar vienas sutapimas –pirmąjį sezoną profesionali Aukščiausioji JAV futbolo lyga (Major League Soccer) už Atlanto pradėjo būtent 1996-aisiais, kai Sabas debiutavo NBA! O antrasis (pirmasis buvo Naujosios Anglijos „Revolution“ komandos garbę prieš dešimtmetį gynęs dabartinis Lietuvos futbolo rinktinės vyr. treneris Edgaras Jankauskas) MLS futbolininkas iš Nemuno krašto įėjo į stipriausiosios Šiaurės Amerikos europietiško futbolo lygos istoriją, nors dar buvo nesužaidęs joje nė vienų rungtynių: ant Vytauto marškinėlių nugaroje puikuojasi vardas, o ne pavardė. „Vytas“ buvo užrašyta ir ant Andriuškevičiaus marškinėlių, ginant „Djurgardens“ IF futbolo komandos garbę Švedijoje. Vieno pajėgiausių šiuo metu Lietuvos futbolininkų vardu paženklintų „Timbers“ marškinėlių jau dabar ieško ne vienas kolekcionierius – lietuvis yra pirmasis, kuriam padaryta išimtis dvidešimtus metus skaičiuojančioje MLS istorijoje, jo vardas papuošė Nr. 5 uniformą.

Ant V. Andriuškevičiaus marškinėlių nugaros puikuojasi užrašas „Vytas“ – tai pirmasis futbolininkas MLS istorijoje, kuriam oficialiai leista vietoj savo pavardės panaudoti vardą

Ant V. Andriuškevičiaus marškinėlių nugaros puikuojasi užrašas „Vytas“ – tai pirmasis futbolininkas MLS istorijoje, kuriam oficialiai leista vietoj savo pavardės panaudoti vardą

Skirtingai nei Arvydui Saboniui, Vytautui Andriuškevičiui nereikės ir Edžio Jurčio kaip vertėjo paslaugų – jaunosios futbolininkų kartos lietuvis puikiai pramoko angliškai. Praeitą savaitę vietinėje radijo programoje V. Andriuškevičius davė išsamų interviu, kuriame teigė, kad galvodamas apie galimybę žaisti Amerikoje, tame nerado jokių minusų… Jau vakar, liepos 31-ąją, alytiškis debiutavo, gindamas „Timbers“ komandos spalvas Kanzase prieš vietos „Sporting“ klubą, aikštėje pasirodęs po keitimo.

V. Andriuškevičius diskutuoja apie Lietuvos sporto padėtį su Portlando lietuviais

V. Andriuškevičius diskutuoja apie Lietuvos sporto padėtį su Portlando lietuviais

 

Pirmosios savaitės metu lankydamas įžymesnes Portlando vietas, V. Andriuškevičius apsilankė ir garsios vokiečių sportinės aprangos bei avalynės firmos atstovybėje Šiaurės Amerikai, kur susitiko su trimis čia dirbančiomis lietuvaitėmis – (iš kairės) Lina, Milda ir Ingrida (Vytautas centre).

Pirmosios savaitės metu lankydamas įžymesnes Portlando vietas, V. Andriuškevičius apsilankė ir garsios vokiečių sportinės aprangos bei avalynės firmos atstovybėje Šiaurės Amerikai, kur susitiko su trimis čia dirbančiomis lietuvaitėmis – (iš kairės) Lina, Milda ir Ingrida (Vytautas centre).

 

Lietuvį, žaidžiantį už mylimiausią savo miesto komandą, labiausiai nori matyti jauniausieji

Lietuvį, žaidžiantį už mylimiausią savo miesto komandą, labiausiai nori matyti jauniausieji

Tuo tarpu Portlando lietuviai laukia nesulaukia Vyto debiuto pilnutėliame 22 tūkstančius žiūrovų talpinančiame „Providence Park“ stadione, vieninteliame visoje lygoje, įsikūrusiame pačiame miesto centre, ir, nepaisant kaitros ar darganoto „Rožių miestui“ būdingo oro, bangomis skanduojančiame galingus „Timbers“ sirgalių šaukinius. Kaip tik šį trečiadienį, rugpjūčio 3-ąją, Portlande bus žaidžiamos CONCACAF (Centrinės Amerikos) čempionų lygos varžybos prieš Salvadoro FC „Dragon“. O garsiosios „Timbers“ sirgalių „armijos“ gretose kiekvienose rungtynėse nuo šiol išdidžiai plevėsuos ir Lietuvos trispalvė.

 

Dariaus Kuzmicko ir Edžio Jurčio nuotraukos

pasauliolietuvis.lt

Mielai pasidalysime svetainėje ir žurnale skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

 

image_pdfimage_print

Susiję straipsniai

Parašykite atsiliepimą