Atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“

ATMINTIES AKCIJA „IŠTARK, IŠGIRSK, IŠSAUGOK“

Atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“ – tai jau penktus metus projekto „Misija Sibiras“ vykdoma tremtinių ir politinių kalinių vardų, pavardžių ir likimų skaitymo akcija. Skaitymų akcijos metu atviroje miesto vietoje yra skaitomi tremtinių vardai, pavardės ir likimai (liko tremtyje / grįžo į Lietuvą / likimas nežinomas). Prie skaitymų gali prisidėti visi norintys.

Akcijos tikslas: atkreipti dėmesį į tai, kad istorijoje su ištremtųjų skaičiais susiduriama dažnai, bet pamirštama svarbi tiesa: ištremti buvo ne skaičiai, o žmonės. Svarbu trėmimų laikotarpio aukas suvokti ne tik kaip skaičių, bet kaip daugybę individualių asmenybių ir likimų. Akcijos metu prie istorijos išsaugojimo visi žmonės prisidėti gali ne tik klausydami skaitymų, bet ir patys perskaitydami vardus, pavardes ir likimus. Tai tremties istorijai suteikia asmeniškumo, tiesioginio kontakto.

Akcijos istorija: 2016 metais akcija vyko Vilniuje, 2017 metais – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. 2018 metais akcija išaugo į 10 didžiųjų Lietuvos miestų: Vilnių, Kauną, Klaipėdą, Šiaulius, Panevėžį, Marijampolę, Alytų Jonavą, Uteną, Mažeikius. 2019 m. vyko 12-oje Lietuvos miestų, prie akcijos pirmą kartą prisijungė lietuvių bendruomenė Vašingtone, kur akcija vyko prie paminklo komunizmo aukoms atminti.

Akcijos techninis aprašymas užsienio lietuvių bendruomenėse: atminties akcija startuoja birželio 14 d. Lietuvos ambasadoms palankiu metu iš anksto suderintose, istoriškai reikšmingose ar tinkamą simboliką turinčiose vietose. Siūloma akciją pradėti trumpa įžanga, paaiškinant, kodėl ši akcija yra vykdoma, koks jos tikslas ir prasmė. Toliau skaitymai vyksta be sustojimo, pasisveikinimų ar kalbų tol, kol perskaitomas paskutinis skaitymų knygose esantis vardas. Skaitymuose gali dalyvauti visi norintys. Skaitymus kviečiami pradėti Lietuvos ambasadoriai, konsulai, lietuvių bendruomenių pirmininkai pagal galimybes. Kiekvienoje šalyje skaitomų vardų ir likimų skaičius suderinamas iš anksto pagal lietuvių bendruomenės galimybes.

„Ištark, išgirsk, išsaugok“ 2020 m.

Prie akcijos kviečiama prisijungti kuo daugiau Lietuvos miestų bei užsienio lietuvių bendruomenių, taip siekiant įgarsinti kuo didesnį ištremtų ar įkalintų lietuvių vardų, pavardžių bei likimų skaičių. Siekiama, jog akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“ peržengtų Lietuvos sienas ir imtų populiarėti ne vien Lietuvoje, bet ir tarp pasaulio lietuvių.

„Misija Sibiras“ indėlis:

 • skaitymų knygos leidyba;
 • akcijos atributika;
 • akcijos viešinimas žiniasklaidos priemonėse prieš, per ir po akcijos;
 • nuolatinė pagalba ir planavimų su akcijos koordinatoriais skirtinguose Lietuvos miestuose bei užsienio lietuvių bendruomenėse užsienio lietuvių bendruomenėse.

Ambasadų, konsulatų, užsienio lietuvių bendruomenių indėlis:

 • akcijos techninės detalės (vietos suderinimas, leidimai, įgarsinimas, organizatorių atsiųstos medžiagos platinimas);
 • komunikavimas su „Misija Sibiras“ komanda.

Siekiant išlaikyti kokybišką komunikaciją planuojama:

 • komunikacija „Misija Sibiras“ socialiniuose tinkluose;
 • pranešimai spaudai naujienų portaluose;
 • tiesioginės transliacijos iš skaitymų vietų;
 • audio ir videoreklama naujienų portale DELFI bei LRT mediatekoje ir radijuje;
 • asmeniniai kvietimai prisijungti valstybinėms institucijoms, įmonėms, mokykloms, bendruomenėms;
 • nuotraukų galerijos, akcijos vaizdo klipai (after-movie) naujienų portaluose, socialiniuose tinkluose.

Konktaktai pasiteirauti:
Aistė Eidukaitytė, aiste@jauniems.lt, +37069377292.

image_pdfimage_print

Susiję straipsniai