Vilniaus rotušėje – nematerialaus kultūros paveldo vertybių įrašymo į nacionalinį sąvadą iškilmės

Kovo 9 d. 18 val. iškilmingame renginyje Rotušėje bus pristatoma 2017 metais patvirtintų dešimt pirmųjų nacionalinio sąvado vertybių ir teikiami sertifikatai jų saugotojams.

Nematerialus kultūros paveldas sutelkia ir atveria tai, kas ir kokie mes esame, kaip gyvename, kas mums svarbu, kuo skiriamės nuo kitų. Tai išraiškos ir veikimo būdai, įgūdžiai, vaizdiniai, žinios, nuostatos ar kiti mentaliniai tautai, bendruomenei, net asmeniui reikšmingi, tapatybę įtvirtinantys šio paveldo pasireiškimai. Iškilmingoje ceremonijoje Rotušėje bus paskelbtos pirmosios į mūsų šalies Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą įtrauktos tradicijos: Jūžintų krašto keptinis alus, Kurtuvėnų Užgavėnės, kupiškėnų vestuvės, šiaudiniai sodai, lopšinių ir vaikų migdymo tradicijos, senovinis stintelių ir seliavų gaudymas žiemą sukant bobas Mindūnų kaime ant Baltųjų Lakajų ežero, pietinių (šilinių) dzūkų dainavimo tradicija Žiūrų kaime, kryžių lankymas Griškabūdžio apylinkėse, polka Lietuvoje ir Kūčios. Visas jas nuoširdžiai, neformaliai, išradingai pristatys šių tradicijų saugotojai – asmenys, šeimos, bendruomenės, valstybės ir savivaldybių institucijos.

Iškilmių dalyvius sveikins ir įrašymą į sąvadą liudijančius sertifikatus teiks kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson, šventės organizatoriaus Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktorius Saulius Liausa, sąvado komisijos pirmininkė Irena Seliukaitė. Renginyje dalyvaus sutartinių giedotojos „Trys keturiose“, vyrų dainininkų grupė „Ugniavijas“. Iškilmes ves Marijus Žiedas.

Vykdant valstybės, pasirašiusios UNESCO nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvenciją, įsipareigojimus ir sekant šios organizacijos pavyzdžiu skelbti tokio pobūdžio sąrašus, Lietuvos visuomenei atveriamas ne tik formalus nematerialaus kultūros paveldo, arba, kaip Lietuvoje įvardijama, tradicinės kultūros, reiškinių sąrašas, bet ir kuriamos prielaidos geriau pažinti savąją kultūrą, ją saugoti ir perduoti ateinančioms kartoms. Tai – ir atsakomybė, ir galimybė mums, Lietuvos žmonėms, apie save su pasididžiavimu kalbėti pasauliui.

Sąvado valdytojas Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir tvarkytojas Lietuvos nacionalinis kultūros centras paraiškų teikimą sąvadui skelbs kiekvienais metais, tad savo tradicijas saugančios ir tęsiančios bendruomenės turės galimybę jas išryškinti ir parodyti kitiems.

Lopšinių ir vaikų migdymo tradicijos_Pateikėja ir etnografinės medžiagos rinkėja Emilija Brajinskienė

Mažųjų polka

LNKC nuotraukos

 

 

 

 

image_pdfimage_print

Susiję straipsniai