Užgavėnės Norvegijoje belaukiant svarbios Lietuvai ir lietuviams datos

Užgavėnės – senai žinoma žiemos išvarymo šventė, kuri ne vienerius metus, o jau keletą amžių švenčiama Lietuvoje su trenksmu. Tai žiemos virsmo į pavasarį šventė bei pavasario žadinimas. Užgavėnės visada švenčiamos antradieniais, likus 7 savaitėms iki Velykų. Nors šventės ištakos pagoniškos, dabar jos tampriai siejasi su krikščionybe, nes tą dieną svarbu stipriai, gausiai ir riebiai pavalgyti. Juk sekančią dieną jau prasideda pasninkas.

Tokią linksmą, džiugią dieną, atsargiai, tačiau linksmai atšventėme ir mes, Oslo lietuvių folkloro ansamblis „Gabija“. Dėl apribojimų ir saugumo negalėjome visi dalyvauti šventėje, tačiau kiek įmanydami stengėmės paminėti šią šventę ir varyti žiemą dainomis bei šokiais. Šiais metais ši šventė sutampa su Vasario 16-osio paminėjimu, tad nusprendėme Užgavėnes atšvęsti anksčiau, bet pasirinkome rengtis tautiniais rūbais ir tuo pačiu gražiai paminėti abi šventes.

Šventimui pasirinkome vietą, į kurią galėtų rinktis mažiau žmonių. Liastua kalnas Osle pasirodė tinkamas. Bet kokios Užgavėnės be smalsių akių. Vien tik tai, jog buvome su tautiniais rūbais, jau traukė aplinkinių dėmesį ir ne vienas praeinantis smalsiai klausinėjo „kas jūs, iš kur, kokią šalį reprezentuojate“. Padainavę keletą lietuviškų dainų ir užsidėję kaukes, sulaukėme ir Grorudaleno žiniasklaidos atstovų.

Nors šventę šventėme simboliškai, visgi teko ir žemę pabudinti armonikos ir šokių žingsneliais. Smagiai trepsėjome „Gransvero“ šokį bei dainavome lietuviškas Užgavėnių dainas.

Smagu buvo jausti Norvegijoje lietuviškos tradicijos ir svarbios Lietuvai datos, Vasario 16-osios laukimą. Tad visus sveikiname su Lietuvos valstybės atkūrimo diena, bei dalinamės švenčių akimirkomis.

Elena Valiulienė

Oslo lietuvių folkloro ansamblio „Gabija“ vadovė

Oslo lietuvių folkloro ansamblio „Gabija“ nuotraukos

image_pdfimage_print

Susiję straipsniai