Gruodžio 7 d. Lietuvos nuolatinė atstovybė ES atvėrė duris dešimtims briuseliečių, atvykusių į W@DesArts virtualios galerijos atidarymą. Daugiau nei pusantro šimto į meno ir dizaino parodos vernisažą užsiregistravusių lankytojų turėjo galimybę susipažinti su dešimties menininkių – šiuolaikinės juvelyrikos dizainerių bei fotografės Olivijos Fernandez – darbais. Lietuvės Augusta Sofija Rudzikaitė, bobriq ir Solveiga Gutautė sulaukė itin didelio susidomėjimo.
„Labai džiaugiamės kartu su Lietuvos nuolatine atstovybe ES sukūrusios jaukią šventę lietuvių ir tarptautinei bendruomenėms Briuselyje, – įspūdžiais dalinosi projekto organizatorės bei W@DesArts iniciatyvos įkūrėjos Evelina Kurgonaitė ir Lina Vatėnaitė. – Ne mažiau džiugina ir tai, kad šia veikla prisidedame prie Lietuvos menininkių garsinimo: iki šių metų pabaigos veiksiančioje W@DesArts virtualioje galerijoje jų darbus galima ne tik išvysti, bet ir įsigyti!“
„Džiaugiuosi, kad galėjome prisidėti prie meno srityje dirbančių lietuvių garsinimo. Lietuvos nuolatinė atstovybė ES visada palaiko iniciatyvas, kuriomis prisidedama prie Lietuvos pozicijų svarbiais ES darbotvarkės klausimais viešinimo ir Lietuvos vardo ES garsinimo. Prie pastarojo tikslo neabejotinai labai stipriai prisideda įvairiose srityse daug pasiekę Lietuvos piliečiai, – sakė ambasadorė, Lietuvos nuolatinė atstovė ES dr. Jovita Neliupšienė. – W@ platforma kaip tik ir yra iniciatyva, padedanti atrasti lietuves moteris profesionales, o joms suteikia galimybę platesniam klausytojų ratui pristatyti savo požiūrį ir darbus.“
W@DesArts arba Women at Design and Arts yra viena iš Women AT arba sutrumpintai „W@“ (www.womenat.com) platformos rėmuose veikiančių iniciatyvų, skirtų garsinti moteris jų profesinių žinių ir talento pagrindu.
Anot ambasadorės, „bendradarbiaudama su W@, Atstovybė plečia ir savo kontaktus, juk renginiuose sulaukia įvairių sričių atstovų. Organizuojamų renginių įvairovė suteikia galimybę aptarti ne tik ES politikos aktualijas – čia susirinkusieji gali ir neformaliai pabendrauti, o mes tokiu būdu palaikome ir stipriname ryšius su Briuselyje dirbančiais lietuviais.“
Vos prieš keletą savaičių pradėtos W@DesArts iniciatyvos įkūrėjos ne tik džiaugiasi sėkmingu pirmuoju projektu, bet jau kuria ambicingus planus. „Kitais metais Lietuvos šimtmečio proga ketiname suburti šimtą Lietuvos menininkių ir su jomis supažindinti kuo platesnį ratą žmonių visame pasaulyje“, – atskleidė Lina Vatėnaitė.
„Bet turime planų ir kitų profesijų lietuvėms“, – patikino W@ platformos sumanytoja Evelina Kurgonaitė, sutikusi papasakoti svetainės pasauliolietuvis.lt skaitytojams apie jos kuruojamą platformos veiklą.
Veikia kaip „skėtis“
Women AT paskirtis – sukurti sąlygas moterims patekti į platesnį visuomenės akiratį jų profesinių žinių ir gebėjimų pagrindu bei užmegzti ryšius, taip joms sukuriant papildomų profesinių galimybių.
Pasak Evelinos, W@ yra sumanyta veikti kaip „skėtis“. Po juo buriasi profesiniu ar kitu atžvilgiu giminingos grupės – W@Tech, W@LawLT, W@Competition ir kt. – tam, kad jų narėms būtų ne tik smagu susipažinti, bet ir kartu veikti ką nors įdomaus ir aktualaus, naudingo profesiniu požiūriu.
„Moteris garsiname įvairiais būdais, pavyzdžiui, organizuojame profesinius renginius, į kuriuos pranešėjomis kviečiame tos srities specialistes pasidalinti savo žiniomis. Renginiai atviri visiems susidomėjusiems – ir moterims, ir vyrams. Taip pat kuriame profesinius interneto leidinius, kuriuose ekspertinėmis įžvalgomis dalinasi moterys: antai neseniai dienos šviesą išvydo W@Competition konkurencijos teisės žurnalas.
Kartu su W@Tech vadove Ada Jonuše telkiame virtualią profesinę bendruomenę, kuria taip pat tikimės sukurti daugiau galimybių įvairių profesijų atstovėms. Pavyzdžiui, Briuselyje renginių organizatoriai dažnai skundžiasi, kad norėtų pranešėjų gretose matyti daugiau moterų, bet jiems sunku jų rasti. Women AT veikla tikimės prisidėti prie šios problemos sprendimo“, – pasakoja Evelina.
Tikrovę keičianti iniciatyva
Paklausta, kaip kilo idėja įkurti tokią platforma, Evelina sako pastebėjusi, kad žmonės, apie kuriuos žinoma mažai, turi mažiau profesinių galimybių: jų nekviečia į renginius, į juos nesikreipia profesinio patarimo, apie juos nerašo spauda ir pan. Statistiškai – dėl įvairiausių priežasčių, įskaitant jų anaiptol ne visada pagrįstą kuklumą ir nedrąsą, – už akiračio ribų lieka kur kas daugiau moterų nei vyrų. O tai savo ruožtu lemia, kad, pavyzdžiui, daugumoje profesinių konferencijų moterys sudaro pranešėjų mažumą arba jų apskritai nėra. Kita vertus, profesinio matomumo trūkumas gali sulėtinti jų kilimą karjeros laiptais ir pan. Evelina prisipažįsta daugybę mėnesių svarsčiusi, kaip galėtų prisidėti prie šios tikrovės keitimo. Taip gimė Women AT idėja.
„Mums pasisekė, kad turime tokią puikią ambasadorę, Lietuvos nuolatinę atstovę ES dr. Jovitą Neliupšienę. Būtent jos dėka Women AT virto realybe. Kartu su ja įkūrėme pirmąją Women AT iniciatyvą – W@BrusselsLT, skirtą Briuselyje gyvenančioms ir dirbančioms lietuvėms“, – prisimena pirmuosius žingsnius platformos sumanytoja.
Šios iniciatyvos veikla prasidėjo 2016-ųjų rudenį diskusija-pietumis „Rytų Vėjai: iššūkiai šaliai ir regionui“ apie Lietuvos ir regiono geopolitinę situaciją. Į šį debiutinį renginį susirinko rekordinis Briuselio lietuvių būrys – daugiau nei septyniasdešimt.

Platformos Women At įkūrėja Evelina Kurgonaitė, Lietuvos ambasadorė ES dr. Jovita Neliupšienė, Europos išorės veiksmų tarnybos (EEAS) pareigūnė, atsakinga už ryšius su Rusija, Monika Bylaitė, Europos Parlamento Išorės politikos generalinio direktorato Transatlantinių santykių skyriaus pareigūnė Ieva Valutytė, Europos demokratijos fondo Eurazijos programos koordinatorė Kristina Vaičiūnaitė
- Diskusijos „Rytų Vėjai: iššūkiai šaliai ir regionui apie Lietuvos ir regiono geopolitinę situaciją“ akimirkos
Vėliau buvo surengta diskusiją „Iššūkiai ir perspektyvos Europos prekybos politikai“ apie Europos prekybos politikos perspektyvas ir ką jos reiškia ES, valstybėms narėms ir Lietuvai; o šiemet aptarti finansinių paslaugų sektoriaus reguliavimo pakvietė diskusija-pietūs „Pasaulinės finansų krizės jubiliejui artėjant – ar verta švęsti?“.
Kasdien auganti bendruomenė
Net trumpai apžvelgus vos metus gyvuojančios platformos Women AT veiklą, stebina jos narių aktyvumas. Paklausta, kaip pavyksta atrasti laiko ir įkvėpimo įgyvendinti tokiai gausybei sumanymų, Evelina sako: „Aš dažnai juokauju, kad jau antrus metus dirbu dvi pamainas: vieną dieninę (turiu atsakingas pareigas ir dirbu visą darbo dieną), ir vieną naktinę-savaitgalinę. Kodėl? Todėl, kad – kaip daugybė šiuolaikinių žmonių – esu egalitaristė ir tikiu, kad W@ veikla yra prasminga ir gali įnešti bent mažą indėlį į tai, kad lygybės būtų – na, nors šiek tiek daugiau. O veikla vyksta aktyviai todėl, kad ją kartu vysto daug fantastiškų žmonių. Pavyzdžiui, be atstovybėje dirbančios Lauros Čeponytės neįvyksta nė vienas W@BrusselsLT renginys – ji šiai veiklai skiria daugybę valandų.“
Veiklos įvairiapusiškumą ir aktyvumą, Evelinos manymu, lemia ir tai, kad jau per pirmus Women AT gyvavimo metus atsirado nemažai moterų, kurios ne tik tampa narėmis, bet ir pačios kuria naujas W@ atšakas. Tuo ji džiaugiasi labiausiai, nes toks ir yra Women AT tikslas: skatinti moteris, kad jos pačios būtų aktyvesnės ir naudotųsi šia platforma savo ir kitų moterų garsinimui bei siekdamos kitų profesinių tikslų.
Tokia nauja atšaka yra ir Lietuvoje: Karolinos Laurynaitės vedinos, į W@LawLT susibūrė teisininkės ir jau surengė keletą įdomių renginių įvairiomis teisinėmis temomis. Ados Jonušės pradėtas W@Tech renginių ciklas „Kas per velnias tas blockchainas?“ susilaukė fenomenalaus susidomėjimo Vilniuje, Berlyne ir Briuselyje. Tuo tarpu W@Competition padaliniai kuriasi aplink Europą – Vokietijoje, Italijoje, Didžioje Britanijoje ir Baltijos jūros regione – bei aplink pasaulį: Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Azijoje, Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje.
Evelina tiki, kad žmonės, kurie jungiasi, kartu kuria ir augina Women AT, mato joje prasmę, per ją užmezga naudingų profesinių ryšių, semiasi ir dalinasi naudinga patirtimi.
Lietuvos 100-mečiui skirti projektai
Prakalbus apie ateities planus, Evelina neapsiima visų vardyti – jų „tiek daug, kad nepakaktų ir atskiro straipsnio!“ Tad šįkart išskiria du Lietuvos šimtmečiui paminėti numatytus projektus:
„Vienas bus skirtas Lietuvos menininkėms – planuojame suburti ir garsinti jų šimtą! Įgyvendindamos šį projektą tikimės bendradarbiauti ir su menotyros ekspertėmis bei meno kritikėmis.
Taip pat ketiname įgyvendinti ambasadorės J. Neliupšienės idėją – surinkti Lietuvai nusipelniusių moterų šimtuką. Ketiname dirbti kartu su Global Lithuanian Leaders ir pasaulio lietuvių bendruomenėmis, nes tikimės šiame sąraše matyti ir pažymėtinas Lietuvos moteris, kurios dirba užsienyje. Sieksime kuo platesnio visuomenės dalyvavimo nominuojant kandidates.“
Iniciatyvos sumanytoja ir jos bendramintės tikisi, kad ateityje lietuvės bursis į profesinius klubus ir kituose pasaulio miestuose, prisidės prie kasdien augančios Women AT bendruomenės ir garsins vis daugiau lietuvių.
- Prodoje eksponuojami juvelyrikos dizainerių darbai
- Evelina Kurgonaitė su parodos svečiais
- Prodos atidarymo akimirkos

Į Lietuvos nuolatinėje atstovybėje ES vykusią parodą užsiregistravo beveik 150 lankytojų

W@DesArts parodos vernisažą aplankė nemažai Lietuvos nuolatinės atstovybės ES ir Lietuvos ambasados darbuotojų
Kalbino Audronė Jonikienė
Women AT archyvo nuotraukos
pasauliolietuvis.lt
Mielai pasidalysime svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.