Miunchene lietuvė organizavo protestą prie Mongolijos konsulato: reikalavo suimti Putiną

Antradienį lietuvių, vokiečių ir ukrainiečių aktyvistai Miunchene susirinko į protestą prie Mongolijos konsulato. Jie reikalavo, kad Mongolijoje viešintis Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas būtų suimtas ir perduotas Hagos teismui. 

Ugnė Jonaitytė
LRT.lt

Kaip pasakoja protesto iniciatorė, Vokietijos lietuvių bendruomenės narė Irma Petraitytė-Lukšienė, mintis surengti tokią akciją kilo vos sužinojus, kad V. Putinas atvyksta į Mongoliją šios šalies prezidento kvietimu. Nieko nelaukdami aktyvistai pateikė Miuncheno savivaldybei prašymą organizuoti protestą.

„Būtinybė susirinkti ir išsakyti savo pilietinę poziciją, savo reikalavimus dar labiau pastiprėjo, kai sužinojom, kad Putinas buvo pasitiktas ne su antrankiais, o su raudonu kilimu“, – sako pašnekovė.

I. Petraitytė-Lukšienė pažymi inicijavusi Lietuvoje jau žinomą akciją #PutInJail Miunchene, taigi protestuotojai atsinešė realaus – 168 cm – dydžio atspausdintą Putino figūrą, kurioje jis vaizduojamas su kalinio apranga ir antrankiais. „Toks, kokį jį norime matyti“, – pabrėžia protesto organizatorė.

Taip pat aktyvistai parašė laišką, kuriuo ragino Mongolijos valdžią gerbti Mongolijos teisinius tarptautinius įsipareigojimus ir įgyvendinti Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) sprendimą – suimti ir išduoti Vladimirą Putiną TBT Hagoje. Šį laišką protestuotojai įmetė į konsulato pašto dėžutę.

TBT 2023 metų kovą išdavė V. Putino arešto orderį dėl kaltinimų karo nusikaltimais – neteisėtai deportavus šimtus ukrainiečių vaikų nuo tada, kai 2022 metų vasarį Maskva pradėjo plataus masto invaziją į savo kaimynę.

„Ukrainiečių vaikų pagrobimas yra tik vienas iš daugelio nusikaltimų, už kuriuos Putinas ir likusi Rusijos karinė bei politinė vadovybė turi būti patraukti atsakomybėn. Visi jie kalti dėl karo prieš Ukrainą, žiaurumų Ukrainos žmonėms, žmogžudysčių, prievartavimų, deportavimų, grobstymų, civilinės infrastruktūros bombardavimo ir genocido. Ir pabrėžiame, kad Putinas yra vienas iš tūkstančių nusikaltėlių.

Kalti visi generolai, visi šimtai tūkstančių Rusijos karių, kurie vykdo brutalius karo nusikaltimus prieš Ukrainą. Rusijos karo nusikaltimai turi būti pasmerkti tarptautiniu mastu, o nusikaltėliai turi būti nubausti: dėl ukrainiečių, kartvelų, taip pat lietuvių ir kitų tautų aukų“, – mintimis dalijasi I. Petraitytė-Lukšienė.

Irma Petraitytė-Lukšienė. Akimirka iš protesto prie Mongolijos konsulato Miunchene | Organizatorių nuotr.

Iš viso akcijoje dalyvavo 15 protestuotojų. Anot protestą inicijavusios lietuvės, iš praeivių jie sulaukė pozityvios reakcijos, tačiau neapsieita ir be incidento – iš pastato, kuriame įsikūręs konsulatas, į aktyvistus atskriejo bulvė.

„Ji pataikė į vieną dalyvį, nesužeidė. Kažkas ją metė net šalia mūsų stovint 3 policininkams, taigi jie šį atvejį užfiksavo. Lango, pro kurį skrido bulvė, nepamatėme“, – pasakoja aktyvi lietuvių bendruomenės Vokietijoje narė.

Ji pasidžiaugė, kad į lietuvių ir ukrainiečių organizuojamas akcijas vis aktyviau įsitraukia ir vokiečiai.

LRT.lt primena, kad Rusijos vadovas V. Putinas antradienį Ulan Batore susitiko su Mongolijos prezidentu Ukhnaagiinu Khurelsukhu. Tai pirmasis jo vizitas į šalį, kuri yra Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) narė nuo tada, kai pernai šis teismas išdavė jo arešto orderį.

Irmos Petraitytės-Lukšienės kalba demonstracijoje Miunchene (Vokietija) dėl Ukrainos pergalės ir karo sustabdymo. 2024 m. balandžio 14 d. | Asmeninio archyvo nuotr.

Šis vizitas vertinamas kaip TBT, Kyjivo, Vakarų šalių ir teisių gynimo grupių, raginančių jį sulaikyti, nepaisymas.

Ukraina į šią V. Putino kelionę sureagavo itin neigiamai ir kaltina Mongoliją, kad jai tenka dalis atsakomybės už Rusijos prezidento karo nusikaltimus, nes pareigūnai jo nesulaikė oro uoste.

Tiesa, pirmadienio popietę Mongolijoje, aikštėje, kur vyko V. Putino ir U. Khurelsukhu susitikimas, surengtas nedidelis protestas. Jo metu demonstrantai laikė užrašą „Išvarykite karo nusikaltėlį Putiną“.

Kitas protestas surengtas antradienio vidurdienį prie Ulan Batoro paminklo politiškai represuotiems asmenims, kuriuo pagerbiami tie, kurie kentėjo nuo dešimtmečius valdžiusio, sovietų remto komunistinio Mongolijos režimo.

image_pdfimage_print

Susiję straipsniai