Lietuvos valstybės atkūrimo metinių minėjimai Prahoje, Japonijoje, Tel Avive

Lietuvos valstybės atkūrimo 99-osios metinės paminėtos Prahoje

Lietuvos ambasada Čekijoje kartu su lituanistine mokykla Prahoje „Debesynas“ vasario 11 dieną  surengė įspūdingą ir nuotaikingą Lietuvos valstybės atkūrimo 99-ųjų metinių minėjimą. Name, kuriame 1883–1884 m. metais gyveno mūsų tautos patriarchas dr. Jonas Basanavičius, atgijo XX a. pradžios dvasia: autentiškais šio laikmečio kostiumais pasipuošę ambasados darbuotojai ir „Debesyno“ mokytojai kvietė į šventę susirinkusius lietuvių bendruomenės narius, Lietuvos draugus ir Prahos Vinohradų rajono gyventojus įsiamžinti „šimtmečio senumo“ nuotraukose ambasados įrengtoje foto studijoje, pasivaišinti lietuviškomis gėrybėmis.

Gausiai susirinkusiems šventės dalyviams ambasadorius Edvilas Raudonikis pristatė Lietuvos valstybės atkūrimo istoriją, vaikai dėliojo dėliones su svarbiausiais Lietuvos valstybės, tautinio atgimimo bei tarpukario laikotarpių simboliais, įrengtoje video stotelėje žiūrėjo filmukus apie Lietuvos istoriją. Visi šventės dalyviai giedojo „Tautišką giesmę“ prie paminklinės lentos Jonui Basanavičiui ir įrašė pasveikinimą Lietuvai „Debesyno“ parengtoje mirioramoje, „judančių paveikslėlių“ juostoje.

Jau ne pirmus metus J. Basanavičiaus namo Vinohraduose kavinėje rengiamoje Lietuvos nepriklausomybės šventėje dalyvauja vis daugiau vietos gyventojų čekų. Šiemet prie šventės rengimo prisidėjo ir Prahos 2 miesto dalies savivaldybė – šventę anonsavo vietos laikraštis, į ją atvyko ir  Prahos 2 miesto dalies seniūnės pavaduotoja Michaela Mazancová. Lietuvišką šventę savo apsilankymu pagerbė ir grupė diplomatų bei žurnalistų.

Valstybės atkūrimo dienos minėjime Japonijoje Lietuvos vardą rašė garsus kaligrafijos meistras

Lietuvos ambasadoje Japonijoje Valstybės atkūrimo dieną kartu su Japonijos lietuvių bendruomenės nariais šventė ir garsus kaligrafijos meistras Aoi Shunkei.

Vasario 11 d. į šventinį renginį susirinkusius lietuvius ir jų šeimų narius Aoi Shunkei mokė japoniškais rašmenimis užrašyti jų pasirinktus žodžius, kurie labiausiai primena tėvynę Lietuvą.

Renginyje hieroglifais užrašyti žodžiai „Lietuva“, „Laisvė“, „Tėvynė“, „Nepriklausomybė“. Nors japonų raštas yra laikomas vienu sudėtingiausių, savo lietuvišką vardą hieroglifais gražiai užrašė ir penkiametė Saulė.

Lietuvių bendruomenės narius pasveikinęs Lietuvos ambasadorius Japonijoje Egidijus Meilūnas pažymėjo, kad 1918 metų vasario 16-oji padėjo pagrindus moderniai Lietuvos valstybei sukurti. Japonijos lietuvių bendruomenės (JLB) pirmininkė Daiva Maekawa kvietė šią dieną susimąstyti apie laisvės kainą ir tikrąsias vertybes.

„Iš visos širdies linkiu, kad kuriame pasaulio kampelyje bebūtumėm, kurį kraštą ar valstybę laikytumėm savo namais, nepamirštumėm Lietuvos, jos istorijos bei išlaikytumėm stiprų sielos ryšį su Lietuva ir perduotumėm jį savo artimiesiems. Būkime lietuviais ir didžiuokimės tuo!“, – sakė JLB pirmininkė.

Šventės dalyviai taip pat dalyvavo žinių apie Lietuvos istoriją konkurse. Jo nugalėtojai, Japonijoje studijuojančiai Giedrei Zablackaitei, atiteko ambasados prizas.

Tel Avive iškilmingai paminėta Lietuvos valstybės atkūrimo šventė

Vienoje garbingiausių Tel Avivo erdvių, miesto centre – Meno muziejuje – vasario 13 dieną iškilmingai paminėta Lietuvos valstybės atkūrimo 99-ųjų metinių šventė.

Lietuvos ambasadorius Izraelyje Edminas Bagdonas sveikinimo kalboje pasidžiaugė, kad šiais metais Lietuva ir Izraelis mini diplomatinių santykių užmezgimo 25-metį.

„Per šį laiką abi šalys įtvirtino dinamišką partnerystę, kuri turi visas galimybes įgauti strateginės partnerystės pobūdį“, – sakė E. Bagdonas.

Ambasadorius pabrėžė ypač didelį Lietuvos žydų indėlį kuriant ir puoselėjant mūsų valstybę.

Diplomatas taip pat pažymėjo, kad šioje salėje prieš dvejus metus Lietuvos rašytojui Grigorijui Kanovičiui buvo įteiktas garbingas Lietuvos valstybinis apdovanojimas. Prieš metus valstybiniu apdovanojimu buvo pagerbtas IX Izraelio Prezidentas Shimonas Peresas. Šiandien iškiliam Lietuvos ir Izraelio džiazo muzikantui Viačeslavui Ganelinui Vilniuje įteikiama Lietuvos nacionalinė meno ir kultūros premija.

Izraelio religijos reikalų ministras, Kneseto narys, Davidas Azoulay pasveikino susirinkusius, pasidžiaugdamas sėkmingu abiejų valstybių ir tautų bendradarbiavimu bei diplomatinių santykių 25-mečiu.

Iškilmingai ir jaudinančiai nuskambėjo Lietuvos ir Izraelio Valstybės himnai, kuriuos giedojo abiejų valstybių pilietė Nika Zundelovič. Vakaro akcentas – Dalios Dėdinskaitės, Glebo Pyšniako ir Roberto Lozinskio atlikta programa „Langas į Lietuvą“. Joje skambėjo Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Loretos Narvilaitės, Anatolijaus Šenderovo ir Stasio Vainiūno kūriniai.

Svečiai buvo vaišinami Izraelyje gyvenančių Regimanto ir Sonios Kijauskų pagamintais šakočiais.

Šventėje gausiai dalyvavo Izraelio politikos, diplomatijos, verslo, kultūros, akademinių sluoksnių atstovai, žurnalistai, Izraelyje akredituoti užsienio diplomatai, Lietuvos garbės konsulai Izraelyje, gausus būrys litvakų ir išeivių iš Lietuvos bei lietuvių bendruomenės Izraelyje „Nerija“ atstovai.

E. Bagdonas minėjimo išvakarėse apsilankė Tel Avivo ir Jeruzalės kapinėse, kur, padėdamas akmenėlius ant kapų, pagerbė tuometinės Lietuvos Valstybės Tarybos ir Seimo narių, ministro žydų reikalams, pirmojo Lietuvos Respublikos užsienio reikalų viceministro, diplomato, Lietuvos generalinio konsulo Palestinoje, Simono Rozenbaumo bei Lietuvos Valstybės Tarybos nario, pramonės ir prekybos viceministro Nachmano Rachmilevičiaus atminimą.

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos informacija

image_pdfimage_print

Susiję straipsniai