,,Mylint tėvynę galima mylėti visą pasaulį. Šviesdamasi tauta nepakenkia savo kaimynams. Priešingai, kuo valstybės daugiau apsišvietusios, tuo daugiau perteikia viena kitai idėjų ir tuo labiau didėja viso pasaulio proto jėga ir veikla.“ (Prancūzų filosofas Klodas Adrianas Helvecijus). Sunku patikėti, kad šie žodžiai, parašyti daugiau nei prieš du šimtus metų, tinka šiems laikams, kai mes gyvename pasaulyje, kuriame sienos tarp skirtingų žmonių ir valstybių tarsi neturi ribų, ištirpsta, kai kalbame apie kilnius ir prasmingus dalykus.
Atrodytų, kad šimtas metų yra labai daug. Tai daugiau nei nugyventas vieno žmogaus gyvenimas. Valstybei šimtas metų – nėra ilgas laikas. Pasaulio istorijoje žinome pavyzdžių, kai didžiulės ir galingos valstybės gyvavo tūkstantį metų. Tačiau XX amžius pasaulį sujudino modernių technologijų atsiradimu, mokslo ir švietimo pasiekimais, kartu priversdamas valstybes pergyventi du pasaulinius karus, okupacijas, rasinį ir religinį nepakantumą. Lietuva – maža šalis. Žemėlapyje tai nedidelis žemės lopinėlis, kuris tai atsirasdavo, tai išnykdavo istorijos įvykių verpetuose. Tačiau 1918 metais lietuvių tautos didieji vyrai visam pasauliui drąsiai paskelbė: Lietuva – Laisva ir Nepriklausoma šalis!
Drameno lituanistinėje mokykloje ,,Žilvinas“ vasario 17 dienos rytas prasidėjo žymiai anksčiau nei įprastais šeštadieniais. Susirinkusios mokyklos mokytojos, mokiniai ir jų tėvai sparčiai ruošėsi iškilmingam Lietuvos šimtmečio paminėjimui. 12 valandą visus mokyklos bendruomenės narius ir svečius pasveikino mokyklos vyriausios mergaitės šokiu ,,Kepurinė“. Iškilmingas minėjimas prasidėjo Lietuvos himno giedojimu.
Renginio vedėja mokytoja Liudmila Cimnolonskienė pristatė į šventę atvykusius svečius. Lietuvos ambasadorius Norvegijos karalystėje Jonas Paslauskas į renginį atvyko su žmona Dalia ir nuo pat pirmųjų akimirkų užsimezgė šiltas ir nuoširdus bendravimas. Sveikinimo kalboje gerbiamas ambasadorius paminėjo, kad mylėti Lietuvą galima ir gyvenant toli nuo jos. Ambasadorius pabrėžė, kad Lietuvoje vyksta teigiami pokyčiai, kurie turės įtakos tolimesnei šalies gerovei, ir užsienyje gyvenantys lietuviai norės grįžti į savo Tėvynę.
Į iškilmingą Lietuvos šimtmečio paminėjimą atvykęs svečias iš Lietuvos, Panevėžio ,,Vyturio“ progimanzijos mokytojas Ramūnas Masilionis, pristatė savo pranešimą ir supažindino renginio dalyvius su ,,Misija Sibiras“ kilnia idėja ir nuveiktais darbais. Mokytojas pabrėžė, kad Lietuva yra ten, kur yra širdis, kad Lietuva gyvuos tol, kol gyva bus jos kalba. Šie žodžiai ypač sujaudino mokyklėlės mokytojas, kurios šypsojosi ir didžiavosi, kad jų darbas, nors ir nelengvas, yra vertinamas ir prasmingas.
Renginyje pranešimą skaitė mokytoja Vaida Turkevičienė, kuri paminėjo, kad Nepriklausomybės akto paskelbimas 1918 metais buvo labai drąsus Lietuvos politikų žingsnis, nes ilgus metus Lietuva buvo okupuota carinės Rusijos, o karo metu Lietuvos teritorijoje šeimininkavo ir rusai, ir vokiečiai. Taip pat mokytoja pasidžiaugė, kad profesorius L. Mažylis Lietuvos šimtmečio proga tikrai įteikė vertingiausią dovaną – Lietuvos valstybės 1918 m. Nepriklausomybės akto originalą.
Be gražių ir prasmingų kalbų, ne mažiau dėmesio sulaukė lietuviškų gėrybių stalas, prie kurio plušėjo ir mokytojos, ir tėvai. Ant stalo puikavosi lietuviški kumpiai, dešros, skilandžiai, sūriai, ruginė duona, rauginti kopūstai ir agurkai ir net mokytojų kepiniai pagal tarpukario atkurtus receptus. Skaniai kvepianti lietuviškų žolelių arbata iš mokytojo Ramūno sodybos maloniai šildė jaukią šventės atmosferą. Fotografės Lauros Ragnarson darbai iš ciklo ,,Šaknys“ traukė akį ir nepaliko nė vieno abejingo gražioms fotografijoms, atskleidusioms lietuviškų audinių raštų, tradicijų, gyvenimo būdo grožį. Visų širdis suvirpino Drameno Lietuvių Bendruomenės valdybos pirmininkės Skaistės Arvan atlikta Eurikos Masytės daina ,,Laisvė“.
Po pertaukėlės trys komandos varžėsi istorijos viktorinoje ,,Mano žinios – Tau, Tėvyne!“. Mokiniai ir tėvai varžėsi atlikdami įvairias istorines užduotis. Reikėjo atlikti testą, atpažinti etnografinius daiktus, lietuviškas šventes. Komandų kapitonai demonstravo savo lietuvių kalbos žinias ir gebėjimus. Komandas vertino kompetentinga komisija – ambasadoriaus žmona Dalia Paslauskienė, mokytojas Ramūnas Masilionis ir Drameno bendruomenės narė Rasa Paliulienė. Kol vyriausieji įtemptai varžėsi viktorinoje, mažiausieji dalyviai su mokytoja Vaida Šimkiene užsiėmė prasminga veikla interaktyviajame kampelyje.
Kiekvienos šventės metu didžiausių plojimų susilaukia ,,Žilvino“ ikimokyklinukų muzikiniai pasirodymai. Šį kartą muzikos mokytojos Agnės Neverauskienės vadovaujami, atliko dainą ,,Pasaka. Buvo senis ir bobutė“, o su choreografe Erika Astrauskiene paruošė „Viru viru košę“. Renginį vainikavo mokytojos Erikos organizuotas visus vienijantis bendras nuotaikingas šokis ,,Norim švęsti!“, malonios lietuviškos dovanėlės, padėkos raštai bei labai nuoširdi ir įkvepianti mokyklos vadovės Aistės Žvaginienės kalba.
Pabaigai reikia paminėti, kad tokie renginiai ne tik stiprina bendruomenės ryšius ir ugdo jaunąją kartą, bet ir priverčia mus jaustis tikrais lietuviais ir šalies patriotais. Žmonėmis, kurie myli savo kraštą ir didžiuojasi, kad yra lietuviai. Mokyklos bendruomenė nuoširdžiai dėkoja visiems, kurie tokią dieną buvo kartu, ir tiems, kurie mus parėmė. Širdingai dėkojame ,,Skandesign“, Kauno savivaldybei ir jos merui Visvaldui Matijošaičiui.
Drameno lituanistinės mokyklos „Žilvinas“ informacija ir nuotraukos.
pasauliolietuvis.lt