Taline nuskambėjo „Lietuvos diena“

Lietuvai renkant Prezidentą bei atstovus Europos Parlamente, tą patį savaitgalį Estijos sostinė suskambo lietuviškomis dainomis, šokiais ir įvairių Lietuvos kraštų tarmėmis. Gegužės 25 d. Estijos muziejuje po atviru dangumi įvyko jau antroji ir tradicine tampanti „Lietuvos diena Taline“, sutraukusi dar didesnį svečių bei dalyvių skaičių nei praeitais metais.

Renginyje dalyvavo gausus svečių būrys iš Lietuvos: folkloro ansamblis „Žaisa“ iš Kauno, vaikų šokio ansamblis „Karuselė“ iš Vėžaičių, liaudies meistras,  medžio drožėjas Albinas Šileika, liaudies meistrė Odeta Tumėnaitė-Bražienė (karpiniai, linoraižiniai), amatininkė Adėlė Bražėnaitė (medžio raižiniai). Gurmaniškąja dalimi džiugino Vilniaus TV bokšto restorano „Paukščių takas“ virėjai, „Maximos“ virtuvė, alaus bravoras Volfas Engelman, taip pat vyko parodomasis šakočio kepimas, kuriuo pasirūpino meistrė iš Juodupės Laimutė Sadauskienė.

Renginio organizatoriai, Estijos Lietuvių Bendruomenė (ELB), džiaugiasi, kad didžiulio pasisekimo sulaukusi pirmoji lietuviška gegužinė virsta tradiciniu ir visos lietuvių bendruomenės Estijoje laukiamu metų įvykiu. Anot ELB valdybos pirmininko Vaido Matulaičio, lietuviškos gegužinės idėja ir formatas pasiteisino su kaupu – šventė sutraukia ne tik gausų Estijos lietuvių būrį su šeimomis, bet ir taliniečius bei miesto svečius. „Gegužės mėnesį rengiama „Lietuvos diena Taline“ tvirtai stoja į vieną gretą šalia tokių valstybinių švenčių, kaip Vasario 16-oji ir Kovo 11-oji. Šiuo renginiu siekiame dvejopų tikslų: suburti Estijos lietuvius bei supažindinti Talino gyventojus ir miesto svečius su mūsų etnografiniu paveldu: kalba, dainomis, šokiais, tautiniais kostiumais ir nacionaline virtuve.“

Šių metų šventė buvo derlinga rekordais: didžiausiu dalyvių ir svečių skaičiumi, gerokai perkopusiu 200, rekordiniu pagamintų patiekalų kiekiu, kuomet pritrūkta vienkartinių dėžučių maistui išsinešti – norinčių paskanauti bei parsinešti namo lietuviškų cepelinų ir žemaičių blynų buvo gerokai daugiau, nei planuota. Lietuviški patiekalai buvo ruošiami ne tik pagal autentiškus receptus, bet ir lietuviškos virtuvės meistrų rankomis, jie specialiai atvyko į renginį iš Vilniaus TV bokšto restorano „Paukščių takas“.

Pagrindinė renginio sumanytoja ir vadovė, ELB valdybos narė Rimutė Semper neabejoja, kad ši graži tradicija bus tęsiama ir ateityje, o jos programa taps dar įvairesnė. Sėkmės įkvėpta, ji vis drąsiau pasvajoja, kad galbūt visai greitai „Lietuvos diena Taline“ virs „Lietuvos dienomis Taline“.

Estijos Lietuvių Bendruomenė už paramą dėkoja įmonėms „Maxima Eesti“, „Eugesta Eesti“, „Volfas Engelman“, „Vilniaus duona“ bei restoranui „Paukščių takas“. Projektas iš dalies finansuojamas Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos lėšomis.