„SUGRĮŽIMAI“

Aldona Eleonora Radvilaitė

Vilniuje jau 25-rius metus svarbų Lietuvos kultūrai darbą dirba Lietuvos muzikų rėmimo fondas. Nedidelio kolektyvo, kuriam puikiai vadovauja jo sumanytoja, fondo direktorė Liucija Stulgienė, darbuotojos – ne muzikės, bet pavedimus atlieka entuziastingai, aktyviai dalyvauja visuose renginiuose. Tai – direktorės pavaduotoja Eglė Ugianskienė, programų vadovės Irta Šimkienė ir Genovaitė Šaltenienė, finansininkė Laima Jurgelevičiūtė, tarptautinio muzikos festivalio „Sugrįžimai“ vadovė Aušra Duobienė ir šio festivalio meninis konsultantas, tekstų redaktorius, muzikologas Vaclovas Juodpusis. Jau vien 2016 m. vykdomų programų sąrašas rodo, kokia plati ir reikšminga šio fondo veikla:

XVIII Tarptautinis muzikos festivalis „Sugrįžimai“ vyko kovo 23–gegužės 10 dienomis Vilniuje ir Lietuvos regionuose.

XIV Tarptautinis menų festivalis „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ – liepos 17–rugsėjo 22 dienomis. Jo renginiais puošis ne tik įvairios Druskininkų erdvės, koncertai pasieks Senąją Varėną, Liškiavą, Perloją, Merkinę, Valkininkus.

Koncertų ciklas „Alma mater musicalis“ vyks Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje sausio–balandžio, spalio–gruodžio mėnesiais.

Koncertų ciklas „Mūsų miesteliai“ rengiamas visus metus, sausio–gruodžio mėnesiais.

Sakralinės muzikos valandų ciklas „Sekmadienio muzika“ Vilniaus arkikatedroje bazilikoje vyksta sausio–gegužės, spalio–gruodžio mėnesiais.

„Žvaigždžių ir žvaigždučių“ šventė su Pakruojo regiono jaunaisiais muzikais vyks lapkričio mėnesį.

Bendrija „Atgaiva“ rengia koncertų ciklus neįgaliesiems, pagyvenusiems žmonėms ne tik Vilniuje, bet ir įvairiose Lietuvos vietovėse.

Tarptautinės neįgaliųjų žmonių dienos paminėjimo šventė „Esame drauge“, rengiama Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje gruodžio mėnesį.

Mokslo metų pradžiai – Mokslo ir žinių bei Laisvės dienai skirtas iškilmingas koncertas „Dainuojame Tėvynei ir Laisvei“ ( „Beauštanti aušrelė“) – vyks S. Daukanto aikštėje rugsėjo 1 dieną.

Lietuvos muzikų rėmimo fondo Stasio Vainiūno namai veikia jau aštuonioliktą sezoną. Ypač populiarūs yra klausytojų gausiai lankomi kassavaitiniai „Trečiadienio vakarai“.

Laukiami negalią turinčių vaikų ir jaunuolių – Menų svetainės lankytojų koncertai, piešinių parodos. Šie renginiai vyksta sausio–birželio, rugsėjo–gruodžio mėnesiais.

Didžiulio klausytojų susidomėjimo, džiaugsmo sulaukia Tarptautinis muzikos festivalis „Sugrįžimai“. Jo gražiai išleistame, informatyviame leidinyje Lietuvos Respublikos kultūros ministras Šarūnas Birutis sveikina šio, jau dvidešimto, festivalio rengėjus, atlikėjus, svečius ir visus puikios muzikos ir atlikimo meistriškumo gerbėjus: „Šįmet jaunatvišką pilnametystės sukaktį švenčiantys „Sugrįžimai“ žada nudžiuginti ir nustebinti savo puikių koncertų lankytojus, pristatydami Vakarų Europos šalyse studijuojančius, tobulėjančius tautiečius. Į gimtinę iš Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Italijos, Prancūzijos, Liuksemburgo, Austrijos, Suomijos, Danijos sugrįžtančių lietuvių muzikų būryje matome ir naujų vardų – keičiasi talentų kartos, bet Tėvynės meilė ir ilgesys išlieka. Festivalis nuosekliai puoselėja tradiciją kartu su mūsų tėvynainiais pristatyti ir užsienio atlikėjus – lietuvių muzikų scenos partnerius. Šio gražaus kūrybinio bendradarbiavimo vaisius matysime ne vieno šių metų festivalio koncerto programoje“.

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ten pat teigia: „Sugrįžimai“ – unikalus Nepriklausomos Lietuvos valstybės festivalis, Lietuvos muzikų rėmimo fondo profesionaliai organizuojamas jau aštuoniolika metų. Džiaugiamės, kad festivalio dalyviai, laukiami ir šlovinami pasaulio scenose, visuomet išlaiko glaudų ryšį su Tėvyne, čia sugrįžta koncertuoti ir dalytis patirtimi“. Vilniaus meras Remigijus Šimašius, kreipdamasis į „Sugrįžimų“ rengėjus ir dalyvius, rašo: „Jūsų festivalis pavadintas gražiu ir prasmingu „Sugrįžimų“ vardu, tačiau šalia sugrįžimų neatskiriama jo dalis – ir atradimai. Lietuvos klausytojai atranda naujus talentus, o pastarieji – Lietuvos auditoriją, Vilnius ir sostinės svečiai atranda dar vieną gyvą kultūros įvykį, pasaulis talentingųjų kūrėjų ir atlikėjų asmenyje atranda Lietuvą ir pagaliau – visi mes dar kartą atrandame ir patvirtiname faktą, kad esame veiklių, darbščių ir talentingų žmonių šalis“.

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos rektorius profesorius Zbignevas Ibelgauptas teigia: „Čia grįžtančiųjų laukia ištikimiausi gerbėjai: draugai ir artimieji, pirmieji mokytojai ir bendramoksliai“.

O pati Lietuvos muzikų rėmimo fondo direktorė Liucija Stulgienė sako: „Džiaugiuosi vėl galėdama sveikinti sugrįžtančiuosius, kurie čia, Lietuvoje, bus apsupti ne tik savo kolegų, bendraamžių, bet ir jautrų dėmesį jiems rodančių klausytojų. Kartu žavėsimės ne tik jaunųjų atlikėjų, savo kūrybinius talentus brandinančių užsienio šalyse, bet ir ten spinduliuojančių kompozitorių kūryba“.

Ponios L. Stulgienės lūkesčiai visiškai pasiteisino. Keliose puikiose Vilniaus koncertų erdvėse – įspūdingais ir vertingais gobelenais papuoštoje Taikomosios dailės ir dizaino muziejaus salėje, kurioje vyko didžioji dauguma koncertų, jaukioje Vilniaus paveikslų galerijos laikrodžių menėje, Vilniaus rotušėje, nuostabioje Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje, iškilmingoje Vilniaus arkikatedroje bazilikoje ar Mykolo Romerio universitete, jaukiame Stasio Vainiūno namų kambaryje – talentingai jaunųjų muzikų atliekami praeities reikšmingiausių kompozitorių bei šių dienų autorių skirtingų stilių kūriniai suteikė daug džiaugsmingų akimirkų ir klausytojams, ir patiems koncertų dalyviams, nes jie jautė erdvėje tvyrančią meilę ir palankiausią jų gabumų vertinimą. Paskutiniai koncertai įvyko Kauno valstybinėje filharmonijoje ir Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, juose dalyvavo įvairaus profesinio pasiruošimo lygio dainininkai.

Be dar studijuojančių ar jau gyvenančių ir besidarbuojančių užsienyje lietuvių muzikų bei jų talentingų kolegų koncertuose dalyvavo ir nemažai puikių profesionalių atlikėjų ir jaunų talentų, gyvenančių Lietuvoje. Dažnai tai buvo atvykusiųjų šeimų nariai, dirbantys ar dar besimokantys Tėvynėje. Pažymėtini publikos mėgstami nuostabūs dainininkai Sabina Martinaitytė (sopranas), Liudas Mikalauskas (bosas), kuriems patikimai fortepijonu pritarė patyrusi koncertmeisterė Audronė Eitmanavičiūtė ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Muzikos fakulteto Dainavimo katedros docentas Deividas Staponkus, pats padainavęs vieną dainą bei publikos dėmesiui pristatęs visą būrį savo klasės studentų, iš kurių ryškiai išsiskyrė kylanti pasaulinė žvaigždė – baritonas Modestas Sedlevičius, 2015 metais laimėjęs stipendiją ir priimtas į Milano teatro „La Scala“ akademiją (Italija). 2016 metų kovo 1 dieną jis atliko Tarno partiją G.Verdi operoje „Du Foskariai“, kurioje pagrindinį Dodžo vaidmenį sukūrė Placido Domingo.

Visi festivalio dalyviai suteikė daug džiaugsmo klausytojams, salės buvo perpildytos. Puikų profesinį pasiruošimą bei išskirtinius gabumus pademonstravo Didžiojoje Britanijoje studijuojantys dainavimo meną Laura Zigmantaitė (mecosopranas), Romanas Kudriašovas (baritonas), jauna LMTA studentė, prieš šias studijas tobulinusi savo meistriškumą D. Britanijoje Chethamo muzikos mokykloje, Morta Kačionaitė, sugebanti klarnetu profesionaliai ir jautriai atlikti sudėtingus kūrinius. Dėmesio susilaukė ir Mančesterio karališkajame šiaurės muzikos koledže (D. Britanija) besitobulinantys pianistė Birutė Stundžiaitė ir saksofonininkas Vykintas Čivas, atlikę šių dienų naujos muzikinės kalbos autorių kūrinius, kuriuose svarbiausia – įvairūs modernūs elementai, keista ritmika, metro pokyčiai, azartiškas garsus sinchroninis grojimas, vis pertraukiamas netikėtų pauzių. Ypatingu balsu – didžiuliu retu kontraltu stebino Italijoje besimokanti Jonė Babelytė, kuriai reikia palinkėti kruopščiai lavinti savo Dievo dovaną. Iš lietuvių draugų užsieniečių ryškiais gebėjimais išsiskyrė du Liuksemburgo muzikai, studijuojantys Londone, – jautrus smuikininkas Constantinas Riccardi, griežiantis nuostabiu 1775 m. pagamintu Landolfi smuiku ir puiki violončelininkė Nora Braun. Profesionaliai ir patraukliai vargonais įvairią programą atliko 2015 m. VII tarptautinio M. K. Čiurlionio vargonininkų konkurso Vilniuje pirmos vietos laureatė Mona Roždestvenskytė.

Belieka padėkoti Lietuvos muzikų rėmimo fondo darbuotojams už jų pasiaukojamą taurų darbą ir palinkėti surasti dar daugiau finansinių rėmėjų, kurie suteiktų palankesnes galimybes jiems ir ateityje sėkmingai dirbti.

DSCF2633

LMTA profesorė pianistė Aldona Eleonora Radvilaitė. Asm. archyvo nuotrauka

 

Aldona Eleonora Radvilaitė, LMTA profesorė pianistė.

www.pasauliolietuvis.lt

 

Mielai pasidalysime svetainėje ir žurnale skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.