Prelato Jono Petrošiaus lituanistinė mokykla Paryžiuje atšventė mokslo metų pradžią

2017 m. rugsėjo 17 dienos popietę Lietuvos Respublikos ambasadą Paryžiuje užliejo šventiškai jaudulingas šurmulys. Sekmadienį čia rinkosi mažieji Prancūzijos lietuvaičiai, lydymi tėvelių. Sekdama kasmetine tradicija, naujųjų mokslo metų pradžios šventei LR ambasada vėl atverė savo duris.

Šviesaus atminimo Prelato Jono Petrošiaus vardu pavadinta mokykla bei vaikų klubas „Zuikutis“ buvo įkurti 1995 metais ir šiemet skaičiuoja jau 23-ąjį savo gyvavimo rugsėjį. Nuo 2009 m. jai vadovauja direktorė Inga Kvietelaitienė. Visos mokytojos dirba visuomeniniais pagrindais.

Susirinkusius mokinukus, jų tėvelius, mokytojas bei svečius nuoširdžiai sveikino ir sėkmingų mokslo metų, artėjant Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečiui, linkėjo LR nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Prancūzijoje Dalius Čekuolis. Ambasadorius, pratęsdamas lietuviškąją Rugsėjo 1-osios tradiciją, mokytojas pradžiugino gėlių puokštėmis.

Prelato Jono Petrošiaus lituanistinės mokyklos direktorė Inga Kvietelaitienė patikino, kad išmokyti lietuvių kalbos yra atsakingas darbas, kurio šiemet imsis keturios mokytojos. Rasa Vrubliauskaitė ir toliau vadovaus mažųjų vaikų klubui „Zuikutis“. Su vyresniais, jau kalbančiais, skaitančiais lietuviškai vaikais, darbuosis mokytojos Inga Kvietelaitienė, Lina Radvilavičiūtė bei Gražina Čiarnaitė. Šiais mokslo metais prie lietuvių kalbos vadovėlių prisės net 70 mažųjų Paryžiaus ir jo regiono lietuvaičių.

Prancūzijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Emilija Pundziūtė-Gallois pabrėžė lituanistinės mokyklos svarbą: „vaikai žinos, kad yra Lietuvos dalis, įtvirtins savo lietuviškas šaknis“.

Pasijausti mažaisiais Lietuvos piliečiais paskatins ir oficialus „Lietuvos pirmoko pasas“, kurį gaus naujieji mokyklos mokiniai. Jį puikiai apipavidalino ir išleido Lietuvos Švietimo ir Mokslo ministerija. Jo dydis primena LR piliečio pasą, yra šviesiai žalios spalvos. Pirmoko pase yra žaismingai supažindinama su Lietuvai svarbiausiais šimtmečio istorijos įvykiais. Pasas gali tarnauti kaip dienoraštis ar maža užrašų knygelė. Jame galima žymėti savo nuotykius, aplankytas vietas, svarbius įvykius, susitikimus su įžymiais žmonėmis.

Žinoma, jokia šventė neapsieina be vaišių stalo. Nors ir labai užsiėmusios, mamos visada randa laiko pyragui iškepti ar kitų skanėstų paruošti. Smagu ir mažiesiams, ir jų tėveliams. Tai puiki proga vėl susieiti po vasaros, lietuviškai pabendrauti prie vyno taurės, aptarti naujienas.

Šventės dalyviai buvo pakviesti dalyvauti prelato Jono Petrošiaus, ilgamečio Prancūzijos lietuvių katalikų misijos vadovo ir aktyvaus lietuvių bendruomenės veikėjo, atminimo lentos iškilmingoje atidengimo ceremonijoje Paryžiaus Šv. Augustino bažnyčioje 2017 m. lapkričio 19 dieną (plačiau).

Rugsėjo 17-ąją taip pat vyko Prancūzijos lietuvių bendruomenės (PrLB) Tarybos posėdis, kurio metu aptartos organizacijos, veikiančios nuo 1947 metų, veiklos gairės ateinantiems metams. Lietuvos atkūrimo šimtmečiui Paryžiuje paminėti bus skirti svarbūs kultūriniai renginiai, tarp jų – PrLB Vasario 16-osios šventė su Naujų idėjų kamerinio orkestro iš Lietuvos NIKO koncertu, filmo „Emilija iš Laisvės alėjos“ peržiūra, turistinio-kultūrinio vadovo „Lietuviškas Paryžius“ išleidimas, dalyvavimas Pasaulio lietuvių bendruomenės renginiuose Vilniuje.

 

lietuviai.fr