Pasaulio lietuvių jaunimas iš naujo atranda Lietuvą
Kamilė NARAITĖ
Jau trečius metus iš eilės „Bring Together Lithuania“ organizacija kartu su Kazickų šeimos fondu pakvietė lietuvių diasporos jaunimą į Lietuvą įgyti profesinės patirties vasaros stažuočių metu, atrasti šiuolaikinę Lietuvą ir tapti jaunaisiais Lietuvos ambasadoriais. Nors dėl pasaulį užklupusios pandemijos šie metai pilni iššūkių, tačiau „Bring Together Lithuania“ iniciatyvos organizatoriai sėkmingai tęsia misiją ir pakvietė būrį užsienio lietuvių jaunimo vasarą į Lietuvą pažinti modernią valstybę.
Kazickų šeimos fondo inicijuota ir globojama vasaros stažuočių ir modernios Lietuvos pažinimo programa lietuvių išeivių jaunimui, kuria siekiama ugdyti jaunuosius Lietuvos ambasadorius ir supažindinti su šiuolaikinės Lietuvos galimybėmis, vykdoma jau trečius metus. Projektu taip pat tiki ir paramą jam skyrė Lietuvių Fondas (JAV).
„Tikime, kad norėdami užauginti jaunuosius Lietuvos ambasadorius, aktyvius pasaulio lietuvius turime jiems suteikti galimybę pažinti modernią, inovatyvią, šiandienos Lietuvą. Nepaisydami 2020 metų iššūkių, džiaugiamės galėdami suburti lietuvių diasporos jaunimą Lietuvoje ir šiemet. Jaunųjų lyderių programos „Bring Together Lithuania“ (liet. „Jungtis Lietuvai“) tikslas – suteikti lietuvių kilmės jaunimui profesionalios patirties, supažindinti su modernia Lietuva. Vasaros metu į Lietuvą atvykusiam jaunimui suteikiamos stažuočių galimybės lyderiaujančiose Lietuvos įmonėse, viešajame sektoriuje, nevyriausybinėse organizacijose ir inovatyviuose startuoliuose. O taip pat diasporos lietuviams suplanuojama aktyvi programa – unikalios galimybės pažinti šiandieninę Lietuvą, keliauti po gražiausius kraštus, susitikti su visuomenės ir verslo pasaulio lyderiais, tyrinėti lietuvišką identitetą, siekiama pastūmėti jaunimą savo idėjomis prisidėti prie Lietuvos ateities kūrimo“, – apie iniciatyvos viziją pasakoja programos vadovė Kamilė Naraitė.
Šią vasarą prie „Bring Together Lithuania“ prisijungė 12 motyvuotų, šaunių pasaulio lietuvių iš Airijos, Belgijos, Jungtinės Karalystės, Nyderlandų, Ukrainos, Šveicarijos ir JAV, kurie vasarą siekė įgyti profesinės patirties bei aktyviai įsitraukti į programos siūlomas veiklas.
Programos dalyvė Ieva Kinderytė, vienai vasarai į Airiją išvykusi ir neplanuotai ten pasilikusi jau 16 metų, sako Lietuvą ir jos žmones atradusi iš naujo: „Man ši programa suteikė galimybę sutikti daug įdomių, sėkmingų ir įkvepiančių žmonių. Didelį įspūdį paliko vizitas Užsienio reikalų ministerijoje. Patiko visi laisvalaikio užsiėmimai, kuriuose dalyvavau, buvo labai smagu sutikti pozityvių ir draugiškų pasaulio lietuvių, su jais iš karto susidraugavome. Kadangi esu gamtos žmogus, labai patiko kelionė į Trakus. Kaskart ten važiuodama laikausi tradicijos pasiplaukioti laivu, taigi šį kartą tai buvo smagu padaryti su nauja kompanija. Aktyvaus laisvalaikio pramogų kompleksas „Auto Moto Parkas“ paliko neišdildomą įspūdį. Tikiu, kad sveikas kiekis adrenalino pagyvina kasdienybę. Taipogi Valstybės pažinimo centras nustebino savo modernumu ir informacijos gausa. Smagiausia buvo apsilankyti vietose, apie kurias nežinojau, ir taip atrasti Lietuvą, kurios nepažinojau.“
„Bring Together Lithuania“ programos dalyviams pagal studijų kryptis įgyti profesinės patirties suteikė galimybes įvairios įmonės, įstaigos ir institucijos: „Bankera“, „Civitta“, „CGTrader“, „CSD Engineers“, „Droplet Genomics“, Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, „HR Hint Online“, „Mogo Finance“, „Nasdaq“, „Girteka“, „Versli Lietuva“, Lietuvos laisvosios rinkos institutas, Rytų Europos studijų centras, „Unnecessary Films“, LR sveikatos apsaugos ministerija, LR krašto apsaugos ministerija, Baltijos aplinkos forumas, VU Gyvybės mokslų centras, Architektūros studija „Plazma“, Santaros klinikų Vaiko raidos centras, „Savižudybių prevencijos biuras“, „Spectro Finance“, „Swedbank“, „TeleSoftas“, „Western Union“.
Jungtinėse Karalystėje, Nyderlanduose studijavusi bei mokslinę stažuotę Šveicarijoje atlikusi Laura Stankevičiūtė šią vasarą neplanuotai daug laiko praleido Lietuvoje ir džiaugiasi prisijungusi prie programos veiklų. Laura dalinasi mintimis apie iniciatyvą: „„Bring Together Lithuania“ padėjo pamatyti, kokios yra galimybės Lietuvoje. Kurti, gyventi, dirbti ir klestėti galima ir čia. Šis projektas parodė, kad yra begalė bendraminčių „pasaulio lietuvių“, kurių širdys taip pat dega noru gyventi čia ir kurti Lietuvai. Ši ir kitos iniciatyvos leidžia užsienio lietuviams pamatyti šiuolaikinę Lietuvos rinką, susipažinti su įvairių sričių specialistais bei kitais diasporos lietuviais. Šis projektas ne tik padeda užmegzti naujus ryšius, draugystes, bet ir įkvepia generuoti naujas idėjas, kurių sėklos, tikiuosi, sudygs artimiausiu metu.
Būti pasaulio lietuviu – tai visų mūsų atsakomybė reprezentuoti mūsų šalį. Kad ir kaip būtų keista, bet kuo labiau nutolsti nuo Tėvynės, tuo labiau supranti, kas yra svarbu – Lietuva, gimtinė, namai. Patriotizmas auga būnant toli.“
Tarptautinės 18 šalių, trijuose žemynuose veikiančios įmonės „Mogo Finance“ Afrikos regiono vadovas Tomas Sudnius taip pat džiaugiasi šiemet pakvietęs prisijungti prie komandos programos dalyvį Gerardą Petkevičių:
„„Mogo Finance“ įmonė džiaugiasi dalyvaudama „Bring Together Lithuania“ programoje. Mes nuolat siekiame pritraukti darbuotojus, turinčius įvairią kultūrinę ir darbinę patirtį bei kitokį požiūrį į verslo iššūkius. Mes didžiuojamės būdami Baltijos šalių įmone ir norime prisidėti prie to, kad lietuviai, gyvenantys užsienyje, atrastų, kaip įdomu yra dirbti Lietuvoje. Ir ankstesniais metais mes ieškodavome studentų iš užsienio, bet „Bring Together Lithuania“ ženkliai palengvino mūsų darbą viską labai profesionaliai suorganizuodami. Kitais metais tikimės priimti dar daugiau studentų. Gerardas dirba verslo analitiku „Mogo Finance“ komandoje. Tai puiki galimybė jam geriau pažinti mūsų įmonę. Gerardui tenka įsigilinti į mūsų įmonės turimus duomenis (kurie dažnai yra netobuli) ir sugalvoti, kaip tuos duomenis apdoroti ir suprantamai pateikti vadovų komandai. Pavyzdžiui, Gerardas Excel pagrindu sukūrė ataskaitas, parodančias „Mogo“ pardavimų komandos Kenijoje efektyvumą, jas mes kasdien gauname elektroniniu paštu ir galime įvertinti, kuris regionas, skyrius ir vadybininkas išdavė kiek paskolų ir kaip jiems sekasi vykdyti tikslus. Visos be išimties užduotys yra prasmingos ir sukuria įmonei pridėtinę vertę. Aš labai vertinu Gerardo smalsumą ir gebėjimą pačiam surasti problemos sprendimą.“
Ukrainoje dešimtį metų gyvenantis „Bring Together Lithuania“ programos dalyvis, šiuo metu tarptautinę ekonomiką Kijevo Taraso Ševčenkos universitete studijuojantis ir „Mogo Finance“ įmonėje dirbantis Gerard Petkevič tiki: „Visiems užsienio lietuviams vertinga dalyvauti tokiose iniciatyvose kaip „Bring Together Lithuania“ tam, kad pažintų Lietuvą ne tik iš žiniasklaidos ar socialinių tinklų naujienų skilčių, o per gyvą bendravimą ir kiekvienas pamatytų, kas lietuvių kilmės jaunimo laukia šioje šalyje. Manau, kad dalyvaudamas programoje daug naujo gali sužinoti apie Lietuvą ir verslo kultūrą. „Mogo Finance“ įmonėje gaunu labai daug profesinės bei verslo srities patirties, daug galimybių tobulėti. Labai rekomenduoju išbandyti šią programą, nes ji leidžia susipažinti su naujais žmonėmis, kurie nori kurti ir tobulėti Lietuvoje. Dalyvaudama programoje supratau, kad kitais metais po studijų norėčiau čia sugrįžti gyventi.“
„Bring Together Lithuania“ galerijos nuotraukos
„Pasaulio lietuviai ir Lietuva“
Mielai pasidalysime svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.
pasauliolietuvis.lt