Baltijos kino draugija laimėjo geriausiai pasižymėjusios naujos draugijos apdovanojimą

Lapkričio 5 d. Baltijos kino draugija „Baltic Film Society Ltd.“ laimėjo geriausiai pasižymėjusios naujos kino draugijos apdovanojimą kino draugijos apdovanojimą – Best New Society Award, įsteigtą Jungtinės Karalystės organizacijos „Cinema For All“.

baltic-film-society-1Apdovanojimas Baltijos kino draugijai buvo įteiktas lapkričio 4–6 d. Šefildo kino centre „Showroom Workstation“ vykusios kasmetinės Kino draugijų konferencijos (Community Cinema Conference) metu. Nuo 1946 m. veikianti nacionalinė organizacija „Cinema For All“ remia kino draugijų ir klubų veiklą. Tradicija tapusiame renginyje taip pat buvo apdovanota geriausia metų kino draugija, geriausias renginys, geriausias studentų filmas ir kt.

Škotijoje įsikūrusi Baltijos kino draugija pristato Lietuvos, Latvijos ir Estijos kino kūrinius šių šalių išeiviams ir Škotijos visuomenei, supažindina su tarptautiniais projektais, kuriuose bendradarbiauja iš Baltijos šalių kilę kino kūrėjai, rengia filmų peržiūras ir kūrybines dirbtuves, remia eksperimentinį kiną.

Dar nė metų neturinčiai draugijai gautas apdovanojimas yra didžiulis laimėjimas. „Tai nenuilstamo darbo vaisius, kurį per 2016-uosius pasiekė mūsų komanda”, – neslepia džiaugsmo draugijos marketingo ir projektų vadovė Viktorija Macdonald. Ji pasakoja, kad mintis įkurti kino draugiją kilo praėjusią vasarą jai su dviem kolegėmis lietuvių bendruomenės reikalais nuvykus į Edinburgo kino festivalį: „Po renginio nutarėme įkurti kino draugiją, kurios tikslas – skleisti informaciją apie Baltijos šalių kino meną. Iki tol jam niekas Škotijoje neatstovavo, tad nusprendėme šią nišą užpildyt savo veikla. Aš pasiūliau įkurti uždarąją akcinę bendrovę ir ją pavadinti „Baltic Film Society“, kad apimtume visų Baltijos šalių, o ne tik Lietuvos kiną, nes yra daug įvairių bendrų projektų, vertų parodyt vietinei publikai.“ Šį sumanymą pavyko įgyvendinti 2015 m. gruodį. Bendrovės bendrasavininkės direktorė Daiva Ivanauskaitė, marketingo ir projektų vadovė Viktorija Macdonald ir finansininkė Daina Bytautienė yra taip pat ir aktyvios lietuvių bendruomenės narės. Viktorija eina Lietuvių asociacijos Škotijoje (LISA – Lithuanians in Scotland Association) pirmininkės pareigas, o Daina yra asociacijos finansininkė.

Iš kairės: Viktorija Makdonald, Daiva Ivanauskaitė ir Daina Bytautienė. Viktorijos Macdonald asmeninio albumo nuotr.

Iš kairės: Viktorija Makdonald, Daiva Ivanauskaitė ir Daina Bytautienė. Viktorijos Macdonald asmeninio albumo nuotr.

Paprašyta papasakoti apie svarbiausius nuveiktus darbus, Viktorija Macdonald paminėjo Arūno Žebriūno filmo „Riešutų duona“ peržiūras Škotijoje. Neįprasto renginio metu žiūrovai ne tik turėjo progą pamatyti lietuvių kino klasika tapusį filmą, bet ir paskanauti kvapnios riešutų duonos, prisiminti savo vaikystės kvapus, susipažinti su jaunaisiais menininkais. Diskusijose buvo aptartas istorinis septintojo dešimtmečio kino kontekstas, įsigilinta į filmo simboliką, pasidalyta mintimis apie kūrinius, turėjusius įtakos filmo režisieriaus kūrybai. „Publika tiek Glazge, tiek Stirlingo universitete mielai atėjo į peržiūras ir visi sakė, kas dar ateitų į tokios aukštos menines kokybes retro filmus“, – prisimena Viktorija Macdonald.

Nepaprasto žiūrovų susidomėjimo sulaukė geriausiu šių metų Europos fantastiniu filmu išrinktas, 2013 metais devyniomis Auksinės gervės statulėlėmis apdovanotas režisierės Kristino Buožytės vaidybinis filmas „Aurora“ (tarptautiniu pavadinimu „Vanishing Waves“), kurį pristatė filosofė dr. Helen Bassil-Morozow. Po filmo publika taip įsitraukė į apskritojo stalo diskusiją, kad nenorėjo skirstytis.

Kadras iš filmo „Aurora“

Kadras iš filmo „Aurora“

Filmą pristatė dr. Helen Bassil-Morozow

Filmą pristatė dr. Helen Bassil-Morozow

Apskritojo stalo diskusija

Apskritojo stalo diskusija

Neseniai Edinburge vykusiame renginyje Cheeky Devil Tales („Šelmiški pasakojimai apie velnią“) žiūrovai ne tik galėjo pamatyti kitą Arūno Žebriūno filmą „Velnio nuotaka“, bet ir pasiklausyti Jameso MacDonaldo Reido ir Daivos Ivanauskaitės pasakojimų apie velnią.

Taip pat buvo surengtos latvių filmų peržiūros, kuriose pristatytas latvių režisieriaus Rolando Kalninio filmas apie 7-ojo dešimtmečio jaunimą ir sovietų cenzūrą „Ketveri balti marškiniai“ ir filmas apie latvių muzikos grupę „Brainstorm“. Peržiūrose dalyvavo Latvijos garbės konsulai Johnas MacGregoras ir Davidas Kaye. Pasak Viktorijos Macdonald, draugija sulaukia didelio Latvijos ambasados Londone palaikymo ir pagalbos reklamuojant peržiūras, gauna informacijos apie filmus, medžiagos jų pristatymams.

O bendradarbiavimas su estų filmų kūrėjais dar tik mezgasi – vyksta derybos su Estijos kino institutu, tačiau draugija jau dalyvavo dviejose estų filmų peržiūrose, kurias surengė Edinburgo universiteto Estijos studentų bendruomenė.

Lapkričio 11 ir 12 dienomis žiūrovai kviečiami į kartu su Jungtiniu alpinistų klubu rengiamą Valdo Babaliausko dokumentinio filmo „Eigeris“ pristatymą. Filmo kūrėjai ruošdamiesi filmavimui 2015 m. kovą ir balandį kartu su alpinistais dalyvavo ekspedicijoje Prancūzijos Alpėse esančiame Šamoni miestelyje Monblano papėdėje. Šioje dokumentinėje juostoje pasakojama apie lietuvius alpinistus ir jų didžiausią iššūkį – įkopti į šešias didžiąsias Alpių šiaurines sienas, tarp jų ir legendinę dviejų kilometrų ilgio vertikalią Eigerio sieną. Filmas skirtas atminti vienam jo sumanytojų Artūrui Baziui, žuvusiam Prancūzijos Alpėse užgriuvus sniego lavinai. Renginyje dalyvauja ir žuvusiojo alpinisto vaikai Rugilė Bazytė ir Kristijonas Bazys.

baltic-film-society-4

Šiuo metu Baltijos kino draugijos komanda įgyvendina LR kultūros ministerijos dalinį finansavimą gavusį projektą „Baltic View“, o paklausta apie ateities perspektyvas Viktorija Macdonald nusiteikusi optimistiškai: „Naujausių filmų licenzijas įsigyti peržiūroms yra brangu, tačiau esant projektų finansavimui šis klausimas nesudėtingai išsprendžiamas. Tad tikimės parodyti naujausius ir geriausius Baltijos šalių kino meno kūrinius.“ Ateinančių metų darbai dar tik planuojami, tačiau akivaizdu, kad jau pirmąjį gimtadienį su apdovanojimu pasitinkančiai Baltijos kino draugijai tikrai pavyks pradžiuginti gero filmo skonį – ir kvapą – pajutusius savo žiūrovus.

Viktorijos Macdonald nuotraukos
Parengė Audronė Jonikienė

pasauliolietuvis.lt

Mielai pasidalysime svetainėje ir žurnale skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.srtrf