NEOFICIALIŲ LIETUVOS AMBASADARORIŲ SUSITIKIMAS

URM žiniasklaidos seminaras 2014Spaliui įpusėjus, o Vilniui rudeniškai pageltus, į Užsienio reikalų ministeriją (URM) susirinko užsienio lietuvių organizacijų žiniasklaidos atstovai iš viso pasaulio – seminare dalyvavo tiek kaimyninių šalių lietuvių bendruomenių atstovai, tiek tautiečiai iš tolimosios Pietų Amerikos. Trijų dienų renginyje dalyvavo 41 krašto bendruomenės atstovas iš 30 valstybių, savo organizacijose dirbantis su informacija ir jos sklaida.

„Jūs esate įrankis užsienio šalyse, tereikia tik noro, nuoširdumo veikti“, − kalbėjo LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė priėmimo Prezidentūroje metu. Jai antrino ir užsienio reikalų viceministras Mantvydas Bekešius, kai pradėdamas seminarą itin akcentavo užsienyje gyvenančių lietuvių indėlį kovojant su informacinėmis grėsmėmis ir pabrėžė, jog kraštų bendruomenių vienas iš pagrindinių uždavinių yra paneigti dezinformaciją, o visų svarbiausia − supažindinti valstybės, kurioje jie gyvena, žmones su Lietuva, jos didinga praeitimi ir pristatyti dabartinę situaciją.

Neatsitiktinai buvo pakviesta Daiva Rimašauskaitė perskaityti pranešimą apie Lietuvos energetikos politiką, kas ne vienam seminaro dalyviui kėlė nuostabą išvydus tokį punktą programoje. URM Ekonominio saugumo politikos departamento patarėja aptarė energijos tiekimo šaltinius, pasidžiaugė, jog Lietuva nebepriklausys nuo vieno išorinio tiekėjo, kai į Klaipėdą spalio pabaigoje atplauks plaukiojanti dujų saugykla. „Jei ne jūs, iš kur tos kitos šalys apie tai žinos“, − kalbėjo D. Rimašauskaitė.

„Kaip pateikti žinią ir būti matomu pasaulyje? Ką daryti, kad tave cituotų žymiausi pasaulio dienraščiai?“ − retoriškai auditorijos klausė „Lithuania Tribune“ redaktorius Ruslanas Iržikevičius. Pasak internetinio portalo redaktoriaus, būtina pasauliui transliuoti žinias ne tik savo gimtąja kalba, bet ir pačiomis populiariausiomis jo kalbomis, patiems formuoti požiūrį į mus. Galimus ir populiariausius bei patogiausius žiniasklaidos kanalus pristatė Giedrius Puodžiūnas, URM Viešųjų ryšių ir informacijos departamento direktorius, kaip pavyzdį pateikdamas užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus patirtį „Twiteryje“ – per pusantrų metų ministro paskyrą pradėjo „sekti“ ne vienas tūkstantis.

Ilgamete savo patirtimi pasidalino ir 15min.lt redaktorius Rimvydas Valatka bei Kęstutis Vaškelevičius, URM Visuomenės informavimo skyriaus vedėjas. Abu jie seminaro dalyvius, kurių dauguma yra ne profesionalūs žurnalistai, o tik savanoriai plunksnos mylėtojai, konsultavo straipsnio rengimo klausimais ir išskyrė dažnai daromą visuomenininkų klaidą, kuomet yra siekiama „įvilkus į gražų rūbą“ pateikti tik patį įvykį, o ne žinią, kas ir tampa nereta straipsnių nepublikavimo priežastimi įvairiose informacijos sklaidos priemonėse.

Itin aktyvios diskusijos virė po apsilankymo Lietuvos nacionalinėje televizijoje ir išklausius Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo atstovų pranešimą – pasirodo, daugumos Europos šalių lietuviai gali matyti LRT Lituanica kanalą nemokamai, tereikia kreiptis į vietinį nacionalinį transliuotoją ir paprašyti įtraukti šį mūsų kanalą į jų kanalų paketą. Taip pat yra galimybė skaityti lietuvišką spaudą užsienio šalių bibliotekose – vėlgi tereikia kreiptis į savo šalių bibliotekas ir pristatyti tokį poreikį − tuomet užsienio bibiliotekos bendru tarpvalstybiniu susitarimu pradės nemokamai prenumeruoti lietuviškus leidinius. „Nepakanka tik turėti idėją, reikia ją viešinti“, − motyvacinės paskaitos metu kalbėjo „Tūkstantmečio odisėjos“ komanda su Pauliumi Kovu priešakyje. „Net nesusimąsčiau, kad mes esame tokie svarbūs, tokie įtakingi užsienio politikos plotmėje ir galime tiek daug ką pakeisti. Mes esame savo šalių ambasadoriai“, − reziumavo viena iš krašto bendruomenių žiniasklaidos atstovių baigiamosios diskusijos metu.

Spalio 15–17 dienomis vykęs seminaras privertė ne vieną susimąstyti, ką mes dar galime nuveikti Lietuvos labui, kaip padėti savo kraštų bendruomenėms priartėti prie tėvynės, koks svarbus yra grįžtamasis ryšis. „Be pastarojo neįmanoma žinoti, ko bendruomenėms tikrai trūksta, kokie yra jų poreikiai“, − renginį užbaigė URM Užsienio lietuvių departamento direktorė Gintė Damušytė ir kartu su užsienio reikalų viceministru M. Bekešiumi visiems seminaro dalyviams įteikė pažymėjimus.

Žana Jermakovaitė

“Pasaulio lietuvis”, 2014 m., 09/531.

LRT reportažą apie seminarą galite pažiūrėti čia.

Jei norite  paskelbti žinias iš savo bendruomenės, išsakyti savo nuomonę lietuviams užsienyje svarbiais klausimais, tapti nuolatiniu portalo pasauliolietuvis.lt bendradarbiu, rašykite e-redakcijai el.adresu pl.internete@gmail.com

image_pdfimage_print

Susiję straipsniai

Parašykite atsiliepimą