Lietuviška oazė Briuselyje

Gruodžio 17 dieną Briuselyje iškilmingai atidengta Lietuvių kultūros centro Belgijoje(LKCB) iškaba, skelbianti, jog čia įsikūręs Lietuvių kultūros centras Belgijoje.

Prisimindama, kaip kilo sumanymas įkurti Lietuvių kultūros centrą, viena iš jo iniciatorių Tautvydė Daujotytė pasakoja: „Pirmoji mintis buvo įkurti lietuvišką mokyklėlę, kurios pirmtaku galima būtų laikyti mokytojos Renaldos Šimkutės muzikos pamokėles patiems mažiausiems… Tačiau ambicijos augo ir ryžtas stiprėjo. Susidarę galimų edukacinių ir kultūrinių veiklų sąrašą, pamatėme, kad tai galėtų būti visas Lietuvių kultūros centras. Daugiausia prie šio projekto dirbo Belgijos Lietuvių Bendruomenės valdybos nariai, R. Šimkutė, kiti bendruomenės savanoriai… Palaikymą jautėme ir iš LR ambasados pusės. Džiugina tai, kad nuo pradžių prie centro įkūrimo, gyvavimo prisijungė savanoriai bendruomenės nariai.“

LKCB vykdo trijų krypčių veiklą: šeštadieninė lituanistinė mokyklėlė, lietuvių kalbos kursai užsieniečiams ir kultūrinė, edukacinė veikla suaugusiems ir šeimoms.

Šeštadieninę lituanistinę mokyklėlę šiuo metu lanko apie 40 mokinukų, daugiausia 2–7 metų vaikai. Čia jie ne tik mokosi lietuvių kalbos, bet ir dailės, muzikos, teatro meno.

Dainoros Bačiulienės vedamos dailės pamokėlės, skirtos įvairių amžiaus grupių vaikams, stebina kūrybiškumu, įvairumu ir išradingai suformuluotomis darbelių temomis: „Jau gieda gaideliai“, „Snaiges jums dovanojame“, „Smagi laukimo nuotaika“, „Labai spalvotos spalvos“, „Tu numegzk man, mama“, „Toks melsvas rudens vakaras“, „Skrenda plunksnuotis“, „Gyveno kirminas, ir tiek“. Mažieji dailininkai labai džiaugiasi dovanomis ir diplomais, pelnytais dalyvaujant Lietuvoje ir užsienyje surengtuose piešinių konkursuose: Kauno karo muziejaus organizuotame tarptautiniame piešinių konkurse „Tegul meilė Lietuvos dega mūsų širdyse“, kuriame laimėjo žiūrovų simpatijos prizą, UAB „Skinija“ konkurse „Nusipiešk sau kojinytę“, Turkijos Lietuvių Bendruomenės surengtame piešinių konkurse „Aš ir Lietuva“.

Mokytoja Renalda Šimkutė muzikos pamokėlėse „Be lietučio“ moko mažuosius tradicinių lietuviškų ratelių, žaidimų ir dainelių, o jos vadovaujamas vaikų choras „Be lietučio“ jau džiugino bendruomenę savo pirmuoju pasirodymu.

Atstovybės patalpose vyksta lietuvių kalbos kursai užsieniečiams. Pažengusiųjų grupė tęsia lietuvių kalbos mokslus jau trečius metus. Šiuos kursus kadaise pati pradėjusi, o vėliau savo pareigas perleidusi kitai mokytojai, Tautvydė pasakoja, kad pirmoje grupėje buvo 12 įvairiataučių vyrų, kuriuos lietuvių kalbos mokytis paskatino šeima. „Mes, lietuvės, esam savo šalies ambasadorės“, – juokauja Tautvydė. Per porą metų susidarė net kelių lygių grupės, kurias lanko ir keletas entuziastų, besimokančių lietuvių kalbos iš smalsumo, susidomėjimo pačia šalimi ir jos kultūra.

Centre vyksta ir kultūrinė, edukacinė veikla suaugusiems ir šeimoms: tradicinių švenčių minėjimas (kūrybinės Užgavėnių, Velykų dirbtuvės visai šeimai), susitikimai su rašytojais, menininkais (A. Žagrakalytė, L. Mumgaudytė, R. Kaper, A. Landsbergienė, R. Šepetys, dr. J. Čerškutė), įvairūs edukaciniai projektai (Prakartėlės kūrimas Briuselio tarptautinei prakartėlių parodai, pasakų popietė, akvarelės studija šeimai, „Poezijos pavasaris“, „Gamta – ne šiukšliadėžė“ ir kt.) Pusę metų buvo organizuojami ir dailės terapijos suaugusiems užsiėmimai bei psichologijos seminarai tėvams. LKCB palaiko ryšius su Airijos lietuvių bendruomene. Dvejus metus iš eilės kelios LKCB atstovės dalyvavo 4 dienų seminare Dubline, sėmėsi patirties iš Dublino lituanistinių mokyklų.

Šiaurės Šalių literatūros skaitymai. Ramunės Skruodienės nuotr.

2016 m. pradžioje Lietuvių kultūros centras pristatė naują projektą „Kino klubas“. Kartą per mėnesį rengiamos filmų peržiūros, kurių metu galima ne tik pamatyti lietuvių režisierių meninius, dokumentinius, trumpametražius filmai, bet ir susipažinti su jų kūrėjais. Filmų peržiūras lydi teminiai vakarai, interviu su svečiais, diskusijos po filmo. Šių metų pabaigoje mažieji bendruomenės nariai buvo pakviesti į vaikų kino klubą.

Giedrės Žickytės dok. filmo Meistras ir Tathana peržiūra

LKCB iniciatyva buvo parengti projektai ir gauta JAV „Lietuvių fondo“ ir Lietuvos švietimo ir mokslo ministerijos, o taip pat ir Europos Parlamento nario A.Saudargo biuro 500 eurų parama. Skirtos lėšos buvo panaudotos iš dalies sumokėti už mokyklėlės patalpų nuomą, įsigyti metodinėms medžiagoms ir bibliotekos knygoms. Centro vaikų ir jaunimo bibliotekoje jau sukaupta apie 160 skirtingų leidinių ir ji yra atvira visai bendruomenei. LKCB biblioteką parėmė ir labdaros fondas „Švieskime vaikus“ – padovanojo visą šūsnį knygų.

2014 m. lapkritį įkurtas centras per dvejus metus tapo svarbia kultūrine erdve, kurioje širdžiai mielos veiklos randa įvairaus amžiaus ir pomėgių Belgijos lietuviai ir Lietuvą mylintys kitų tautybių žmonės.

Nors  LKCB gyvuoja vos dvejus metus, jis tapo svarbia kultūrine erdve, kurioje širdžiai mielos veiklos randa įvairaus amžiaus ir pomėgių Belgijos lietuviai ir Lietuvą mylintys kitų tautybių žmonės. O vaikai iš mišrių šeimų, pasak Tautvydės, iš tikrųjų gali jausti, jog LKCB yra lietuviškos kultūros oazė. Ir tai puikiai iliustruoja jos papasakota linksma istorija: „Mano dvikalbis penkiametis sūnus, kuris eina ir į lietuvišką mokyklėlę, ir į daugybę kitų LKCB renginių, paklaustas prancūzakalbėje mokykloje, kokios yra Belgijos valstybinės kalbos, išpyškino: „Prancūzų, olandų ir … lietuvių.“

Parengė Audronė Jonikienė
Parengta remiantis Lietuvių kultūros centro Belgijoje informacija
Lietuvių kultūros centro Belgijoje archyvo nuotraukos

pasauliolietuvis.lt

Mielai pasidalysime svetainėje ir žurnale skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.srtrf

 

 

 

image_pdfimage_print

Susiję straipsniai